“Tezgâh Açacak Yer Verilsin!”

5.3.2018 14:39:49

Hekimhan Belediyesini yapmış olduğu kapalı pazar yerinin ilçede tezgâh açan pazarcı esnafı için yeterli olmadığını vurgulayan Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Emre, “Pazarcı esnafı olarak bizim talebimiz, önceden olduğu gibi cadde üzerinde, boş bir tarla dahi olabilir. Yeter ki tezgâhını açacak bir yer verilsin. Bizim esnafımız bir yandan vatandaşa hizmet vermektedir. Diğer yandan ekmeğini alın teri ile kazanmak istemektedir. Sayın Başkan bu uzlaşmaz tutumuyla hem vatandaşın alın terine engel olmaya çalışmakta hem de vatandaşa gelecek olan taze meyvenin ve sebzenin yanında ucuz ve kaliteli malın ilçeye gelmesini engellemektedir.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Rahime Gül Erbaş

Hekimhan Belediyesi tarafından yapılan kapalı Pazar yerinin ilçede tezgâh açan 80 pazarcı esnafı için yeterli olmadığını ve bu yüzden 3 haftadır ilçede pazarın açılmadığını ifade eden Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ümit Emre Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları’na seslendi.  Sorunun bir an önce çözülerek vatandaşın ve esnafın yaşadığı mağduriyetin giderilmesi gerektiğini vurgulan Emre şunları dile getirdi: “ Hekimhan Belediyesi tarafından yapılarak hizmete alınan Pazar yeri sıkıntısı ile ilgili olarak Pazaryeri yapımına başlandığından itibaren Sayın Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları ile görüşmelerimiz sürmekteydi. Başkan Millioğulları pazarcı esnafımızın Hekimhan’da yeni yapılan pazar yerini beğenmediğini dile getiren bir açıklama yaparak kamuoyunu yanıltma yoluna gitmektedir. Yapılan açıklama gerçeği yansıtmamaktadır. Biz pazarcı esnafı olarak pazar yeri konusunu başta ilçe kaymakamı Sayın Tunahan Efendioğlu ve Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları ile görüşerek sıkıntılarımızı dile getirdik. Ayrıca Malatya Milletvekilimiz Sayın Veli Ağbaba ve CHP İl Başkanı Enver Kiraz ile de konuyu görüştük. İstişarede bulunduk. Onlarda esnafın yanında olduklarını dile getirdiler. Yapılan pazaryeri konusunda bizim bir sıkıntımız yok. Sadece İlçe esnafının kullanabileceği bir alan olabilir. Bu anlamda başkanımızın eline sağlık diyor, yapılan çalışmaları da takdir ediyoruz.”

“BIRAKIN BURADA TEZGÂH AÇMAYI SEYYAR SATICI TEZGÂHIYLA GİRECEK YER BULAMAYACAKTIR”

Emre sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ancak Hekimhan ilçemizde kurulan pazar büyük bir pazardır. Hekimhan esnafımızın yanında bu pazara Sivas, Malatya, Gürün ve Darende esnafına katılmakta yaklaşık 80 civarında pazarcı esnafı katılmaktadır. Kışın 60 civarı yazın da 80 civarında esnafımız gitmekte. Hekimhan halkına hizmet eden bir pazardır. Belediyenin yaptığı alan bin metre karedir. Bu alana araba geçiş yollarını, müşteri geçiş yollarını ayırdığınız zaman kişi başına esnafa 8-10 metre yer kalmıyor. Bu büyüklükte bir tezgâhta bizim esnafımız nasıl çalışacak bunu sayın belediye başkanımıza soruyorum. Hâl böyle olunca, Sayın Bunun yanında geçişleri vs. çıkardığınızda 78 metrekare yer kalmaktadır. Bırakın burada tezgâh açmayı, seyyar satıcı tezgâhıyla bile girecek yer zor bulunur hale gelecektir. Pazarcı esnafı sığsa bile Pazar esnasında vatandaş dahi giremeyecek hale gelecektir. Buradan 60 tane insan geçinmekte. Kış günü bu insanları mağdur etmenin bir anlamı yok.”

“YETER Kİ TEZGÂH AÇACAK BİR YER VERİLSİN”

Emre pazarcı esnafının isteklerini şu şekilde sıraladı: “Pazarcı esnafı olarak bizim talebimiz, önceden olduğu gibi cadde üzerinde olabilir. Boş bir tarla dahi olabilir. Bizim esnafımız buna razıdır. Yeter ki tezgâhını açacak bir yer verilsin. Hekimhan girişi olur, çıkışı olur. Bizim esnafımız bir yandan vatandaşa hizmet vermektedir. Pazarcı esnafı fiyatları dengeler. İlçeye 3 haftadır taze sebze ve meyve girmediği gibi fiyatların da yüzde yüz arttığına şahit olduk.  Hekimhan halkının talebi doğrultusunda biz tekrar sokağımızı, caddemizi veya tarlamızı geri istiyoruz. Diğer yandan ekmeğini alın teri ile kazanmak istemektedir. Sayın Başkan bu uzlaşmaz tutumuyla hem vatandaşın alın terine engel olmaya çalışmakta hem de vatandaşa gelecek olan taze meyvenin ve sebzenin yanında ucuz ve kaliteli malın ilçeye gelmesini engellemektedir. Konuyu Sayın Hekimhan Halkının takdirine sunuyorum.”

 

 

Ulusal Gazeteler
20 Mart 2018 Salı 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar