Akçadağ Kömbesine Coğrafi İşaret Sözü

3.1.2018 16:45:26

Gazeteciler Cemiyetini ziyaret eden ve Akçadağ yöresinin marka değeri taşıyan kömbe ikramı ile karşılaşan Vali Ali Kaban Akçadağ kömbesine coğrafi işaret belgesi almak amacıyla çalışma yaptıklarını açıkladı. Kaban, “Coğrafi işaretlerle ilgili bir çalışma yaptık. Olabilecek bütün coğrafi işaret ürünlerimizi uygun olan birimlerden mesela kömbeyi Akçadağ Belediyesinden isteyip tescilleyeceğiz.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>Hanife Sarı

Vali Ali Kaban, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Kültür ve Turizm Müdürü İskender Leventoğlu, Akçadağ Kaymakamı Serdar Demirhan ile birlikte Malatya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti. Akçadağ ilçesine bağlı Kol Köyü Muhtarı Veysel Özkan ve Sakalıuzun köyü Muhtarı İhsan Turan tarafından hazırlanan Akçadağ kömbesiyle karşılanan Vali Ali Kaban’a Gazeteciler Cemiyeti hakkında bilgi veren Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman “30 yaşına giren Cemiyetimizde Sayın Valimizi ağırlamak bizleri mutlu etmiştir. Muhtarlarımız tarafından hazırlanan kömbe ve içli köfteyi de tanıtmak istiyoruz” dedi.  

KÖMBE DE COĞRAFİ İŞARET BELGESİ ALMA YOLUNDA

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanına geçmiş olsun dileğinde bulunmak ve Cemiyeti ziyaret etmek için geldiklerini ifade eden Vali Ali Kaban ise “Cemiyetimizde yerel tatlarla karşılanmak çok anlamlı. Malatya Valiliği olarak bu gün yaptığımız bir toplantıda coğrafi işaretlerle ilgili bir çalışma yaptık olabilecek bütün coğrafi işaret ürünlerimizin uygun olan birimlerden mesela kömbeyi Akçadağ Belediyesinden isteyip tescilleyeceğiz.  Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz bu konuda çalışıyor. Bu vesile ile Akçadağ kömbesine coğrafi işaret belgesi alarak destek olmak istiyoruz” diye konuştu.

“KÖMBE GELENEĞİMİZİ BU GÜNLERE KADAR TAŞIDIK, TAŞIMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ”

Akçadağ Kol Köyü Muhtarı Veysel Özkan da Akçadağ kömbesinin korunması için yapılan çalışmalara teşekkür ederek “Bu bizim Akçadağ’a’ a has olan bir yemeğimiz. Akçadağ olarak kömbe geleneğimizi bu günlere kadar taşıdık, taşımaya da devam edeceğiz.  Bu kömbe yıllardır dostlukların kurulması, kırgınlıkların giderilmesi nedeniyle verilen anlamlı bir yemektir. Bunun tanıtımı için destek veren Sayın Valimize teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. Daha sonra Vali Ali Kaban tarafından kömbe kesildi.  katılım sağlayanlara da içli köfte ve kömbe ikramı yapıldı. 

Ulusal Gazeteler
23 Ocak 2018 Salı 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar