“Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir!”

25.1.2018 17:04:54

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’ eğitim semineri düzenlendi. Bulut, “Bakanlığımız, kadına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğu inancıyla çalışmalarını sıfır tolerans ilkesiyle sürdürmektedir.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Rahime Gül Erbaş

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa olarak 1 günlük Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitim Semineri düzenlendi. Seminere Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut, SGK İl Müdürü Yardımcısı Bekir Polat katılırken semineri ŞÖNİM Müdürü Berna Bal Oğuztürk yaptı. Burada konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut şunları dile getirdi: “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir insan hakkı ihlali olan kadına yönelik şiddet; kadınların sosyal, ekonomik ve siyasal yaşamda yerlerini alma haklarından çeşitli biçimlerde yoksun kalmalarına, bunun da ötesinde fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları yaşamalarına, sakat kalmalarına ve hatta yaşamlarını yitirmelerine neden olmaktadır. Bakanlığımız, kadına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğu inancıyla çalışmalarını sıfır tolerans ilkesiyle; kadına yönelik şiddetle mücadelede yasal çalışmalar, eğitim ve farkındalık artırma çalışmaları, kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu artırma, şiddet mağduru kadınların korunması ve desteklenmesine yönelik kurumsal mekanizmaların güçlendirilmesi başlıkları altında çok boyutlu ve tüm tarafların katkısı ile kararlılıkla sürdürmektedir. Bakanlığımız tarafından 2017 yılı içerisinde “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” kapsamında kampanya sloganı olarak “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir!”  belirlenmiş olup söz konusu gün kapsamında çeşitli etkinlikler yapılmıştır.”

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE İLGİLİ YAPILAN ÇALIŞMALAR

Bulut sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Söz konusu etkinliklerimizden bir bahsetmek gerekirse; 26 Kasım 2017 Pazar günü “İstanbul Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Bakanımız Sayın Dr. Fatma Betül Sayan Kaya’nın katılımlarıyla kapsamlı bir organizasyon gerçekleştirilmiştir.  Malatya İli olarak Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerimiz ile birlikte bizler de katılım sağladık. İlimizde ise Belediyelerimizin de desteği ile Billboardlara günün anlam ve önemini içeren afişlerin asılmasını sağladık.  25 Kasım Cumartesi günü ilimizde gerçekleşen Evkur Yeni Malatyaspor – Beşiktaş futbol müsabakası esnasında yeni stadyumda da “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir!” pankartımız ile birlikte yer aldık.  22-23-24 Kasım 2017 tarihleri arasında ilimizde 2018-2021 yıllarını kapsayan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı gerçekleştirilmiş ve sonunda 2018-2021 yıllarını kapsayan İl Eylem Planı oluşturuldu. İl eylem planı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon Kurulu tarafından kabul edilerek 1 Ocak 2018 itibariyle yürürlüğe girmiştir.  5 Aralık 2017 tarihinde Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde Battalgazi ve Yeşilyurt Merkez İlçelerimizin Muhtarlarına Yönelik olarak Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Semineri gerçekleştirdik. Ayrıca birçok farkındalık çalışmalarımız hâlihazırda devam etmektedir. İl Müdürlüğümüz bünyesinde yürütülen iş ve işlemler esnasında iş birliğine ihtiyaç duyduğumuz hizmetler konusunda bugüne kadar vermiş olduğunuz destekler nedeni ile sizlere teşekkür ederim.”

“KADIN TOPLUMUMUZDA ÇOK ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP”

SGK İl Müdürü Yardımcısı Bekir Polat ise şunları dile getirdi: “Seminer verecek arkadaşlar, verdikleri seminerin çok faydalı olacağından eminim. Bir defa kadın, toplumumuz da çok önemli bir yere sahiptir. Gerek çalışma hayatımızda, gerek ailemizde, hepimiz bir annenin evlatlarıyız. Anne kadın demektir, dolayısıyla Peygamber efendimizin söylediği gibi, cennet annelerimizin ayakları altındadır. Bu seminerin İl müdürlüğümüze faydalı olacağı, personelimize faydalı olacağına inanmaktayım.”

ŞÖNİM Müdürü Berna Bal Oğuztürk, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının şiddet konusunda hizmet veren kurumlarını, diğer kurumlarla işbirliği içinde gerçekleştiren etkinlikleri, ulusal ve uluslararası düzeyde yürürlükte olan mevzuat konusunda eğitim verdi. 

Ulusal Gazeteler
22 Şubat 2018 Perşembe 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar