Eğitimde Taraflarla Kalıcı Dayanışma Lazım

31.12.2017 14:32:06

Önder Vakfı il Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Önder İmam Hatipler Derneği Genel Başkanı Bekiroğlu, “Eğitimde başarıyı yakalamak için çalışmaları yaparken sadece kamu tarafıyla değil aynı zamanda STK tarafıyla da ciddi, planlı, kalıcı dayanışma ortaya koymamız gerekiyor.” ifadelerine yer verirken Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de, “Eğitimcilerimizin geleceğin nesillerini inşa etmeleri lazım. Elbette eğitimde öğretmenler çok önemli, Ama derdi olan öğretmenlerin yetiştireceği çocuklarla Türkiye hızlı bir şekilde gelişecek, dönüşecek ve dünyada hak ettiği yeri almış olacak.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Hanife Sarı

Önder Vakfı Malatya il Başkanlığı tarafından düzenlenen kahvaltı programına Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Ali Kaban, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Önder İmam Hatipler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, Vakıf yönetim kurulu üyeleri, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, İl Müftüsü Ümit Çimen, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, STK temsilcileri ve İmam Hatip Mezunları katıldı.   Burada Önder Vakfı Malatya İl Başkanı Abdurrahman Taşkesen: “Toplantımızın amacı hepimizin ortak paydası olan ve önderin özel İlgi alanının olduğu imam hatip liseleri okullarını istişare etmek. Önder İmam Hatip Derneği 1958 yılında mezun olanların kurmuş olduğu bir dernektir. Önce İstanbul İmam Hatip mezunları ve mensupları Derneği iken 1980 sonrası ise tüzüğünde değişiklik yaparak Önder ismini almıştır.  Malatya’da ise, 2014 yılında faaliyete başlamıştır.  İlimizde 18 İmam Hatip Lisesi, 44 İmam Hatip Ortaokulu bulunmaktadır. Bu okulların tümünü ziyaret ederek sorun sıkıntı ve beklentileri ile ilgili raporlar hazırladık.  Hazırlamış olduğumuz bu raporları ilgili mercilere takdim ederek takibini sağlayacağız. Yaptığımız faaliyetler içerisinde okullarda, seminer, konferans, değerler eğitimi, kariyer planlaması ile ilgili faaliyetler yürütüyoruz. Aynı şekilde Diyanet ve müftülük ile ortaklaşa çalışmalarımız bulunmaktadır. İnönü üniversitemiz ile de protokol yapıp birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Faaliyet prensibimiz stratejimiz aşağıdan yukarıya doğru bir değişim sağlamanın mücadelesini vereceğiz. Eğitimlerimiz içerisinde teşkilat ve eğitim, Akademi okul aile birliği, mali işler, gençlik, hanım kültür, sanat, tanıtım, basın halkla ilişkiler yer almaktadır. Öncü Spor Kulübü şeklinde organizasyonlarımız mevcuttur” sözlerini kullandı.

“EĞİTİM MESELESİNE BÜTÜN BOYUTLARIYLA BAKTIĞIMIZ ZAMAN BAŞARI ELDE EDECEĞİZ”

Önder İmam Hatipler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu ise: “Ben Malatya İmam Hatip mezunu bir kardeşinizim. Önder genel başkanı sıfatımızla bütün Anadolu’yu geziyoruz. Hatta artık yurt dışını geziyoruz. Yurt dışında da 42 imam hatip okulumuz var.  İmam hatiplilere yönelik çalışma yürüten bir derneğiz. Bütün bu çalışmaları yürütürken paydaşlarla birlikte hareket etmeyi çok önemsiyoruz.  Birinci husus olarak bunu belirtmek istiyorum. Dün işimizde sayın valimizle, müftümüzle, il milli eğitim müdürümüzle ziyaretler, istişareler yaptık ve şu kanaatimizi bir kez daha ifade ettik bir kez daha ifade ediyorum hassaten imam hatip meselesinde bir kaç kurumun çok yakın çalışması gerekiyor.  Bunlardan biri doğal olarak milli eğitim il müdürlüğümüz dolayısıyla bakanlığımız, aynı zamanda diyanet teşkilatımız, aynı şekilde üniversitemiz, YÖK bunlara birlikte bizim çok yakın çalışma içerisinde olmamamız gerekiyor.  Elbette tüm bu çalışmaları yaparken sadece kamu tarafıyla değil anı zamanda sivil toplum kuruluşlar tarafıyla da ciddi, güzel, planlı, programlı, kalıcı dayanışma ortaya koymamız gerekiyor. Bu vesileyle bir araya gelmiş bulunmaktayız.  Bir hususu daha hatırlatmak istiyorum eğitim meselesine bütün boyutlarıyla birlikte baktığımız zaman başarı elde edeceğiz. Parça parça değerlendirmeler bizi eğitimde başarıya götürmeyecek.  Eğitimde çok önemli mesafeler kat ettik.  İl başkanımız aramızda özellikle siyaset boyutuyla eğitimin fiziki, maddi boyutuyla ilgili ciddi mesafeler kat etmiş bulunaktayız. Muhtevasıyla ilgili daha yoğun daha derinlikli çalışmalara ihtiyacımız var. İnşallah sivil toplumu ile birlikte, kamu desteğiyle birlikte, üniversite, diyanet, milli eğitim ilgili diğer tüm kamu kuruluşlarının da iş birliğiyle bu nitelik meselesini aşacağız.  Biz her yıl bir konu belirliyoruz önder olarak imam hatiplerde, önceki yılki konumuz nitelik üzerineydi geçen yılki konumuz istikamet üzerineydi bu yılki konumuzda samimiyet üzerine. Samimiyetle bu birlikteliklerimizi, ilişkilerimizi oluşturduğumuz takdirde inanıyoruz ki bereket beraberinde gelecek.  Şuan da ilgilenmekte olduğumuz gençler inşallah önümüzdeki on yıllarda hem Malatya’nın hem ülkemizin hem de dünyanın değişiminde önemli roller üstleneceklerdir” ifadelerine yer verdi.

“ÇÖZÜLMEDİK BİR SORUN KALMADI, YENİ GÜNDEMLERLE YENİ UFUKLAR AÇMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Vali Ali Kaban ise: “Biraz önce başkanımızın ifade ettiği husus daha önceki bir ziyaretlerinde sayın bakanımızla kendilerinin başkanlığında bir platform toplantı sırasında ortaya çıkan bir durumdu. Sonrasında sayın bakanımızın bizi talimatlandırdılar ve üç ayda yapılan bir platform toplantısından ziyade çok daha kısa sürelerde yapılacak bir sürece doğru yönlendirdiler.  Ben kendilerine teşekkür ediyorum bunu bir borç olarak biliyorum. Bunun üzerine bu tarihten sonra biz yaklaşık 15 güne 20 güne ihtiyaca göre, gerek taraf olarak çalışma arkadaşlarımdan gerekli olan başta Önder İmam Hatipler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu ve milli eğitim müdürümüz, Kur’an kurslarını da bir problem kabul eden müftümüz olmak üzere ilgili STK’larla birlikte toplandık. Meslek hayatım boyunca gene bir temel düsturu uygulamaktan dolayı hiç bir zaman zarar görmediğimizi görmüştüm,  burada da bunu yaşadım. İstişareden hakkeden bereket doğuyor. Bu istişaren gördüm ki platformumuzun birikmiş yaklaşık 30’ a yakın sorunu problemi masaya yatırıldı bunlardan bizim vilayet bazında çözülebilecekleri bir an evvel çözüp yeni önerileri gündeme getirip çözemediklerimizi sayın bakanımız vasıtasıyla çözmek suretiyle bu 30’ a yakın sorun çözülmedik hiç bir sorun kalmadı. Yeni gündemlerle de aynı zamanda yeni ufuklar açmaya çalışıyoruz. Başta ifade ettiğim gibi istişarelerde gerçekten bereket var.  Çok güzel teklifler geldi, çok güzel önerilerin neticeleri geldi ben bu anlamda artık günümüzün ve geleceğin değerler üzerine kurulu bir zaman dilimi olduğunu gözeterek bu tip çalışmaları yapan bütün taraflara teşekkürü borç biliyorum. Çünkü yapılan çalışmalar bizim ve neslimiz içindir. Sayın baklanımıza bu güne kadar verdikleri destek için burada teşekkürlerimizi sunmak istiyorum” şeklinde konuştu. 

“MALATYA ŞANSLI İLLERİMİZDEN BİRİ, OKUL İHTİYAÇLARIMIZ DİĞER İLLERE KIYASLA ÇOK GÜZEL DÜZEYDEDİR”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de AK Parti iktidarlarıyla birlikte imam hatiplilere yapılan destek ve yatırımları özetleyerek konuşmasında şunları söyledi." AK Parti Hükümetleriyle İmam Hatiplilerin eğitim kalitesi ve fiziki olanakları 2018 bütçesini Meclis'ten geçirdik. Her bütçede olduğu gibi hükümet olarak en büyük bütçe payını milli eğitime ayırıyoruz. Geçen de ifade edildi bizim son milli eğitim bütçemiz 2002'deki bütün hükümetin bütçesine denk gelecek kadar meblağ olarak yüksekti. Hedefimiz sınıflarda tekli gerçekten artık eğitime geçmek. Sınıfları 19-20 kişinin eğitim gördüğü alanlar haline getirmek. Baktığımız zaman Malatya şanslı illerimizden birisi okul ihtiyaçlarımız diğer illere bakıldığında çok güzel düzeydedir. İmam Hatip okullarının sayılarının artması gerek. İmam hatiplerin hayatın her alanındaki eğitime katkı verecek altyapısının olduğunu biliyoruz ve yeni bir gelecek inşasında önemli bir yeri var. Eğitimcilerimizin, özellikle o okullarda görev yapan arkadaşlarımızın farklı bir hassasiyetle öğrencilerimize yaklaşıp geleceğin nesillerini inşa etmeleri lazım. Elbette eğitimde öğretmenler çok önemli, her gruptaki öğretmenlerimiz çok önemli. Ama derdi olan öğretmenlerin yetiştireceği çocuklarla Türkiye hızlı bir şekilde gelişecek, dönüşecek, değişecek ve dünyada hak ettiği yeri almış olacak.” 

Ulusal Gazeteler
23 Ocak 2018 Salı 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar