Vali Kaban’dan Uyuşturucuyla Mücadele Vurgusu

28.2.2018 17:51:37

Uyuşturucu ile mücadelenin önemine dikkat çeken Vali Ali Kaban, “Uyuşturucu demek gelecek nesillerin peşinen ortadan kalkması demek. Çünkü bu çok korkunç bir alışkanlık. Geldiğimden beri üzerinde en fazla durduğumuz konudur. Şuan ciddi manada bir sıkıntımız yok. Bizim istatistiklere yansıyan şekliyle iyi bir noktadayız. Bu dengelerin değişip aleyhimize dönmeyeceği anlamına gelmez. O yüzden sürekli teyakkuzda olacağımız bir konu ve bunu hep birlikte ortadan kaldıracağız.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Vali Ali Kaban HİMYAÇ-DER Başkanı Ayşe Ece Budan’ ı ziyaret ederek dernek çalışmaları hakkında bilgi aldı.  Yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Himayeye Muhtaç Yaşlılar, Çocuklar ve Kadınlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (HİMYAÇ-DER) Başkanı Ayşe Ece Budan:  “Derneğimiz mütevazı bir dernek biz uzun yıllardır var olan bir aileyiz. HİMYAÇ-DER 1994 yılında kurulup 2011 yılında genel merkezi olmuştur. Türkiye genelinde 11 ilimizde şubemiz vardır. Malatya genel merkezli çalışırlar Aile ve Sosyal Bakanlığına bağlı kurumlar enses olayları, fuhuş sektörü ve uyuşturucu ile mücadele eden bir derneğiz.  Ben bu vesileyle de ilk defa iktidar partisinin 2018 ve 2023 yılını uyuşturucu ile mücadele sürecini aldıkları için iktidarımıza teşekkür etmek istiyorum, çünkü ilk defa oldu bu. Bu büyük bir sektör bu sektörle yıllardır mücadele zor olmuştur. AMATEM çalışmamız var onunla ilgili de kısa bir bilgi vermek istiyorum. İnönü üniversitesi MİAD ve HİMYAÇ-DER olarak ilk startı verildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından il müdürlüğümüzden de görevli bir arkadaşımız gidiyor geliyor,  çok güzel bir çalışma çıkarıyoruz fakat AMATEM’ in yanında  içeriği daha geniş kapsamlı bir  yol çizdik, hem AMATEM’i hem bizi  bir arya getirebilecek  bir rehabilitasyon merkezi ile birlikte  dünyada 3 ülkede olup  Türkiye’de hiç olmayan  bir projeyi size getireceğiz,   sizin izniniz alacağız bu konuda. 9 Mart’ta da AMATEM’in psikiyatri bölümündeki hocalarımız Üniversite içerisinde olmasını uygun gördüler sayın rektörümüzle de görüşünce buraya yapın dediler.  9 Mart’ta Allah nasip ederse bizde bir grup MİAD’ın davetine katılacağız, orda ilk startı vereceğiz, orada bütçeye bir katkı bulunduktan sonra işe başlanılacak.   Ülke gündemini ilgilendiren konularda da sivil toplum kuruluş olmanın gereğini yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.  

 “UYUŞTURUCUDA İYİ BİR NOKTADAYIZ”

Vali Ali Kaban ise: “Sivil toplum örgütlerinin bütün dünyadaki özellikle sivilleşme ile birlikte hükümet dışı organizasyonlar olarak ehemmiyeti 2000’ li yıllarda açık bir şekilde ortaya çıktı. Gündem 21’ in bir uzantısıdır bir anlamda, ama her şeyin kamusal bir alanda algılandığı bir yapı ilelebet gitmiyor. Bu gün 21. yüzyılın başında önümüze çıkan şuan ki resim bunu gösteriyor. O zaman ne yapacağız sivil inisiyatiflerle devam ettireceğiz. Bu anlamda sizin özellikle konularınızı da biliyorum önemli bir fonksiyonu yerine getirmek gibi bir hükümlülüğünüz var. Bu anlamda özellikle kadın konusu ciddi anlamda spekülasyonların ötesinde reel olarak hakikaten birebir bütün kadın kavramını kapsayacak şekilde ele alınması gerekiyor. Onu da ele alacak olan elbette devlet, kamusal alan ve sivil inisiyatiflerdir. Diğer hususta bu uyuşturucu konusu, gelecek nesillerin peşinen ortadan kalkması anlamına geliyor. Çünkü bu çok korkunç bir alışkanlık, her alışkanlık kötüdür. İyi bir şeyin bile olsa alışkanlıklar sıkıntılıdır. Ama bu uyuşturucu başka bir felaket bu anlamda buna karşı elbette hep birlikte mücadele vereceğiz. Geldiğimden beri üzerinde en fazla durduğumuz konudur uyuşturucu. Şuan şükürler olsun ciddi manada bizim bir sıkıntımız yok. Bizim istatistiklere yansıyan şekliyle gelen şikâyetlere dayalı olarak takibi yapılan hususlarda Türkiye’de o anlamda iyi bir noktadayız.  Bu dengelerin değişip aleyhimize dönmeyeceği anlamına gelmez. Sürekli teyakkuzda olacağımız bir konu ve bunu hep birlikte ortadan kaldıracağız.  Bu anlamda çalışmalarınızdan dolayı şahsım adına bütün HİMYAÇ-DER’i kutlarım. Hepinize sağlık, mutluluk ve güzellikler diliyorum” şeklinde konuştu.  

Ulusal Gazeteler
20 Mart 2018 Salı 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar