Üzerinde 21 Yıl Geçti Ama…

31.1.2018 15:13:12

28 Şubat mağduru olan ve hâlâ ceza evlerinde tutuklu bulanan 600’e yakın kişinin bir an önce serbest bırakılması için 28 Şubat’a kadar Mazlum-Der tarafından her Çarşamba yapılacak olan ‘28 Şubat Siyasi Yargı Kararları İptal Edilsin!’ açıklamasının 4’üncüsü Adliye önünde yapıldı. Yapılan açıklamada hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunan kişilerin bir an önce serbest bırakılması istendi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Rahime Gül Erbaş

28 Şubat mağduru olan ve hâlâ ceza evlerimde tutuklu bulanan 600’e yakın kişinin bir önce serbest bırakılması için 28 Şubat’a kadar Mazlum-Der tarafından her Çarşamba yapılacak olan ‘28 Şubat Siyasi Yargı Kararları İptal Edilsin!’ açıklamasının 4’üncüsü Adliye önünde yapıldı. Çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisini katıldığı açıklamayı Mazlum-Der adına Memur-Sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım yaptı. Yıldırım şunları dile getirdi: “ Üzerinden 21 yıl geçmiş olmasına rağmen yaraları kapatılmamış olan 28 Şubat Darbesi, brifingli/siyasi yargı kararlarıyla cezaevlerinde tutulan 600'e yakın Müslüman siyasi mahpusu ve bunların ailelerini mağdur etmeye devam ediyor. Beraat etmesi gerekirken aynı torba dosyaya dâhil edildikleri için müebbet hapis cezası verilen; en ağır yorumla bile adli nitelikli süreli hapis cezası alması gerekirken siyasi nitelikli müebbet hapis cezası verilen; delil niteliği tartışmalı olup ABD'de deşifre edilmiş dijital kayıtlarla cezalandırılan; avukatsız, işkenceli ve her türlü aşağılık yöntemle onur kırmaya dönük sorgulamalarda imzalatılan sahte ifade tutanaklarına dayanılarak gençlikleri ellerinden alınan; toplumsal zemin oluşturmak adına ev ya da işyerlerine yerleştirilen sahte delillere dayanarak aşağılık iftiralarla suçluymuş gibi medyanın önüne atılan 28 Şubat Mahpusları, Darbenin mağdurları olarak halen cezaevlerinde tutuluyorlar. Af talebinde bulunmayan, vakur ve onurlu bir duruşla haklarını arayan, darbeciler yargılanırken darbe hukukunun kararlarıyla içeride tutulan bu insanların ve bu insanların ailelerinin hak talebinin gereğini yerine getirmek açıktır ki başta Yargı, Hükümet ve TBMM olmak üzere herkes üzerine düşen önemli bir görevdir. Bu görev ertelenemez, bu görev ihmal edilemez.”  

“28 ŞUBAT YARGI KARARLARI İPTAL EDİLSİN”

Yıldırım sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Mazlum- Der olarak 28 Şubat Yargı Kararlarının İptal edilmesi talebiyle başta İstanbul Çağlayan Adliyesi önü olmak üzere diğer şubelerimizle birlikte eşzamanlı olarak geçekleştirdiğimiz eylem ve açıklamalarla üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede soruna duyarlı bütün sivil toplum örgütlerinden, basın yayın organlarından ve diğer kişi ve kurumlardan söz konusu çalışmalara katkı sağlamalarını beklediğimizi ifade ediyoruz. Her Çarşamba olduğu gibi bugün de, 28 Şubat Siyasi Yargı Kararları İptal Edilsin! 28 Şubat Mahpusları Derhal Serbest Bırakılsın! Talebimizi vurgularız.”

 

Ulusal Gazeteler
21 Şubat 2018 Çarşamba 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar