Soğuk Hava Bel Fıtığını Tetikliyor!

1.3.2018 14:10:26

Soğuk hava sadece nezle ve grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarından değil, omurga sağlığı açısından da risk yaratıyor. Bel ağrısına yol açtığı gibi dejenere olmuş omurgalar da bel fıtığını tetikleyebiliyor

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Soğuk havanın omurga sağlığı için tehdit oluşturduğuna dikkat çeken Malatya Melidpark Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cengiz Gölçek, “Eklemlerimiz zaman içinde çeşitli nedenlerde dejenerasyona uğradığı için aslında herkes az veya çok soğuktan etkileniyor. Ancak düzenli egzersiz yapmayan, fazla kilosu olan veya kireçlenme sorunu yaşayanların omurgaları soğuğa karşı daha dayanıksız oluyor. Bu nedenle belimizi soğuk havadan korumak çok önemli” ifadelerini kullandı.  

SOĞUK HAVA, BEL AĞRISI NEDENİ!
Op. Dr. Cengiz Gölçek daha sonra şunları kaydetti: “Vücudumuzdaki birçok bölgede olduğu gibi, omurgada da yer alan eklemler yıllar içinde dejenerasyona uğruyor. Egzersiz yapmamak, kiloya bağlı olarak eklemlere binen stres ve ters hareketlerde bulunmak eklemlerin çevresindeki kasları ve bağları etkiliyor, kireçlenme oluyor, çevredeki kaslar zayıflıyor ve kasların boyu kısalıyor. Eklem ve çevresindeki tüm bu olumsuz değişimler “dejenerasyon” olarak adlandırılıyor. Kas ile bağların gerilmesine yol açan bir başka etken de; soğuk hava! Soğuk hava nedeniyle kas ile bağlar gerilince, belde ağrı oluşur ve burada bel fıtığına sebebiyet verebilir.
BEL FITIĞINA ZEMİN HAZIRLAYABİLİR
Soğuk hava doğrudan bel fıtığına sebep değil ancak eklemlerde sorun varsa, fıtığa zemin hazırlayabilir. Örneğin normalde yerden 5 kiloyu kaldırdığınızda belinizde hiçbir sorun oluşmazken, soğuk hava nedeniyle omurgada yer alan eklem çevresindeki kasların gerilmiş, kas boyu kısalmış ve gücünü yitirmiş olması nedeniyle bel fıtığı gelişebiliyor.
AĞRI VARSA, HAREKETTEN KAÇININ
Toplumda hareket etmenin bel ağrısına iyi geldiği yönünde yanlış bir inanış var. Sanılanın aksine hareket etmek, omurganın daha da stres altında kalmasına, zorlanmasına sebep oluyor. Bu nedenle beliniz ağrıdığında yapmanız gereken şey hareket etmekten kaçınmak ve doktorunuzla görüşünceye dek istirahat etmek olmalı. Bel ağrısı tedavisi altta yatan nedene göre değişiklik gösterir kullanılan yöntemler ise şunlardır: Bel ağrısının yüzde 95’i soğuk hava ve belin kaldıramayacağı kuvvet altında kalması gibi mekanik nedenlerden kaynaklanıyor. Bu durumlarda medikal tedavi ve istirahat yeterli geliyor. Ancak kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar gelişigüzel alındığında mide-bağırsak patolojileri gibi yan etkiye yol açabildikleri için doktor önerisi olmadan kesinlikle kullanılmamalı. Ağrıların yüzde 5 gibi küçük bir oranının nedeni ise bel fıtığı oluyor. Eğer ağrıya bel fıtığı veya kanal darlığı gibi patolojiler de eşlik ediyorsa, bu durumda cerrahi yönteme başvurmak gerekebiliyor.”
 

Ulusal Gazeteler
17 Mart Cumartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar