Periyodik Bakım Şart!

9.2.2018 16:24:34

İzmir’de bir okulun kazan dairesinde meydana gelen ve bir kişinin canına mal olan patlama gözleri tekrardan evlerde, kamu kurumlarında ve iş yerlerinde kullanılan buhar kazanlarına çevirdi. Uzmanlar bakım yapılmayan kazanlar hakkında yetkilileri ve vatandaşları uyararak, “ Kazanların bakımının iyi ve periyodik olarak yapılması gerekiyor. Bütün buhar kazanlarında olduğu gibi basın manometresi, kazan suyu seviye göstergesinin düzgün çalışması gerekiyor. İçerisindeki suyun azaldığı zaman otomatik olarak 100 derecedeki suyun tekrar aktarılması gerekiyor.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

İzmir’de meydana gelen ve bir kişinin ölümüne 4 kişinin de yaralanmasına neden olan patlama sonucunda buhar kazanlarının nasıl kullanılması gerektiği tekrardan gündeme geldi. Buhar kazanı kullanırken alınması gereken önlemleri, dikkat edilmesi gereken noktaları Malatya Analiz Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Fatih Sezer’le konuştuk. İş güvenliği Uzmanı Sezer buhar kazanlarının yerlerine göre 3’e ayrıldığını vurgulayarak şunları dile getirdi: “ İzmir’de patlayan kazan doğalgazla çalışan bir kazandı. Bir kursiyer rahmetli oldu.  Doğalgazla çalışan ısıtma, buhar kazanlarında ısıtma suyunun ısınmasıyla ilgili 3 sınıf bulunmakta. Birinci sınıf binanın 20 metre dışında olması gereken bir yapıda olması gerekiyor. İkinci sınıf kazanlar binaya 10 metre uzakta olması gerekiyor. Üçüncü sınıf kazanlar da binanın içinde, bodrum katında olabilir.  Bu tesisin büyüklüğüne, yapılan işe ve kazanın büyüklüğüne göre sınıflara ayrılıyor. Büyük iş yerlerinde, büyük fabrikalarda binanın dışında olması gerekiyor. Daha önce Bursa’da da buna benzer bir kaza meydana gelmişti ve 5 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Buradaki kazan 1’inci sınıf bir kazan olmasına rağmen binanın içerisindeydi.  Ve patladığı zaman da binayı da havaya uçurmuştu. Binanın büyüklüğü ve yapısına göre bu kazanların sınıflarını iyi ayarlamak gerekiyor. Okullarda, küçük iş yerlerinde, sitelerde binanın içerisinde, bordum katlarda genelde yer alıyor kazanlar.”

“DOĞALGAZ KURULUMUNDAKİ ÖNLEMLER HAYATİ ÖNEME SAHİP”

Sezer şunları dile getirdi: “ Kazanların bakımının iyi ve periyodik olarak yapılması gerekiyor.  Bütün buhar kazanlarında olduğu gibi basın manometresi, kazan suyu seviye göstergesinin düzgün çalışması gerekiyor. İçerisindeki suyun azaldığı zaman otomatik olarak 100 derecedeki suyun tekrar aktarılması gerekiyor. Doğalgaz kurulumundaki önlemler çok çok önemli. Sızıntı olması patlamaya neden olan konulardan birisi. Doğalgaz havadan hafif bir gaz olduğu için o yüzden gaz dedektörlerinin tavan kısmında olduğunu biliyoruz. Havalandırmanın da bu şekilde olması lazım.  Altan üste doğru bir havalandırmayla tavan kısmında havalandırmanın çalışması gerekiyor ki doğalgaz birikmesi olmasın. Yapı itibariyle doğalgaz kokusuz. Ancak her hangi bir gaz kaçağı olduğu zaman hissedilebilsin diye sarımsak kokusu verilmiş. Fakat genelde kazanlar bodrum katında olduğu için orada çoğu zaman personel de olmadığı için koku algılama olmuyor. Oradaki sıkışma, basın göstergelerinin çalışmaması nedeniyle patlamalar meydana gelebiliyor. Doğalgaz kaçağı ortaya çıkabiliyor. Herkesin kendi sitesinde kendi evinde kullandığı doğalgazın yapının tavan kısmına yerleştirilmiş bir gaz dedektörünün olması gerekiyor. Maliyeti de 150-200 lira olan bir cihaz. Bu cihaz gaz kaçağı varsa sireni çalıştırıp otomatik durdurma özelliğine sahip gaz akışını. Ama birçok yerde ne yazık ki yok.  Var olanların da büyük bir kısmı bakım yapılmadığından dolayı çalışmıyor şu anda. İş yerlerini denetime gittiğimiz zaman özellikle dikkat ettiğimiz konulardan birisidir.”

KAZANI ÇALIŞTIRAN KİŞİLERİN MUTLAKA KAZANCI BELGESİ OLMASI LAZIM

Sezer: “Isıtma için kullanılan kazanları çalıştıran kişilerin mutlaka Halk Eğitim Merkezinden Kazancı belgesi alması gerekiyor. Yani yetkili bir kişi olması gerekiyor. Bu konuda eğitim alması lazım. Halk Eğitim Merkezlerimizin bu şekilde devamlı kursları mevcut.  Sitede mesele doğalgaz kazanını çalıştıran site görevlisin de bu belgeyi alması gerekiyor, fabrikada çalışan, okullarda çalışan görevlilerin de alması gerekiyor. Öncelikle bunlara bakmamız lazım. Kazancı belgesi var mı, bu konuda yetkin mi, işi biliyor mu, bunların hepsini bilmemiz gerekiyor. Periyodik olarak basınçlı kapların yılda bir bakımlarının yapılması şart. Makine mühendisleri odasından yetkili kurumlar tarafından yapılır. Sadece kurumlar değil evler de dâhil buhar kazanlarının periyodik bakımlarının yılda bir kere yapılması gerekiyor. Basın göstergeleri, manometreleri, su seviyesi bunların hepsine dikkat edilmesi gerekiyor. Sitelerde site yönetimi, okullarda okul müdürlerinin bu konuda sorumluluğu var. Okullar, halk eğitim merkezleri kamu kurumudur. Kamu kurumunda o kurumun amiri bu konulardan sorumludur. Mutlak suretle yaptırması gerekiyor. Basınçlı Kaplar Yönetmeliğine uygun olarak çalışmaları gerekiyor. Okullar az tehlikeli sınıfta yer aldığı için iş güvenliği hizmeti veremiyoruz. Eğer personeli 50 kişinin altındaysa 2020’ye ertelendi.  50 kişinin üzerinde personeli varsa ama sadece özel okullar alabilir kamu okulları bunun dışında.  Ama evlerde veya sitelerde doğalgaz kazanlarına bakım yapılmıyor maalesef.” şeklinde konuştu.

 

 

Ulusal Gazeteler
24 Şubat 2018 Cumartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar