“Hayvancılık Gelişirse Diğer Sektörler de Gelişir”

3.1.2018 18:21:13

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 21 Aralık 2017 tarihinde IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanına çıktı. Çağrı ilanı ile ilgili bilinmesi gerekenleri ve fazlasını TKDK İl Koordinatörü Murat Tunç ile konuştuk. Malatya’nın hayvancılık ve tarımsal işletmeler konusunda ciddi bir potansiyel yakalamasını istediklerini belirten Tunç, IPARD programları kapsamında yapılanlar için “Son eklemediğimiz projelerimiz hariç 277 tane proje bitirdik oluşturulan istihdam sayısı 1091.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>> Hanife Sarı’ nın Röportajı  

Öncelikle bize IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı hakkında bilinmesi gerekenleri ve son başvuru tarihi için neler söylersiniz?

Bildiğiniz üzere IPARD I’ i 2016’ nın sonunda bitirmiş olduk. IPARD II’ nin de 2016’ da ilk çağrısına çıktık.  Kurumumuz 21 Aralık 2017 tarihinde IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanına çıktık. IPARD II Programı Üçüncü çağrısında tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar, süt üreten tarımsal işletmeler, kanatlı et üreten ve yumurta üreten işletmeler başlığı altında gerçekleşiyor. Türkiye’de 3. çağrı döneminde vereceğimiz toplam bütçe, vereceğimiz hibe miktarı yaklaşık 165 milyon Euro. Bizim 2. olarak çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme tedbiri, bu tedbir kapsamında da bitkisel ürünlerin çeşitlendirilmesi işlenmesi paketlenmesi var.  Arıcılık ve arı ürünlerinin işlenmesi paketlenmesi zanaatkârlık ve katma değerli ürünlerin işlenmesi, kırsal turizm ve su ürünleri yetiştiriciliği bulunmakta.  Burada da Türkiye çapında verilecek destek miktarı yaklaşık 87 milyon avro.  Bizim hayvancılık tedbirinde destek oranımız yüzde 40 ile 70 arasında değişmekte. Biz çiftlik faaliyetlerin çeşitlenmesinde de yaklaşık yüzde 55 hibe vermekteyiz. Şuan çağrı ilanındayız Şubat ayı itibariyle projeleri almaya başlayacağız. Projelerin en son alım tarihi 12.03.2018 Pazartesi günü saat 21’ e kadar online olarak başvuru yapılabilecek ve bu çiftlik faaliyetleri için yani çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme tedbiri için. Hayvancılıkla ilgili olanlarda 02.04.2018’ e kadar başvuru yapılabilecekler. IPARD  I’ de bizim sağladığımız sabit hibe miktarı  103  milyondu.   Bunun yaklaşık yatırım tutarı da 200 küsur milyondu. Şuanda biz IPRAD II’ nin ilk çağrısında 770 proje ile sözleşme imzaladık. Yaklaşık bunlara 50 milyon hibe vereceğiz bir çağrıda. IPARD I’ de 15 çağrıda verdiğimiz miktar 103 milyondu burada bir çağrıda 50 milyon hibe vereceğiz.  Yani 70 proje ile sözleşme imzaladık ve yaklaşık yatırım tutarı 80 küsur milyon olan projede de yaklaşık 50 milyon hibe vereceğiz. 

Başvuru esnasında kurum olarak önceliğiniz neler?

Bizim hayvancılıkla ilgili belli kriterlerimiz var eğer gerçek kişi olarak başvuru yapılıyorsa en az 3 yıllık kayıt sistemine kayıtlı olması ve faal olması lazım.  En önemli isteklerimizden biri kişinin faal olması.  Eğer şirket olarak başvurulacaksa orada çalışacak şirketin mesul müdürü, veteriner, veteriner teknikeri, ziraat mühendisi veya ziraat teknikerinin şirket adına başvuru yapması yeterli oluyor. 

İstenen evrakların şartlarını yerine getirmek adına arıcılıkta olduğu gibi başvuru yapanlara ne gibi kolaylıklar sağlıyorsunuz?

Malatya’da önemsediğimiz faaliyetlerden biri de arıcılık faaliyetleri, kırsal alanda arıcılık faaliyetlerinin gelişmesini önemsiyoruz.  Hatta biz diyoruz ki kırsalda yaşayan her iki aileden birinin arıcılıkla uğraşması lazım. İyi de bir gelir kapısı aslında.  Bunun için biz arıcılar birliğiyle sürekli istişare halindeyiz. Arıcılıkla ilgili proje yapılması için yaklaşık 80 saatlik eğitimin olması lazımdı.  Bununla ilgili de biz eğitimler düzenliyoruz. Burada vatandaşlarımıza eğitim sertifikalarını verdirmeye çalışıyoruz ki bizden proje yapabilmeye halk kazanmış olabilsinler. Diğer alanlarla ilgili de iletişimleri yapıyoruz.  Mesela tıbbi aromatik bitki yetiştiricilerinde de mevcut.  Diğer anlamda kırsal turizmlerle ilgili eğitim sertifikalarına ihtiyaç duyuyoruz bunlara artı puan sağlıyor. Öte yandan proje başvuru aşamasına kadar bizim herhangi bir ücret talebimiz olmuyor. Ama tabi büyük projelerde proje çizimleri oluyor, mimara çizdirilen, onaylanan projelerde o da dosya hazırlama maliyeti oluyor. Biz kurum olarak hiçbir para talep etmiyoruz.

Hayvancılığın gelişmesi ile ilgili destekleriniz için neler söylenebilir?

Şuanda zaten Türkiye’de hayvancılığın gelişmesiyle ilgili birçok destek var. Her halde tarımda olan destek, hiçbir alanda yok. İnsanların bu alanla uğraşması, kırsaldaki alanların değerlendirilmesinde bizim eksik olduğumuz, ihtiyaç duyduğumuz alanları koruyabilmek adına şuanda kırmızı ette hem TKDK’ da olsun hem Tarım İl Müdürlüğünde olsun ciddi anlamda destekler veriliyor.  Bizim burada yer yapımı, makine ekipman alımına desteğimiz söz konusu. Bizim mevcut desteklerimiz hibe şeklinde mesela şuanda bir kırmızı etle ilgili proje yapacak olan bir vatandaş yüzde 50’ sini bizden hibe olarak alabiliyor ve KDV muafiyeti söz konusu. Süt inekçiliğinde bu oran yüzde 70’ e kadar çıkabiliyor.  Vatandaşlar desteklerde istenen evrakların çokluğundan şikâyet ediyor bu konuyla ilgili neler söylersiniz?

Verdiğimiz hibenin yüzde 75’ i Avrupa Birliğinden yüzde 25’ i Türkiye Cumhuriyeti katkısıyla verilen hibeler. TKDK Avrupa Birliği tarafından akredite edilmiş bir kurum bu istenen evrakların hepsinin altında bir neden var. Tabi ki bu projelerin, hibelerin gerçekten bu işi yapan gerçekten bu işle uğraşanların yapması için konulmuş evraklar, tedbirler bunlar. Bizim istediğimiz tüm evraklara vatandaş rahatlıkla ulaşabilir. Biz dışarıdan söylenen kadara çok karmaşık evraklar istemiyoruz.  Standart evrakları talep ediyoruz.  Düşünün bir hayvancılık projesinden bizden minimum 1milyona yakın hibe alıyor insanlar. Bu yüzden evrakların istenmesi de gayet normal.

Şuana kadar yaptığınız çağrılardan aldığınız projelerden atıl durumda olan var mı?

Şuana kadar atıl durumda olan projemiz olmadı çok şükür biz proje yaparken bunlara çok dikkat ediyoruz, titiz bir yaklaşım gösteriyoruz. Bizim için tarım önemli, Türkiye tarım ülkesi yani biz bu ülkede tarımı hayvancılığı ne kadar geliştirebilirsek kendimizi o kadar güçlendirebiliriz. İşsizliğinde en büyük çözümlerinden biri tarımı kırsal alan biz bunları çözebilirsek işsizliğin de büyük bir kısmını çözmüş oluruz.  Bizim yaptığımız projelerin hepsi profesyonel projeler, örnek projeler.

Yaptığınız projelerle sağlanan istihdam için neler aktarırsınız?

Bizim önemsediğimiz şeylerden biri de istihdam. İstihdamları gözlemliyoruz. Mesela daha önceden yaptığımız projelerden itibaren her geçen gün bize sağladığı katkıları istidamı hesaplıyoruz. Bizim son eklemediğimiz projelerimiz hariç 277 tane proje bitirdik toplam yatırım tutarı yaklaşık 210 milyon, ödediğimiz hibe tutarı 103, 5 milyon, oluşturulan istihdam sayısı bin 91. 40 yaş altı 176 tane, kadın sayısı 28 tane.  Bunun üzerine biz 70 proje daha yaptık verileri henüz bitmedi. İstihdamı önemsiyoruz genç yatırımcı bizde ayrıcalıklı yani 40 yaş altı bizde yüzde 5 artı hibe oranına sahip olabiliyor.  Kadınları destekliyoruz.  Kadınlarda 28 rakamı az değil bizim bu rakamları tutturmamız bile çok iyi. Şuan da bu işlerle bir kadının uğraşması zor gerçekten. Kadınların çoğu da bu işle uğraşmak istemiyor bile. O yüzden bu rakamlar çok iyi bir rakam.

Bundan önceki çağrı ilanı için neler söylersiniz, hedeflerinize ulaştınız mı?

IPARD II’ nin ilk çağrısında istediğimiz hedeflere ulaştık. Bizim hedeflerimiz vardı bincisi hayvancılık sektörünü Malatya’da belli bir noktaya getirmek. Bizim IPARD I’ de  15 çağrıda toplam bizim  kırmızı etle ilgili  yaptığımız proje sayısı  4 tane. Ama biz IPARD II’ nin ilk çağrısında yaklaşık süt inekçiliği de dâhil imzaladığımız proje sayısı 40. Hem besi hem süt inekçiliği tabi ağırlık kırmızı et yani 15 çağrıda 4 tane yaptığımız şeyi biz bir çağrıda yaklaşık 40 tane proje aldık.  Ve bu projelerin hayata geçmesinde Malatya’da kırmızı et anlamında bir potansiyel oluşmuş olacak.  Yani insanların hayvancılık alanına da kaymaları için elimizden geleni yapıyoruz. Hayvancılık geliştiği zaman diğer sektörlerde gelişiyor. Malatya’nın kırmızı ette söz sahibi olmasını istiyoruz. İkincisi soğuk hava depolarını önemsiyorduk. Soğuk hava depolarını önemsememizin sebebi Malatya’ da kayısı ile ilgili problemleri hep konuşuyoruz. Biz kayısının pazarlanmasının çeşitlenmesi için yani muhafazası daha kolay olsun diye piyasaya yaş kayınsın da daha ağırlıklı gitmesi için bu sürenin daha uzun bir zamana yayılması için soğuk hava depolarını önemsiyoruz. Soğuk hava depolarında geçen dönem 3 tane proje yapıldı bu dönem 9 tane soğuk hava deposu projesi aldık.  Geçen sene tabi bizim aldığımız o projelerden bir tanesini sorumluluklar alarak belirli hızla kayısı dönemine yetiştirdik.  Yaklaşık 80 tır yurt dışına yaş kayısı ihraç edildi. Bizim amacımız bu soğuk hava depolarını arttırıp tüccarları zorlayıp yaş kayısı ihracatını daha da arttırabilmek. Çünkü biz göreve geldiğimizde araştırma yapmıştık yaş kayısı ihracatı Malatya’da yüzde 2’ nin altındaydı.  Biz bunu yüzde 5’ lere çıkarabilirsek TKDK’ nın yaptığı projelerle Malatya’da kayısının değerini biraz daha arttıracağız. Diğer taraftan işçilik maliyeti biraz daha azalacaktır.  Biz ne kadar kayısının yan ürünlerini pazara sunarsak kayısı o kadar değerlenecektir. Kuru kayısınsın da uygun ortmalarda depolanması önemli.

Diğer illere kıyas yapılırsa kırsal kalkınma noktasında neredeyiz, bundan sonraki çağrı ilanın da hangi alan ön plana çıkacak?

Malatya’yı gerçekleri içerisinde değerlendirdik. Bahsettiğimiz gibi önemsediğimiz alanlar var. Malatya’da kırsal kalkınma olarak biz zaten Türkiye çapında aldığımız hibe oranlarında ilk 3. sıradayız. Bizim amacımız her zaman Malatya’yı bir üstte taşımak.  Yapılan yatırımlarla Malatya’nın çehresini değiştirmek istiyoruz kırsal alanlarda, yörenin özelliklerine göre.  İlçe ilçe odaklandığımız şeyler var. Malatya kırsal anlamında her geçen gün gelişiyor daha da iyi olacak. Şuanda hayvancılık ve çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ile ilgili ilana çıktık.  Hayvancılıkla ilgili tarımsal işletmeleri daha da çoğaltmayı planlıyoruz bunlarda ciddi potansiyel oluşturacağız Malatya’da Allah nasip ederse. Çünkü bizim süt üreten tarımsal işletmeyi arttırıp süt işleme tesislerini arttırmamız lazım. Malatya’ yı bu anlamda marka şehir haline getirmemiz lazım. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesinde de biz farklı projeler önemsiyoruz. Arapkir’de mesela bir pestil üretimi bizim için önemli olur. Bu tür projeleri önemsiyoruz.  Arıcılıkla ilgili zaten Malatya belli bir mesafe kat etti. Bunu daha da iyi hale getirmeyi istiyoruz.  Şuanda bal mumu üretim tesisi Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da tek tesis. Allah nasip ederse biz Malatya’yı özellikle Pütürge ve Arapkir bölgesini arıcılık anlamında geliştirmeye çalışıyoruz. Arıcılıkta da inşallah Malatya söz sahibi, marka olacak.

Son olarak neler eklersiniz?

TKDK şuanda alt tedbirleri de saydığınız zaman yaklaşık 70 tedbire yakın desteği var. Bizim özellikle tarımsal faaliyetlerin işlenmesi, pazarlaması noktasında ve birçok alanda desteğimiz var. Bizim vatandaşlarımızdan isteğimiz kurumumuzu araştırması, nelere destek verdiğimizi öğrenmeleri. Kurumumuzda yardım masamız mevcut orada her türlü bilgiye sahip olabilirler. Zaten internet sitemizden de  bütün bilgilere sahip olabilirler. Çok ciddi desteklerimiz var, bu desteklerden gelip yararlansınlar. Biz gerçekten bu işe gönül verecek olan kişileri kurumumuza bekliyoruz. 

Ulusal Gazeteler
23 Ocak 2018 Salı 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar