“En Büyük Sorun İletişimsizlik”

23.1.2018 18:03:48

BİLSAM seri konferanslar dizisinde bu hafta “Din Meselesi mi Dil Meselesi mi” adlı konferansı yapmak üzere Eğitimci-Yazar Musa Mert konuk oldu. Yeni nesille olan iletişimsizlik sorununa değinen Yazar Musa Mert, “onlarla ortak bir dil bulamadığımız, ortak bir ortamda bulunamadığımız için onları anlayamıyoruz. Onları anlamak için onların dünyasına girmemiz, onlarla bir arada buluşmamız lazım.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>M. ALİ GÜNAYDIN

Seri Konferanslar dizisinin sonuncusunu gerçekleştiren BİLSAM, bu hafta “Din Meselesi mi Dil Meselesi mi” adlı konferansı yapmak üzere Eğitimci-Yazar Musa Mert’i konuk etti. BİLSAM konferans salonunda gerçekleşen konferansa çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı. Yeni nesli tanımadığımız kanaatindeyim diyen Eğitimci-Yazar Musa Mert, Biz sadece onlarla ortak bir dil bulamadığımız, ortak bir ortamda bulunamadığımız için onları anlayamıyoruz. Ve gençlerimizdeki en büyük sağırlığın sebebi de bu, iletişimsizliktir. Çocuklarımızın bu çağda en büyük sıkıntısı çok sahipli olmalarıdır. O sosyal medyaya rağmen gerçekten çok yalnızlar. Kendilerini anlayabilecek insan sayısı çok az, çocuklarımızı anlayamıyoruz. Peki, ne yapmak lazım? Onları anlamak için onların dünyasına girmemiz lazım, onlarla oturup kalkmamız, onlarla içmemiz lazım, onlarla bir arada buluşmamız lazım, paylaşımlarımızın olması lazım” dedi.

YENİ NESİL ÜZERİNDEKİ ENDİŞELER

Toplumun yeni nesil üzerindeki endişelerini dile getiren Yazar Musa Mert, “Ben pek çok yerde konferanslar verdim. Dar bir anlayış, açısı dar bir kucak gördüm ama Malatya beni çok etkiledi. Gelip gitmiştim ama böyle Malatya insanlarıyla muhatap olmak, Malatyalılarla böyle bir ortamda bulunmak beni çok etkiledi. Konu seçimi de çok özel, zira bize derdi olan lazım. Din melesi mi, Dil meselesi? Çocuklarımıza, gençlerimize nasıl ulaşırız, neden ulaşamıyoruz? Şimdi aslında bu bir sancının eseridir. Derdi olan insanın gündeme getireceği bir konudur. Yeni neslin elinden nasıl tutarız, çocuklarımızı nasıl kurtarırız kaygısı çeken bir anlayışın seçtiği bir başlıktır, bu da çok önemli. Türkiye’nin farklı yerlerinde baktığınızda aynı acıyı, sancıyı çekenleri görüyorsunuz, bu da yalnız olmadığınızı gösteriyor. Gündemde bazı konular konuşuluyor, bunlardan bir tanesi yeni neslin sağırlığı, yani yeni nesil bizi duymuyorlar, nasihate kapalılar ve onlara ulaşamıyoruz. Biz telaş var, acaba nesli kayıp mı ediyoruz, çocuklar yanlış yoldalar mı endişesi var” diye konuştu.

İLETİŞİMSİZLİK SORUNU

Gençlerdeki sağırlığın sebebini İletişimsizliğe bağlayan Yazar Mert şunları ifade etti, “Ömrümün çoğu çocuklarla, gençlerle geçti, bundan çok memnunum. Nerdeyse yarım asırdır yaşıyorum ve elde ettiğim bazı tecrübeler var. Benim tespit ettiğim bazı noktaları paylaşmak istiyorum. Öncelikle bizim yeni nesli tanımadığı kanaatindeyim. Onları habire yargılıyoruz. Kendi doğrularımız var, kendi yetiştirme tarzlarımız var, yetiştiğimiz ortam var fakat değer yargılarımız ve kaygılarımız var, ilkelerimiz var. Çocuklarımıza ve gençlerimize bu açıdan bakıyoruz. Ve sürekli eleştiriyoruz, yeni nesil çok saygısız, yeni nesil küstah, yeni nesil umarsız, kimseyi takmıyorlar, laf anlamaz bir nesil olarak hep yargılıyorlar. Bu doğru değil. Bana göre şuan ki nesil bizden çok daha iyi. Bunu tüm kalbimle söylüyorum. Ahlaken de bizden iyiler, bilgi olarak da bizden iyiler, hayata ve olaylara bakışta bizden iyiler. Biz sadece onlarla ortak bir dil bulamadığımız, ortak bir ortamda bulunamadığımız için onları anlayamıyoruz. Ve gençlerimizdeki en büyük sağırlığın sebebi de bu, iletişimsizliktir.”

“ANLAMAK İÇİN ONLARIN DÜNYASINA GİRMEK LAZIM”

Yeni nesli anlamak için onların dünyasına girmek lazım diye Eğitimci-Yazar Mert, “Son 20-25 yılda dünya çok enteresan bir hale geldi. Yeni elektrikli hayata geçtiğimizde kimsede telefon yoktu, yeni telefon alan kişinin evine giderdik. Daha sonra siyah beyaz televizyonlar çıktı. sosyal medya diye bir çıktı, hani profil deniliyor ya, o bir yayındır, gazetedir aslında. Oradan baktığınızda kendi resmini koyuyor, kendi paylaşımları var, kendi sözlerini yayınlıyor ve biz ukalalık yaptığını düşünüyoruz, tabi ki hayır. Çocuklarımızın bu çağda en büyük sıkıntısı çok sahipli olmalarıdır. Eskiden çocukların hiç sahibi yoktu, bizlere selam vermezlerdi, şimdi herkes sahip çıkmaya çalışıyor çocuklarına, bıktırmış durumdayız, bütün bu sahipliklerin arasında çocuklar kendilerini sahipsiz hissediyorlar ve son yüz yıldaki yalnız gençlerle beraberiz. O sosyal medyaya rağmen gerçekten çok yalnızlar. Kendilerini anlayabilecek insan sayısı çok az, çocuklarımızı anlayamıyoruz. Peki, ne yapmak lazım? Onları anlamak için onların dünyasına girmemiz lazım, onlarla oturup kalkmamız, onlarla içmemiz lazım, onlarla bir arada buluşmamız lazım, paylaşımlarımızın olması lazım” şeklinde konuştu.

Ulusal Gazeteler
24 Şubat 2018 Cumartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar