İş Dünyası Temsilcileri Malatya’da

9.2.2018 16:01:44

Birleştirici İş Dünyası (BİRKONFED) Genel Başkanı ve üyeleri Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin teşvikleriyle, Cazibe Merkezleri programında yer alan Malatya’da temaslarda bulunmak ve yatırım olanaklarını değerlendirmek için Malatya’ya geldi. Genel Başkan Ünsal, yer ve destek bulmaları durumda “Mermer Borsası” kurarak en az 12 bin kişiye istihdam sağlamayı planladıklarını ve alternatif iller içinde Malatya’nın da olduğunu ifade etti

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>Rahime Gül Erbaş

Birleştirici İş Dünyası (BİRKONFED) Genel Başkanı Osman Ünsal, iş dünyası platformu üyeleri ile birlikte yerel yöneticilerle temaslarla bulunmak, yatırım olanaklarını değerlendirmek üzere geldiği ilimizde basın mensupları ile de bir araya geldi. Özel bir otelde düzenlenen kahvaltı programına BİRKONFED Genel Başkanı Osman Ünsal, Argeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Niziplioğlu, yönetim kurulu üyeleri ve basın mensupları katıldı. Genel Başkan Osman Ünsal öncelikle TSK tarafından Afrin’de yürütülen operasyonlara değinerek, iş dünyası olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin her zaman arkasında olduklarını vurgulayarak şunları dile getirdi: “ BİRKONFED İş Dünyası Konfederasyonu olarak Doğu illerimiz ve özellikle ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz. Ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak ülkemizin üretim hacmini büyütmek vesilesiyle BİRKONFED Arge başkanlığımızın komitesinde genel olarak bir çalışma başlattık. Birincisi ülkemizdeki maden kaynaklarının doğru değerlendirilmesi. İkincisi ülkemizdeki sanayi kaynaklarının planlı hale getirilmesi, mevcut ekonomimizin çok daha iyi noktalara taşınması ve İnşallah 2023 hedeflerimize istediğimiz ihracat hacmini yakalamak için bir çalışma başlattık.  Şu anda ülkemiz bildiğiniz gibi top yekûn bir saldırı halinde her tarafta bize saldırıyorlar gerek PKK, PYD, FETO terör örgütler ile beraber gerekse uluslararası para lobilerine beraber ülkemizde ekonomik anlamda saldırılar yapılıyor. Zaten emniyet kuvvetlerimiz askerlerimizin hain teröristlere gerekli cevabı şu anda Afrika'da veriyorlar Afrin Harekâtı Türkiye'nin aslında çok milli ve çok önemli harekâtıdır. Tarihi bir değeri vardır. Türkiye ilk defa kendi toprak hattını savunmak adına uluslararası bir çıkartma harekâtı düzenlemiş bu Afrin’de PKK'nın PYD’nin diğer örgütlerin arkasındaki bütün unsurlara karşı bir savaş başlatmıştır. Bu çok geniş kapsamlı bir savaştır. Her ne kadar PKK PYD terör örgütleri gibi yapılıyor gibi görünse de aslında bunun arkasındaki ülkelerle yapılan onlara karşı verilen milli bir mücadeledir.  Birkonfed iş dünyası Konfederasyonu olarak bu milli mücadeleyi sonuna kadar destekliyor askerimize polisimize sonuna kadar güveniyor ve devletimizin terör politikalarını da sonuna kadar destekliyoruz. Temenni ediyoruz ki askerimizi orada büyük bir destan yazarak PKK PYD ve DEAŞ terör örgütlerine en büyük kayıpları verdirerek inşallah kahramansı bir destan yazarak ülkemize geri dönecekler.  Allah muzaffer ordumuzun yardımcısı olsun.”

MALATYA’YA NE KATABİLİRİZ ONUN ÇABASI İÇİNDEYİZ

Ünsal sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz de iş dünyası olarak askerimize katkı sağlamak ülkemizin de ekonomik saldırılara karşı önünü kesmek için hepimizin birer sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. BİRKONFED İş Dünyası Konfederasyonu vatanını, milletini, bayrağını seven iş adamlarından oluşmaktadır. 15 Temmuz darbe girişişi sürecinden sonra ülkemize ciddi olarak ekonomik saldırılar düzenlenmiş gerek manipülasyonlarla gerek kurlarla oynamak oyunlarıyla ekonomiyi yıpratma adına bir sürü hamleyle karşı karşıya getirdiler. Türkiye ekonomisi ufak saldırılarla yıkılacak bir ekonomi değildir ve bunu da bütün dünya gördü. Bundan sonra direnç göstermek için ülke ekonomimize sahip çıkmamız daha çok üretmemiz, daha çok istihdam alanları oluşturmamız ve daha çok büyümemiz gerekiyor. Bu da iş dünyasının milli bir sorumluluğudur. Biz de BİRKONFED olarak bu gün Malatya’dayız.  Buraya Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci’nin yönlendirmeleriyle geldik. Malatya ilimizdeki yerel temsilcilerle görüşmeler yapıyoruz. Buraya ne takım yatırımlar yapabiliriz, neler katabiliriz, ilimizdeki mevcut olanakları nasıl kullanabiliriz ve bunları ekonomiye katma değer olarak nasıl sağlayabiliriz, planlı ve doğru bir ekonomi nasıl oluşturabiliriz, Malatya’yı nasıl kalkındırabiliriz. Görüşmelerimiz devam ediyor. Birkaç tane konumuz var. Daha önce açıklama yapmıştık, ‘Türkiye’de artık elimizdeki maden enstrümanlarını doğru kullanmak için bunların borsasının oluşturulması gerektiğini.’ bildirdik. En son başbakan yardımcımız bir gıda borsası açılışını yapacaklarını beyan ettiler. Artık Türkiye’de Avrupa normlarıyla aynı hale gelebilmemiz için borsanın oluşturulması, elimizdeki nitelikli ürünlerin doğru satılması ve piyasa standartlarında satılması bizim için çok büyük bir artı olacaktır.  Üreten iyi bir Türkiye’yiz ama uluslararası pazarda bizar eksikliklerimiz var. Bu da iş dünyasının, özel sektörün sorumluluğudur.  Devletimiz bize bütün imkânları sağlamaya başladı, sağlıyor da. Biz de bu imkânları kullanmak suretiyle elimizdeki kalemlerimizi, madenlerimizi, gıda ürünlerimizi, tarım ürünlerimizi daha nitelikli hale getirip uluslararası normlarda satmak için bir çalışma başlattık.”

“MERMER BORSASI KURMAYI HEDEFLİYORUZ”

Ünsal: “Yakın bir zamanda ‘Mermer Borsamızı’ kurarak ülkemizde mermerle alakalı ihracat yapan madencilik iş yapan arkadaşlarımızın elindeki ürünleri çok daha değerli fiyatlarda satabilmek adına bir mermer borsası kuruyoruz. Mermer borsamızla alakalı mermer endüstri düşüncemiz var. Bununla alakalı illerimizde görüşmeler yapıyoruz. Hangi ilimizde kurmamız çok daha doğru olur diye istatistiklerini yapıyoruz, değerlendiriyoruz. Alternatifler arasında Malatya’da var. Yeterli izinler oluşursa burada da bunu konuşmaya başlarız. Şu anda sadece görüşme aşamasındayız.  Bu gün mermeri konuşacağız. Yarın demiri, öbür gün boru konuşacağız. Bu ülkenin milli sermayedir bunlar. Biz bu kaynakları çok daha doğru, çok daha nitelikli hale getirmemiz için de borsaları kurmak suretiyle şu anda 167-170 milyar dolar hedefindeki ihracat rakamımızı 225-250 milyarlar seviyesine çıkartmayı planlıyoruz.  Ülkemizde ekonomimiz çok sağlam ve çok dirayetli. O kadar saldırılarla karşı karşıya kaldık. Tarihimizde görmediğimiz bir darbe operasyonlarıyla karşı karşıya kaldı hainler tarafından.  Irak ve Suriye sınırında saldırılarla karşı karşıya kaldı. Manipülasyonlarla karşı karşıya kaldı. Ama bunlara rağmen ilk defa tarihinde destansı bir mücadele göstererek hiçbir terör eyleminin ve unsurunun tesirinde kalmadı. Ne ekonomimiz zarar gördü ne enflasyon oranlarında bir değişiklik yaşandı ne de ülkemizde ciddi bir sıkıntı ve kayıp söz konusu oldu. Bu tarz terör ekonomik saldırılar ülke için çok önemli kriterlerdir. Bu saldırılar karşısında bir ülkenin dirayet göstermesi çok kolay bir şey değildir. İş dünyası olarak bu süreçte daha dik durduk. Devletimizle sürekli istişare halindeyiz. Bundan sonra bu sürece katkı vermeyen, ülkenin büyümesine, kalkınmasına katkı sağlamayan bütün iş adamlarının boynunda ciddi bir sorumluluk vardır. Bu ülkenin kalkınması hepimizin boyun borcudur. Bundan sonra Avrupa, Batı nasıl kendini markasal değerlerini değerlendirerek kendisine iyi normlar kazandırdıysa bu Türkiye’nin de marka değerini yükseltecek çalışmalar yapmak bizlerin ciddi sorumluluğudur.  Birkonfed olarak diyoruz ki biz bu sorumluluğa varız. Elimizdeki mevcut enstrümanların marka değerlerini yükselterek gerekirse bunların sanayilerini kurarak Türkiye’nin şu anki borsadaki 400 milyar dolarlık hacmini 800 milyar 1 trilyon dolarlara çıkartacağız. Türkiye artık bunları görmek ve yaşamak zorunda. Biz İslam dünyasının beklentilerini yüksek olduğu bir ülkeyiz. Biz İslam dünyasının umuduyuz. Bizim daha dirençli olabilmemiz için ekonomimizin çok güçlü olması gerekir. Cumhurbaşkanımızın arkasında güçlü bir ekonomi, refahı daha yüksek bir ülke olarak durmamız gerekir. Bu anlamda iş dünyası olarak bugün Malatya ilimizden başlamak suretiyle Doğu illerimizi gezeceğiz. Doğu illerimizde ürünleri, madenler, doğal kaynakları, tarım, hayvancılık, kendi bölgelerindeki sanayi yelpazesi olsun hepsini değerlendirip verimliliği artıracak çalışmalar yapacağız.” dedi.

“TÜRKİYE’DE PLANLAMA SORUNUMUZ VAR”

Ünsal son olarak şunları sıraladı: “Türkiye sanayileşme sorunu yok, Türkiye’de planlama sorunumuz var bizim.  Elimizdeki imkânları doğru kullanmak ve aramızdaki konsesyumu geliştirebilirsek eğer biz inşallah istediğimiz sonuca inşallah en kısa sürede ulaşırız. BİRKONFED’in buradaki üstlendiği misyon da bilgilendirme misyonu. Malatya’da neler var; Kayısı, tekstil, hayvancılık, tarım var ama farkı kollardan yapıldığı için marka değeri düşüyor. Ama biz bu enstirümanalrın hepsini birleştirir ortada bir sinerji oluştursak marka değerini de güçlendiririz, kaysımızı da uluslararası standartlara çok daha iyi fiyatlarda satarız. Elimizdeki fabrikaların verimliliğini de hızlı bir şekilde artırır seri üretimler yapmak suretiyle ekonomimize girdiler sağlarız. İş dünyasında da istihdama katkı seferberliği var. Biz de iş dünyası konfederasyonu olarak İstanbul’daki merkezimizde bunun çalışmasına başladık. İstihdam alanları oluşturacak çalışmalar yapıyoruz. Mermer borsamız ve bunun arkasındaki entegre tesisimizle beraber 12 bin kişiye istihdam sağlayacak bir alt yapı hazırlığı içerisindeyiz. Bunu çok yakın bir zamanda hayata geçireceğiz.”

“DOĞAL KAYNAKLAR YETERİNCE VE USULÜNCE DEĞERLENDİRİLMİYOR”

Daha sonra söz alan BİRKONFED AR-GE'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Niziplioğlu,  konuşmasında bu alanda önemli bir adım atarak Mermer Borsasının kurulması için gerekli çalışmaları başlattıklarını ifade ederek ülkemizdeki doğal kaynakların yeterince ve usulünce değerlendirilemediğini söyledi. Bölgedeki mermer kaynakları ile ilgili bir çalışma içerisinde olduklarını kaydeden Niziplioğlu şunları dile getirdi:  “Yurt dışına ihraç ettiğimiz mermer ve doğal taşların mali değeri yaklaşık 2,5 milyar dolar. Düşünün ki, 100 dolara, 200 dolara 400 dolara mermeri blok olarak satıyoruz. Aynı mermeri Çin işliyor, parlatıyor, paketliyor, 5 hatta 10 bin dolara geri bize veya diğer ülkelere satıyor. Bunu neden biz yapamıyoruz. Dünya mermer rezervinin yüzde 50’si Türkiye'de. Mermer piyasasının büyüklüğü 30 milyar dolar seviyesinde. Biz, bunun yarısını alabiliriz. Mermer kaynakları bireysel olarak işletiliyor, dolayısıyla israf ediliyor. Vinçlere makine parkurlarına boşa para ödüyoruz. Böyle bir anlayışla bir yerlere varmamız mümkün değil. Adıyaman, Malatya, Elâzığ’da önemli rezervler bulunmakta.   Üreticimizi kalkındırmak istiyoruz. Mermer satıyoruz. Borsayı kurarsak, ülke olarak gayrisafi yurtiçi hasılanın yarısını taştan kazanırız. Ancak, bugünkü sistem ile bir yere varamayız. Mermer ve taş işini uluslararası standarda getirecek, ekonomik kaybı önleyeceğiz.  Şu anda ülke olarak 172 kalem ürün ithal ediyoruz. İthalatın önünü ancak üreterek, üretim yaparak kesebiliriz. Bu anlamda yetkili makamlar ile görüşerek ithalat ürünlerimizi üretmeyi ve bununla ilgili ulusal ve uluslararası pazarlarda yer edinmeyi hedefliyoruz. Göreceksiniz ki yıllar içerisinde bu 172 kalem hızla düşecek ve bir süre sonra cari açığımızı sıfırlamak ile birlikte yapacağımız ihracat ile hedeflediğimiz 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmış olacağız."

Ulusal Gazeteler
22 Şubat 2018 Perşembe 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar