CHP İl Başkanı Kiraz’dan KHK Eleştirisi

31.12.2017 15:20:43

Son çıkarılan KHK’ya ilişkin bir takım değerlendirmelerde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Enver Kiraz, “Yaklaşık 17 aydır bir OHAL süreci var ülkede, bir an önce ülkenin normal şartlara dönmesi gerekiyor. KHK’lar ile ülkeyi yönetmeye çalışmak gerçekten doğru bir anlayış değil. KHK’lar toplumun beklentilerine cevap verebilecek boyutta çıkmıyor. 15-16 Temmuz günlerini ilgilendiren bir durum söz konusu olsaydı bir nebze kabul edilebilirdi ama sürekliliğin ucu açık olmasının çok tehlikeli boyutlara ulaşabileceğini görmemiz gerekiyor.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Hanife Sarı

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Enver Kiraz son çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK)’ ye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kiraz, 696 sayılı KHK ile darbe girişimi ve terör eylemlerinin bastırılması için hareket eden sivillere cezai muafiyet getirilmesini eleştirerek: “KHK ‘lar ile ilgili bizim düşüncemiz ortada, yaklaşık 17 aydır bir OHAL süreci var ülkede. Ülke KHK’lar ile yönetiliyor. KHK çıktığında bir sürü sıkıntı ile çıkıyor. Dolayısı ile son çıkan KHK’da birçok problem olduğunu düşünüyorum. Durumu da elbette kabul etmek mümkün değil. Sonuçta bunun kimi kapsadığı ve sürekliliğin ne olacağı belirsizliğini koruyor. Bir an önce ülkenin normal şartlara dönmesi gerekiyor. Demokrasinin işlediği, parlamenter sistemin görevini yaptığı, bizim seçtiğimiz, Milletvekillerinin yasaların yaptığı KHK’ların tamamen ortadan kalktığı günlere biran önce dönmemiz gerekiyor. Görünen o ki 2019 seçimlerine KHK’lar ile gideceğiz gibi gözüküyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Bizim zaten 2019’daki iddiamız güçlü bir parlamenter sitemin ülkede hakim olma noktasında bir mücadele sürdüreceğiz.  Bugün ki gelen yapıyı kabul etmediğimizi belirtiyoruz. Güçlü bir parlamenter sistemin gelişmesi için2019’da bir mücadele vereceğiz. Çağrılarımızı da her gün tekrarlıyoruz” sözlerine yer verdi.  

“MECLİSTE DETAYLI TARTIŞILMIYOR”

Kiraz daha sonra: “Gerçekten bir darbe girişimi yapıldı mı, evet yapıldı. Dolayısı ile bu darbe girişimin karşısında herkes durdu. Eğer darbe girişimin karşısında duranlara bir dokunmazlık getiriliyorsa siyasi parti İl Başkanı temsilcisi olarak bize de dokunmazlık vermeleri lazım. Çünkü biz de o gün hedefteydik. TBMM bombalanırken orada bütün siyasi parti temsilcilerinin bulunduğu bir meclisti. O gün hepimiz aslında bir tehdit altındaydık. Hep birlikte darbe teşebbüsünü püskürttük. Devamında bunu sürekli uzatarak KHK’lar ile ülkeyi yönetmeye çalışmak gerçekten doğru bir anlayış değiş. KHK’lar toplumun beklentilerine cevap verebilecek boyutta çıkmıyor. Mecliste detaylı tartışılmıyor. Bizim temsilcilerimiz, Milletvekilleri tarafında tartışılmadan çıkarılanlar bizim düşüncemizi yansıtmıyor. Son çıkan KHK’da toplumuzun her alanını ilgilendiren eksiklik, birçok sıkıntı aslında var. Birçok problem var. İçeriği belki 15-16 Temmuz günlerini ilgilendiren bir durum söz konusu olsaydı bir nebze kabul edilebilirdi ama sürekliliğin ucu açık olmasının çok tehlikeli boyutlara ulaşabileceğini görmemiz gerekiyor.  Bir an önce ülkenin normalleşmesi noktasında adımlar atılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Ulusal Gazeteler
23 Ocak 2018 Salı 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar