Malatya’da Anılacak

9.2.2018 13:07:59

Hababam Sınıfının Mahmut Hocası Münir Özkul ölümünün 40’ıncı gününde Malatya’da anılacak. Malatya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncusu İbrahim Şahin Uyumaz öncülüğünde yapılacak anma etkinliğinde Özkul’un unutulmaz filmleri arasında yer alan ‘Bizim Aile’ filminden kesitler tiyatro haline getirilerek canlandırılacak

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Rahime Gül Erbaş

Hababam Sınıfının Mahmut Hocası Münir Özkul ölümünün 40’ıncı gününde Malatya’da anılacak. Malatya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncusu İbrahim Şahin Uyumaz öncülüğünde yapılacak etkinlikle şiir dinletisi, tiyatro gösterisi ve bir dizi etkinlik yer alacak. 14 Şubat saat 18.30’da Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Fahri Kayahan Salonunda yapılacak anma programı hakkında bilgi veren İbrahim Şahin Uyumaz şunları dile getirdi: “ Malatya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunda 4 yıl oyunculuk yaptım. 2,5 yıldır Malatya gençlik il müdürlüğünde tiyatro eğitmenliği yapıyorum.   4 Ocakta,  14 Şubatta ne yapabilirim diye düşündüm. 5 Ocakta ise Münir Özkul (Mahmut Hocamız) vefat etti.  Mahmut hocamızın ölümünden itibaren 40 gün saydığımda 14 Şubata denk geldiğini gördüm. Daha sonra internete Münir Özkul aşk filmleri yazdım karşıma ‘Bizim Aile’ çıktı.  Bu filmi 14 Şubatta tiyatro sahnesine taşıyayım dedim ve bu sayede Münir Özkul’u anma etkinliği yaparsam güzel ve anlamlı bir etkinlik olur diye düşündüm.  Bu etkinliği hazırlarken baya zorlandım. Dışarıdan ekibim yoktur. Gençlik merkezindeki ekibimi aldım. Eğitim verdiğim oyuncular.”

“NASIL DAHA FAZLA FAYDALI OLURUZ DİYE YENİ ARAYIŞLAR İÇİNDEYİZ”

Uyumaz sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Zorlandım konular: “Bu anma etkinliği benim ikinci etkinliğim. 16 Mayıs 2017’de engelliler haftasında bir tiyatro oyunu yapmıştım. ‘Tekerlekli Sandalyenin Kapalı Gözü’ isminde. Bu oyun sayesinde insanlar tiyatroya ilgi göstermeye başladı.  Ben etkinliklerimin genelde özel günlerde olmasını tercih ediyorum. Bundan dolayı da başarılı olduğuma inanıyorum. İlk etkinliğim izleyici tarafından oldukça fazla beğenildi.  Bir sıfır öndeydik orada.  Bir diğer zorlandığımız konu ise ekibimin yeni oyuna çıkacak olması. Oyuncularımın yeni olması. sponsor ve benzeri şeylerle baya uğraştım.  Haliyle bütün ekip öğrencilerden oluşuyor. Ekibimiz 2,5 ay önce toplandı. 1 aydır prova alıyoruz. Önümüzde çok az bir zaman kaldı. Bundan dolayı da gece gündüz durmadan çalışıyoruz, yoğun bir çaba harcıyoruz. Yeni arayışlar içindeyiz. Nasıl daha fazla faydalı olabiliriz arayışı içindeyiz.”

TİYATRO USTALARIMIZI DA UNUTMADIK…

Uyumaz: “Bu anma gecesinde Bizim Aile filminden kesitleri canlandıracağız. O kesitleri tiyatrol hale getirdik. Kur’anı kerim okuyacağız Mahmut Hocamızın ruhuna. Bunun dışında koro ekibimiz olacak, Mahmut Hocamıza şiir dinletimiz olacak, sonunda da güzel bir şekilde Mahmut Hocamızı selamlayacağız. Ben özel günlerde tiyatrol etkinlik yapmayı daha çok uygun buluyorum. Normal günlerde yaptığımız etkinliklerin bir anlamı olmuyor. Özel günlerde yapınca bir anlamı oluyor.  Programımızda sürpriz bir selamlamamız olacak ve Malatyalı tiyatro oyuncularını, sanatçıları da unutmayacağız.  Tarık Akan’ı, Kemal Sunal’ı, Adile Naşit’i ve birçok oyuncuyu anacağız. Münir Özkul’un filmlerindeki karakterler üzerinden selamlayacağız Münir Özkul’u.  Bu etkinlikte salonu bize kültür Müdürümüz Levent İskenderoğlu bize yardımcı oldu.” dedi.

“ANMA ETKİNLİĞİ MALATYA’DA İLK OLACAK”

Uyumaz: “Malatya’da daha önceden anma programı yapan herhangi bir etkinlik, kişi görmedim. Ben görmedim. Malatya’da bir ilk olacak anma programımız. Devamının gelmesini de istiyorum.  Ben devamını yaparsam aklımda Kemal Sunal var. Kemal Sunal’dan da çok büyük feyz alıyorum. Filmlerini izlemekten bıkmıyorum.  İlerleyen zamanlarda Kemal Sunal’ı da anma programı düzenlemeyi düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda BKM tarzında, formatında bir müzikal, tiyatrol etkinlik, gündelik sorunları, gençlerin sıkıntılarını anlatan seyirci sahneye davet etme tadında bir etkinliğim de olacak planlıyorum.  Ben 14 Şubatta bütün Malatyalıları Münir Özkul’u anmak için Kongre ve Kültür Merkezine davet ediyorum. Güzel bir etkinlik olacak ve bir farkındalık oluşacak. Anma etkinliğini yapacağımız gün önemli bir gün hem 14 Şubat hem de Münir Özkul’un 40’ının çıktığı gün. İkisinin bir araya gelerek harmanlayarak ortaya çıkması emek ve çaba isteyen bir işti.” şeklinde konuştu.

Ulusal Gazeteler
22 Şubat 2018 Perşembe 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar