Kırsalda Kerpiç Son Demlerini Yaşıyor

23.1.2018 17:15:04

Günümüzde varlığını sadece kırsal kesimde sürdürmeye çalışan, geleceğe taşınması için de turizm amaçlı belediye destekli şehir merkezlerinde inşa edilen kerpiç evler ile ilgili konuştuğumuz Mehmet Kara kerpiç bina yapımında dikkat edilmesi gerekenleri sıralayıp, “Şuanda kırsalda kerpiç yapılar halen mevcut. Ancak beton yapılar kırsala da taşındı. Çoğunluğu kerpiç binayı sadece ahırda kullanmaya başladı.” diyerek kerpiç yapıların durumunu gözler önüne serdi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>Hanife Sarı (Özel Haber)

Bir zamanlar Anadolu’nun en yaygın yapı malzemesi olan kerpiç evler artık tarihe karışıyor. Günümüzde beton binalar karşısında yaşam savaşını kaybetmek üzere olan kerpiç evler gibi kerpiç sıvacılığı mesleği de yok olma yolunda hızla ilerliyor. Bu anlamda kerpiç sıvacısı yıkılmaya yüz tutmuş ancak hala kullanılan kerpiç binaların sıvanması işini kırsal alanlarda gerçekleştiriyor. Öte yandan kerpiç evlerin sayının azalması sebebiyle sıvama işini yapması için kerpiç sıvacısı bulmak da iyiden iyiye zorlaştı. Bu nedenden dolayı da iş başa düştü mantığıyla ev sahibi bu işi de kendisi yapmaya başladı.

“ÇOĞUNLUĞU KERPİÇ BİNAYI SADECE AHIRDA KULLANMAYA BAŞLADI”

Bu işi lazım oldukça yaptıklarını dile getiren Mehmet Kara: “Etrafımızda çok az sayıda kerpiçli yapı var. Beton binalardan önce her yer kerpiçti. Ama şimdi her yer betondan yapılmış evlerle doldu kerpiç binalarda bu anlamda kullanılmamaya ve fazla talep edilmemeye başlandı. Şuanda kırsalda kerpiç yapılar halen mevcut. Ancak beton yapılar kırsala da taşındı. Çoğunluğu kerpiç binayı sadece ahırda kullanmaya başladı. Aslında bakarsanız evin içini yazın serin, kışında ılık tutan kerpiç yapılardır. Oldukça da sağlıklıdırlar, nem oranını dengeler. Belirli aralıklarla bakımı yapıldığında da toz toprak gibi sıkıntısı kalmaz. Günümüz modern dünyasında fayans yaptıranlar bile var. Sağlam bir kerpiç binanın yapılması için önce bir takım şartlar lazım, nedir bu şartlar? Kerpiçli bina sadece topraktan yapılmaz içine toprağı sağlam tutacak ve dağılmasını önleyecek birtakım şeylerin konulması lazım. Kerpiç, killi sarı veya beyaz toprak ile samanın biraz su ile karışımının, kalıplara dökülerek sıkıştırılması ve güneşte kurutulması ile elde edilir. Kerpiç pişirilmemiş tuğladır. Bu kerpiç tuğlaları ahır için kullanılacaksa ona göre normal tuğlalar gibi üst üste dizilir aralarına sıva yapılır, ev olarak kullanılacaksa da yine evin tasarımına göre dizilerek inşa edilir. Kerpiçli binanın dışı sıvanır içi de olduğu gibi bırakılır eğer ahır olarak kullanılacaksa, ev olarak kullanılacaksa da dışı sıvanır içi de kireçle badana yapılır. İçi badana yapılacaksa önce çok sulu badana ile astar yapılır daha sonra kireçle birlikte renk verilmiş badanaya tuz katılarak duvara sürülür. Gerçi şuan da yağlı boyalar var onlar da kullanılabilir, ancak ilk sıva kireçle yapılan badana olmalı” diye konuştu.

“SIVADA OLUŞAN ÇATLAKLARI ÖNLEMEK İÇİN TOPRAĞA İNCE SAMAN, KİREÇ, ALÇI VEYA ÇİMENTO KATILABİLİR”

Sözlerine devam eden Kara: “Kerpiç duvar üzerinde dış sıva yapımında, beton sıva yapılır gibi sıva yapılır ve üzeri kireç badanası ile kaplanır. Sıvada oluşan çatlakları önlemek için toprağa ince saman, kireç, alçı veya çimento katılabilir. Dış yüzeylerde sıvanın kerpiç duvara iyi yapışabilmesi için kerpiç örgüsü sırasında derzlerin bir miktar boş bırakılması gerekir.  Duvar yerinde döküm yöntemi ile oluşturulmuş ise, çamur bir miktar kuruduktan sonra duvar yüzeyinde mala kenarı veya çengel şeklinde bir demir çubuk yardımı ile oluklar açılır veya kiremit kırıkları, yüzeyde 1 cm kadar kalacak şekilde duvara çakılır. Bu şekilde hazırlanmış olan sıva altı, sıvanın dökülmesini önler. Bu sistem kullanılmayan cam şişe kapaklarıyla da yapılabilir tabi cam şişe kapakları belirli aralıklarla sıralanmış olması lazım. Koca bir binayı kaplayacak olan cam şişe kapakları bulmak zor olduğundan bu fazla kullanılmayan bir yöntemdir. Bir kısmını yapıp daha sonra diğer kısmını yapma usulüyle aslında yapanlar oluyor ama nadir. Bunun yanında tel kullananlar da var bunlar gibi bu işlemde kişiler kendi bildikleri yöntemleri kullanabilir sıva kurduktan sonra bu işlem de bitmiş oluyor. O malzemeler çıkarılıyor. Genellikle yapılan sıva üstüne ek bir renkle badana yapılmıyor olduğu gibi sıva haliyle bırakılıyor. İsteyen dışını da beton evler gibi çimento ile kaplayabiliyor. Kerpiç evler kültürümüz yansıttığı için belediyeler şehir merkezlerine turizm amaçlı kerpiç evler yapıyor. Bu çok iyi en azından geçmiş geleceğe aktarılıyor bu şekilde. Gelecek nesil geçmişini bu yerlerde yâd etme imkânına da kavuşmuş oluyor böylelikle” şeklinde konuştu.

 

Ulusal Gazeteler
24 Şubat 2018 Cumartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar