Akıllara Takılanlara Açıklık Getirildi

9.2.2018 17:10:57

Malatya Birlik Vakfı’nın düzenlemiş olduğu haftalık seminerler devam ediyor. Bu hafta arabuluculuğun konu alındığı seminerin konuğu ise İnönü Üniversitesi Hukuk Fakültesi Türk Hukuk Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi ve aynı zamanda Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Durhan oldu. Durhan arabuluculuk adına akıllara takılan konulara açıklık getirdi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>Hanife Sarı

Son zamanlarda oldukça gündemde olan arabuluculuk kaybedeni olmayan bir çözüm yolu olarak nitelenirken akıllara takılan sorular üzerine Malatya Birlik Vakfı tarafından arabuluculuk konulu seminer düzenlendi. İnönü Üniversitesi Hukuk Fakültesi Türk Hukuk Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi ve aynı zamanda Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr.  İbrahim Durhan tarafından verilen seminerde arabuluculuk hakkında her şey konuşuldu. Durhan yaptığı konuşmada arabuluculuk ile ilgili: “Arabuluculuk taraflar arasındaki hukuki uyuşmazlığı mahkemeye başvurmadan önce veya mahkeme sırasında tarafsız, bağımsız ve arabuluculuk eğitimi almış 3 kişi desteğiyle çözülmesi yöntemidir. Arabulucu sistematik teknikler uygulayarak görüşmek ve müzakerelerde bulunmak amacıyla tarafları bir araya getiren tarafların birbirlerini anlamalarını, kendi çözümlerini kendilerinin üretmesini ve aralarında iletişim kurulmasını sağlamaya çalışan tarafsız, mesleğinde en az 5 yıllık tecrübeye sahip hukuk fakültesi mezunu üçüncü kişidir. Arabulucu bu süreçte karar veren kişi değildir tarafları herhangi bir çözüm de önermez. Taraflar uyuşmazlığı kendileri uzlaşarak çözer. Arabulucu taraflar arasındaki asıl uyuşmazlığı ve tarafların menfaatlerini tespit ederek bu konularda tartışmalarını çözüm bulmalarını sağlamaya çalışır. Burada taraflar birbirlerini anlamaya çalışarak kendi çözümlerini üretirler. Arabulucu ile uyuşmazlık çözümü tamamen gönüllülük esasına ve tarafların iradelerine bağlıdır” ifadelerine yer verdi.  

ARABULUCULUKTA BAŞVURU SÜRECİ

“Yapılan istatistikler arabuluculuk sürecinin bazen bir saat bazen bir gün bazen de bir hafta sonuçlanabildiğini göstermektedir.” diyen Durhan daha sonra: “Başka bir usul kararlaştırılmadıkça taraflar arabulucu veya arabulucuları birlikte seçerler. Taraflar http://www.adb.adalet.gov.tr/arabuluccu/ adresinde bulunan güncel arabulucular listesinde yer alan arabulucular arasından seçim yapabilirler. Arabuluculuk, mahkeme içi arabuluculuk ve mahkeme dışı arabuluculuk olmak üzere iki şekilde uygulanabilir. Mahkeme içi arabuluculuk; Uyuşmazlığı mahkemeye götürülmesinden yani dava açılmasından sonra tarafların arabulucuya başvurması halidir. Böyle bir durumda arabulucu uyuşmazlığı çözerken açılmış olan dava bekletilir. Taraflar uyuşmazlığı uzlaşarak çözerlerse mahkemenin uyuşmazlık hakkında bir karar vermesine gerek kalmayacaktır. Buna karşılık uzlaşarak çözemezlerse diledikleri zaman davaya kaldığı yerden devam edebilirler. Ancak davanın durduğu sırada zaman aşımı ve hak düşürücü süreler işlemez. Mahkeme dışı arabuluculuk ise; Dava açılmadan önce tarafların bir arabulucuya gidip uyuşmazlığı çözmek istemeleridir. Bu durumda da taraflar uzlaşırlarsa zaten dava açılmasına gerek kalmayacaktır. Ancak taraflar arabuluculuk süreci içinde bir anlaşmaya varamazlarsa dava açabileceklerdir. Arabuluculuk pahalı bir yöntem değildir. Arabuluculuk süreci tamamlanana kadar taraflar: harç yatırmak zorunda olmayıp, tebligat, bilirkişi, Tanık bir keşif gibi giderler de ödemez. Sadece Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi uyarınca ücret öderler. Taraflar aksi kararlaştırılmadıkça arabuluculuk ücretini eşit olarak karşılarlar” sözlerini kullandı.

“PSİKOLOJİK VE SOSYOLOJİK RİSKİ AZDIR”

Arabuluculuk süreci sonundaki anlaşmanın bağlayıcı olduğunu dile getiren Durhan: “Arabuluculuk süreci sonundaki anlaşma bağlayıcıdır. Hatta arabuluculuk sürecinin sonunda taraflar bir anlaşmaya varırsa ve taraflardan biri anlaşmaya uymazsa diğer taraf bu anlaşmayı, asıl uyuşmazlık hakkındaki yetki ve görev kurallarına göre belirlenecek olan hukuk mahkemesine ibraz edilip, icra edilebilirliğini ilişkin bir şerp verilmesini talep edebilir ve icra yoluna başvurmak suretiyle anlaşmanın yerine getirilmesini sağlayabilirler. Arabuluculuk, tarafların serbest iradeleriyle karar verebilecekleri hukuki uyuşmazlıklarında mümkündür.  Örneğin;  uyuşmazlık bulunan bir alacak davası, işçi- işveren uyuşmazlıkları, ticari uyuşmazlıklar, tazminat davaları…vs. Arabulucuya başvurmakla dava açmaktan vazgeçilmiş olunmaz taraflar arabulucuya başvurmak, süreci devam ettirmek, sonuçlandırmak ve bu süreçten vazgeçmek konusunda tamamen serbesttir. Kendi istekleriyle başlattıkları bu süreci yine kendi istekleri ile sona erdirip mahkemeyi başvurabilirler. Arabuluculuk yoluyla anlaşıldığında bazı avantajlar söz konusu. Taraflar hiçbir baskı ve şart altında olmaksızın uzlaşmaya, uzlaşmamaya ve uyacakları şartlara kendileri karar verirler. Sonuç tarafların kontrolündedir. Süreç hızlıdır birkaç saatte dahi sonuca ulaşılabilir. Taraflar zamandan ve dava boyunca yapacakları masraflardan tasarruf etmiş olurlar. Güvenilirlik ve gizlilik önemlidir. Taraflar mahkeme önünde konuşamayacakları konuları arabuluculuk sürecinde rahatlıkla ifade edebilirler. Psikolojik ve sosyolojik riski azdır. Yeni sorunlar doğurmaz” şeklinde konuştu. 

Ulusal Gazeteler
22 Şubat 2018 Perşembe 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar