Mühimmatlar Malatya’dan Gitmiş!

3.1.2018 18:35:17

15 Temmuz’da Malatya Kara Havacılık Komutanlığında görevli Astsubay Çağlar Çankaya, Malatya’dan Ankara’ya ‘teğmenlerin atışı için’ gönderildiği söylenen bin 500 mühimmatın 900’ünün darbe girişiminde kullanıldığını söyledi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>M. ALİ GÜNAYDIN

FETÖ hain darbe girişimi davasında sanıklar 8.’ci kez hâkim karşısına çıktı. Yakınca Spor Salonunda Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Ak Partiden yoğun bir katılım gerçekleşti. Davanın bir numaralı sanığı olan dönemin 2. Ordu Komutanı Âdem Huduti ve bazı sanıklar duruşmaya SEGBİS sistemi üzerinden bağlandı. Malatya E Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan 12 sanık jandarma tarafından geniş güvenlik önlemleri altında duruşmanın görüldüğü salona getirilirken, davayı takip eden vatandaşlar tarafından, “FETÖ’nün Köpekleri, vatan hainleri” gibi sloganlarla tepki gösterdi.

Davayı takip etmek üzere mahkeme salonuna Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, Ak Parti Konya Milletvekili Hüsniye Erdoğan, Ak Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, İnsan Hakları Komisyonu Başkan yardımcısı Ekrem Çelebi, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kâhtalı, Yeşilyurt İlçe Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ve Ak Parti Teşkilatı katıldı. Mahkeme başkanı duruşmaya ara verdiği sırada Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “O gün 15 Temmuz darbe girişiminde de Malatya dimdik Cumhurbaşkanının arkasında durmuş ve en temel insan hakkı olan 80 milyonluk ülkemizin hayat hakkına ve Türkiye’ye ümit bağlamış insanların hayat hakkına yapılmış olan darbe girişimine karşı dimdik durmuştur. Biz yakından bu mahkemeleri hem AK Parti olarak hem Teşkilat olarak hem sivil toplum hem de vatandaşlarımızla beraber bu mahkemeleri takip ediyoruz. Adaletin tecelli edeceği günü sabırla bekliyoruz. Savunmalar yapılıyor ve Ümit ediyoruz ki mahkeme en kısa zamanda bütün faillerin hesap vereceği şekilde kararlarını verecektir” dedi

“ADALETİN TECELLİ EDECEĞİ GÜNÜ SABIRLA BEKLİYORUZ”

Yakınca Spor Salonunda gerçekleşen FETÖ Davasını takip etmek üzere Malatya’da bulunan Ak Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan basına yaptığı açıklamada, “Bugün Malatya’da Ağır Ceza Mahkemesinde görülmekte olan FETÖ davasını takip etmek üzere buradayız. Bu davada 76 sanık var, 6 tane de general olmak kaydıyla. Malatya bizim için çok kıymetli, merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal olmak üzere çok kıymetli siyasetçileri ve ülkemizde önemli isimlere ev sahipliği yapmış bir ilimiz. O gün 15 Temmuz darbe girişiminde de Malatya dimdik Cumhurbaşkanının arkasında durmuş ve en temel insan hakkı olan 80 milyonluk ülkemizin hayat hakkına ve Türkiye’ye ümit bağlamış insanların hayat hakkına yapılmış olan darbe girişimine karşı dimdik durmuştur. Tabi mahkemeler devam ediyor. Biz yakından bu mahkemeleri hem AK Parti olarak hem Teşkilat olarak hem sivil toplum hem de vatandaşlarımızla beraber bu mahkemeleri takip ediyoruz. Adaletin tecelli edeceği günü sabırla bekliyoruz. Savunmalar yapılıyor ve Ümit ediyoruz ki mahkeme en kısa zamanda bütün faillerin hesap vereceği şekilde kararlarını verecektir. Biz bu vesile ile hem Malatyalı kardeşlerimize 15 Temmuzda mücadele verdikleri için şükranlarımızı sunuyoruz, hem de tekrar 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor ve gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

900 MÜHİMMAT DARBE SIRASINDA KULLANILMIŞ

Malatya Kara Havacılık Komutanlığında görevli Astsubay Çağlar Çankaya, Malatya’dan Ankara’ya ‘teğmenlerin atışı için’ gönderildiği söylenen bin 500 mühimmatın 900’ünün darbe girişiminde kullanıldığını sonradan öğrendiğini ifade etti.

Fetö davasındaki duruşmada sanık olarak dinlenen Astsubay Çankaya, “13 Temmuz'da Kara Havacılık Alay Komutanı Albay Mustafa Özkan beni odasına çağırarak teğmenlerin atışı olduğunu, mühimmat hazırlamamı, emrin Ankara'dan yazılacağını söyledi. Bir yıldır Malatya'da görev yapıyordum, ilk defa benden böyle bir şey istenmişti. Bende odasından çıktıktan sonra Ankara Kara Havacılık Komutanlığında görevli mühimmatçı bir tanıdığımı aradım ve durumu anlattım, kendisi bilgisi olmadığını söyledi. Ankara'da bulunan devre arkadaşımı arayarak 'böyle bir durum var bizde mühimmat az sizde varsa verin' dedim. Kara Havacılık Alay Komutanı Albay Mustafa Özkan’ın yanına giderek, 'komutanım emir verdiniz ancak ben Ankara'dan mühimmat ayarladım, oradan alabilirsiniz' dedim. Bana 'Hayır, mühimmatlar buradan gidecek, yükleyin' dedi. Emri aldıktan sonra aşağıya indim ve mühimmatları alıp helikoptere yükledik. Görevli arkadaşa da mühimmatları Ankara'da Kara Havacılık Alayı Taarruz Tabur Komutanı Yarbay Özcan Karacan'a vermesini istedim” ifadelerini kullandı.

Çankaya, mahkeme başkanı İzzettin Duman’ın "Darbe girişimi olunca mühimmatlar aklına geldi mi?" sorusuna, "Sonradan öğrendim benden istenen bin 500 mühimmattan 900'a darbe girişimi sırasında kullanılmış” cevabını verdi.

Bugün başlayan duruşmaya bugün devam edilecek.

 

 

Ulusal Gazeteler
24 Ocak 2018 Çarşamba 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar