Yeni Başkan Cavlak Oldu

1.2.2018 18:24:40

Malatya Attarlar Odası seçimi yapıldı. Mevcut Başkan Ünal Ergöç ve Sinan Cavlak’ın yarıştığı seçimden 127 oy alan Cavlak galip ayrıldı

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>Rahime Gül Erbaş

Malatya Attarlar Odasında seçim heyecanı yaşandı. ESOB Başkanlığı Ebubekir toplantı salonunda yapılan seçimlere ESKKK Başkanı Ali Evren, Malatya Berberler ve Kuaförler odası Başkanı Ramazan Toptaş, Malatya Umumi Servisçiler odası Başkanı Mesut İnce katıldı. Divan başkanı Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkan Vekili Orhan Özbek olduğu seçimlerde Mevcut Başkan Ünal Ergöç ve Sinan Cavlak’ın yarıştığı seçimlerde Ergöç 95 oy alırken, Cavlak 127 oy aldı. Bu sonuçlara göre Cavlak yeni başkan oldu. Burada konuşma yapan Sinan Cavlak şunları dile getirdi: “ Odamız 1987 yılında kurulmuştur. Mevcut başkanımızın yaşı ile odamızın başkanlık yaşı aynıdır. Odamızın bilinirliği ile başkanımızın bilinirliği ile başkanımızın bilinirliği de aynıdır.  Başkanımız artık yoruldu dedik ancak sayın başkanımız bir 4 yıl daha dediler.  Bu konuda da sizlerin görüşüne, oylarına başvurmak istedik. Tüm esnaflarımıza eşit hizmet edeceğiz. Odayı sadece yönetim kurulumuzla değil hep birlikte sizlerle birlikte yönetmeyi vadediyoruz. Her sektör için oluşturacağımız istişare mekanizmasıyla karalarımızı birlikte alacağımızı ve yürüteceğimizi de ilan ediyoruz. Sizleri sürece katmayı birlikte hareket etmeyi kol kola birlikte yürümeyi vadediyorum. Seçimden seçime esnafa giden değil her fırsatta esnafa giden bir oda vadediyoruz. Esnafa giderken de esnafı her fırsatta odaya davet eden bir yönetim vadediyoruz. Sanal gündemler değil esnafın sorunlarını takip eden fikri takip yapan bir yönetim vadediyoruz. 4 yılın sonunda Malatya’da en çok gündem olan odalardan biri olmayı vadediyoruz. Esnafımızın temel sorunlarını ülke gündemine taşımak için çaba sarf edeceğimizi vadediyoruz.  Kredi Kefalet Birliğine borcu olan esnaflarımız var, borcunu ödeyemediği için icralık olan her taksit için ayrı ayrı dosya açılarak avukatlık ücreti istenen esnaflarımız yanında gerektiğinde Kredi Kefaletin karşısında olacağımızı açıkça ilan ediyoruz.  Ticaret hanelerde tüketilen suyun meskenlerde tüketilen sudan 3 kat daha fazla olmasının karşında olacağımız ilan ediyoruz. Bunun daha aşağılara çekilebilmesi için yerel yönetimlerle istişarelerde bulunacağız.  Aday olduğumda sayın başkandan üye isimlerini istedim, listeleri ama bana vermedi. Özel hayatın gizliliğini gerekçe gösterdi. Bazı üyeleri bu yüzden ziyaret edemedik.  Odamız karma bir oda olduğu için kimlerin üye olduğunu bilmiyorum. Ezbere gidip gezemeyiz. Üye listesi, adresler lazım. Sizin adreslerinizin verilmemesi böyle bir karartma yapılması meşru mudur? Ben yönetimi aldığım zaman bir sonraki 4 yılın sonunda aday olacak kişiye listeleri vereceğim. Ben sahaya indiğimde sayın başkanımızın da aslında esnafı tanımadığını gördüm.”

 “ESNAFIMIZIN SORUNLARI VAR”

Üye esnaflarının bazı sıkıntıları olduğunu dile getiren Cavlak: “Esnaflarımızla alakalı genel sorunlarımız var. Baharatçılarda şifalı bitki satışının yasaklanması için lobi faaliyeti yürütüyor ilaç firmaları biz bunun karşısında olacağız.   Pet şoplarımızda kedi köpek satışı direk yasaklanmıştır. Yasaklanacaksa bir şart getirilmeli. Bu konuda mücadele edeceğiz.  Av bayilerimizin internette kaçak tüfek satışlarından dolayı problemleri var. Kırtasiyecilerimiz marketlerde satılan kitap kırtasiyelerden dolayı problemleri var. Sahaflarımıza baskınlar düzenleniyor. Bunun karşısında duracağız.  Çiçekçilerimiz korsan gülcülerle baş edemiyorlar. Bildiklerimizi hayata geçireceğiz. Bilmediklerimizi sizden öğreneceğiz.  Sizin görüşünüzü alacağız.  Yönetim kurulumuzda her sektörden arkadaşımız olacak. Odayı aldığımızda sosyal medya hesaplarımız hızlı bir şekilde kuracağız. Diyorum ki bu gün oda esnafın olacak.” dedi.

ERGÖÇ’TEN CAVLAK’A CEVAP

Sinan Cavlak’a cevap veren Mevcut Başkan Ünal Ergöç şunları dile getirdi: “Odamız 1987’de değil 1953’de kurulmuştur. Odamızda kredi alıp da kişinin ödemedi takdirde Esnaf Kefaret kooperatifinin insaniyetinde olan bir şeydir. Prosedür gereği ne ise yapılıyor. Su parası bizim odayla alakalı değil belediyeyle defalarca görüştük. Fakat bir türlü bir çözüm bulamadık. Listeler hakkında söylediniz. Listeler kişisel verileri koruma kanunu dolayısıyla verilmiyor.  Seçim kurulu da birlik te veremez. Odayı taşımak istiyorum dediniz. Bu güne kadar oda da fazla bir masrafımız olmadı. Masraf ta etmek istemiyorum çünkü gelirimiz belli. Odayı taşımak için yer lazım. Bunun için de aylık ekstra bir ücret verilmesi lazım. Baharatlarda şifalı bitki satışı yasaklanması konusu hakkında bakanlık tarafından çalışma yapılıyor. Buna biz bir şey yapamayız. Bakanlar kurulunun üzerinde değiliz. Petshoplarda kedi ve köpek satışına yasak getirilmedi. Gıda Tarım bakanlığının denetiminde olan bir şey bizim odamızla alakası bile yok. Marketler yıllardır kırtasiye satıyor bunlara malzemelere da mevcut kırtasiyeler veriyor. Çiçekçilerimiz yıllardır korsan gül satışı ile savaşıyor.  Biz elimizden geleni yaptık ama bir sonuç alamadık.”

 

Ulusal Gazeteler
22 Şubat 2018 Perşembe 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar