“Kendine ve Kentine Saygı Duy”

27.2.2018 15:40:56

Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi, 2018 yılı ana projesi olan “Kendine ve Kentine Saygı Duy” proje çalışmasının tanıtımını yapmak üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi. Bu proje ile amacın, kentin paydaşlarını toparlayıp bu konuda kente bir katkı sağlamak olduğuna değinen Genel Sekreter Sabri Akın proje kapsamında kentte duyarlılığı arttırmayı ve kent bilincini oluşturmayı hedeflediklerini vurguladı

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>M. ALİ GÜNAYDIN

Kent Konseyi 2018 yılı ana projesi olan “Kendine ve Kentine Saygı Duy” proje çalışmasının tanıtımını yapmak üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın mensuplarıyla kahvaltıda buluşan Kent Konseyi Genel Sekreteri Sabri Akın, yeni projenin sunumunu gerçekleştirdi. Toplantıya Akın’ın yanı sıra Kent Konseyi Genel Sekreter Yarımcısı Hasan Batar, Kent Konseyi yönetim kurulu üyeleri ve gazeteciler katıldı. Bu proje ile temel hedefin, kentin paydaşlarını toparlayıp bu konuda kente bir katkı sağlamak olduğuna değinen Genel Sekreter Sabri Akın proje kapsamında kentte duyarlılığı arttırmak ve kent bilincini oluşturmak olduğunu ifade etti.

SABRİ AKIN GENEL SEKRETERLİĞE GETİRİLDİ

Kent Konseyi Genel Sekreterliğine getirilen Sabri Akın, 2018 yılı çalışmaları hakkında sunum gerçekleştirerek, “Malatya Kent Konseyi olarak 2018 yılında yapmayı planladığımız etkinliklerimi ve 2018 yılındaki ana projemiz olan “Kendine ve Kentine Saygı Duy” etkinliğimizle alakalı sizleri bilgilendirmek ve bu konuda sizlerin önerilerini almak üzere bugün ki basın toplantısını tertip ettik. Kent Konseyi, kenti ve kent bilincini oluşturmak amacıyla kurulmuş ve gerek STK’ların da bir üyesi olduğu bir kuruluştur. Bizler yaklaşık olarak 8-9 yıldır Malatya Kent Konseyi olarak etkinliklerimize devam ediyoruz. Bizden önceki dönemde başkanlık yapan arkadaşlarımız çok etkili çalışmalar yaptılar. Bizler de yürütme kurulumuzun 15 Aralık 2017 yılı tarihinde almış olduğu kararla Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın öneri ve teklifleri ile bu görevi bize tevdi ettiler. İnşallah bizlerde devr almış olduğumuz bu bayrağı daha yüksek yereler taşıma noktasında daha önce de bu konuda çalışmış ekip arkadaşlarımızla beraber, sizlerin de öneri ve katkılarıyla daha etkili ve yaygın çalışmalar yapacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

ANA PROJE KENT BİLİNCİ

Ana proje olarak kent bilincini ortaya koymak ve duyarlılığı artırmak amaçlı bir çalışma yapacaklarını ifade eden Akın şunları dile getirdi, “Kent Konseyi olarak her yıl bir ana proje seçiyoruz ve bu proje kapsamında çok kapsamlı ve etkin çalışmalar yapıyoruz. Önceki yıllarda Aile Bilinci ve daha sonra Komşuluk Kültürü ve Bu yıl da seçmiş olduğumuz Kentlilik bilinci projemiz olacak. Kent Konseylerinin varlık sebebi de aslında bu, Kentle alakalı çalışmalar yapmak, kent bilincini geliştirmektir. Bu projedeki temel hedefimiz, Kent Konseyinin temel algısının bir gereği olarak kentin paydaşlarını toparlayıp bu konuda kente bir katkı sağlamaktır. Kurum ve kuruluşlardan öte bu konu üzerinde durduğumuz neden; kent, halkın yaşadığı ortak bir alanımız, yani kurum ve kuruluşlara bir takım sorumluluklar düştüğü gibi bu kentte yaşayan biz insanlara da kentin gelişimi noktasında bir takım sorumluluklar düşüyor ve özellikle bazı konularda da bir takım duyarlılıklar düşüyor. Aslında biz temelde kendi kendimizi idare ediyoruz. Bizim burada daha ön plana çıkarmak istediğimiz, sosyal sorumluluklardır. Basın toplantısından önce halkın tanıması için 40 billboard ve raketlerde öne çıkardığımız bir takım konular var. Çevre alakalı, engellilere yönelik, özellikle engelli vatandaşlarımıza karşı duyarlılığı arttırıcı konular, çevre bilinci ve çevre temizliği ile alakalı konular, bunlarla alakalı spot konular geliştirdik ve bunu billboardlarda duyurduk.”

GELİŞTİRİLEN SLOGANLAR

Projenin içeriğinde bulunan çalışmaları sunum halinde gazetecilerle paylaşan Akın, “Geliştirdiğimiz sloganlarda; Hayvanlara merhametli ol, çevreni temiz tut, yayalara yol ver, yeşili koru, trafik kurallarına uy, engellilerin hakkını koru, yaşlılara saygılı ol gibi sosyal hayatta karşı karşıya kalmış olduğumuz ve bazı konularda ciddi olarak sorun yaşadığımız sorunların giderilmesine ve toplumun biraz daha duyarlı olmasına yönelik sloganlar. Yapmış olduğumuz bu çalışmalarla halkı ve şehirde yaşayan herkesi katmaktır, yetişkinleri, çocukları, gençleri katmaktır ki buna yönelik bir takım çalışmalarımız olacak. Bu çalışmaların başında da tanıtım çalışmaları olacak. İkinci olarak kurum ziyaretleri olacak. Kompozisyon ve resim yarışmaları, konferanslar, ulusal fotoğraf yarışmaları, kamu spotu yarışması, sosyal deneyler, kente saygı yürüyüşü ve farkındalık çalışmaları üst başlıklar altında çalışmalarımız olacak. Bunların başında da bildiri dağıtmak olacak ve bu konuda hazırlayacağımız bildirilerle gerek şehir merkezinde ve daha değişik bölgelerde, halkın yoğun olduğu bölgelerde bu bildirileri dağıtıp, spot olarak belirlemiş olduğumuz konularda duyarlılığı artırmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

"KENDİNE VE KENTİNE SAYGI DUY"

Projenin Gerekçesi, Toplumsal hayata şekil veren yazılı kuralların yanı sıra, özellikle toplum içerisinde kendi geleneksel değerlerimiz toplumsal hayatın tanzimi için önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Lâkin son zamanlarda küreselleşmenin özellikle kültürler üzerindeki baskıcı etkisi bu değerlerimizin geri plana itilmesine zemin hazırlamıştır. Ama toplum olarak biz bu değerlerin yerini alabilecek ve toplumsal anlamdaki huzuru, bir arada yaşama bilincine katkı sağlayacak yeni argümanlarda üretemedik. Bu amaçla Malatya Büyükşehir Kent Konseyi, kentin yanı sıra kentlinin hak ve hukukunun korunması ve toplumsal bir bilinç oluşturmak gayesi ile "Kendine ve Kentine Saygı Duy" projesini uygulamaya koymuştur.

PROJE AMAÇ FARKINDALIK OLUŞTURMAK

Projenin Amacı, Malatya Büyükşehir Kent Konseyi olarak toplum içinde birliktelik inancı ile yaşayan vatandaşlarımıza Malatya'da aynı ortamı paylaşan sosyal, kültürel, ekonomik ilişkilerimizi yaşadığımız kentimizde farkındalık uyandırmak, bugünün temsilcisi gençlerimiz ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için yaşadığımız büyük aile de görevlerimizi hatırlamaktır. Çevre, Sağlık, Eğitim, Kültür, Gençlik, Ekonomi, Aile, Adalet vb. alanlarda karşımıza çıkan ve geçmişten gelen ahlaki değerler ve bu değerleri yeni hayat biçimleri içerisinde faydalı bir şekilde ortaya çıkartabilmek, toplumun birbirlerine karşı yükümlülüklerini hatırlatmak, aynı zamanda bireyin çevresi ile uyumlu olması ve çevresine değer katmasını sağlamak adına toplumsal yaşama katkı sağlayacak bir vizyon oluşturmak temel amaçlarımız arasında yer almaktadır.  Proje Kapsamında Yapılacaklar: Proje tanıtımının yapılması. Konferans ve seminer programları. Resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları. "Toplumsal Hayata Saygı" konulu kamu spotu yarışması. "Kendine ve Kentine Saygı Duy" Ulusal Fotoğraf Yarışması. "Kente Saygı" yürüyüşü. "Karakalem Çalışması" etkinliği.  2018 yılında yaklaşık 30 etkinlik hayata geçirilecektir.

Ulusal Gazeteler
17 Mart Cumartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar