504 Mahalle Muhtarı Kep Attı

28.12.2017 18:55:13

İnönü Üniversitesinde Muhtarlar Akademisi Sertifika Töreni yapıldı. Büyükşehir Belediyesi ve İnönü Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen programa katılan 504 Mahalle muhtarına 4 haftalık eğitim sonunda sertifika verildi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>M. ALİ GÜNAYDIN

İnönü Üniversitesinde Muhtarlar Akademisi Sertifika Töreni yapıldı. Büyükşehir Belediyesi ve İnönü Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen programa katılan 504 Mahalle muhtarına 4 haftalık eğitim sonunda sertifika verildi. Kongre Kültür Merkezi salonunda düzenlenen törene Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kâhtalı, Ak Parti Malatya Milletvekili, Mustafa Şahin Bazı İlçe Belediye Başkanları, Akademisyenler, Bölge ve İl Müdürlüleri, Akademisyenler ve Muhtarlar katıldı. Programda il konuşmayı Muhtarlar adına Arapgir Muhtarlar Derneği Başkanı Turhan Umar yaptı.

Muhtarlar Akademisi Sertifika Töreni katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Muhtarlarla gurur duyduğunu ifade ederek, “İl başkanlığımdan beri birçok muhtarı yakınken izliyorum. Onların mahallelerine hâkim olmalarını dikkatle izliyorum. Nasıl başarılı olduklarını neler yaptıklarını izleyerek kendime ders çıkarmaya çalışıyorum. Bu derslerin bir kısmını da aldım ve gördüğüm o derslerin en önemlisi Mahallesi ile Köyü ile orada yaşayan halkı ile irtibatını koparmaya onlarla iç içe olan muhtarlar başarılı oluyorlar. Biz de bunun için siyasette millet ile irtibatımızı kesmemeye çalışıyoruz. Muhtarlarımız ile irtibatınızı kesmemeye çalışıyoruz. Çünkü bu millete bir istikamet verilecekse orada milletin kendisi olduğuna inanıyoruz.  Milletle bütünleşen muhtarların çok başarılı olduğunu da görüyoruz. Ben sizlerle gurur duyuyorum Malatyalı muhtarlarımızla gurur duyuyorum. Türkiye'nin birçok yerine gittik gerçekten hem yerel yönetimlerimiz hem muhtarlarımız sorunları çözme ve takip etme noktasında gerçekten çok başarılılar. Hem takip etmeleri hem sorunları iletmeleri,  hem il yöneticileri ile olan irtibatları ve Malatya’nın kalkınmasında ve gelişmesinde ne kadar önemli rol oynadığını görüyoruz. Bunun için sizlere teşekkür ediyorum. Muhtarlar esasında devletin yereldeki temsilcileridir. Muhtarlarımızın geldiği aşama itibari ile muhtarlık eşittir muhtariyet özerklik demektir. Bu noktada Sizler de bu muhtariyeti bu özerkliği temsil ettiğimiz mahalleli lehine kullandığınızda ve yerel yönetimler ile iyi bir ilişkiye geliştirdiğiniz de o mahallenin o semtin gerçekten o Kasabanın çok farklı noktalara geldiğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

“MUHTARLIK GÖNÜL İŞİDİR”

Muhtarlığın bir anlamda gönül işi olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bize tavsiyesi sizlerle her zaman kulaklarımızı tıkamamak,  sizlerden gelen sorunları çözme noktasında bizlerin gayretkar olmasıdır. Bütün bunların yanında muhtarlığın bir anlamıyla gönül işi olduğunu görüyoruz. İş kurmak isteyenler iş arayanlar, elektrik kesildiğinde suyu kesildiğinde önce vatandaş muhtarı buluyor. Veya diğer sorunlarda muhtarı buluyor. Dolayısıyla muhtarlarımızın Evlenmeden doğumdan ölüme kadar her sahada vatandaşı ile insanı ile beraber olduğunu görüyoruz. Malatya için kısaca neler yaptığımızı hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Büyük projeleri hatırlayın. Yıllarca Türkiye'de konulan çevreyolu tembelliğine hep birlikte attık. Kamulaştırmaları ve yapıyoruz. Zamanı içerisinde inşallah bitirilecek. Malatya'ya karaciğer enstitüsünün yanına Malatya için önemli olan kanser Hastanesini, Onkoloji Hastanesini kazandırmak istiyorduk. İnşallah 2018 yılının ilk başında da resmi temel atma töreni gerçekleştireceğiz. Bu noktada Battalgazi ilçesine de Devlet Hastanesi'ni yapacağız dedik. Yatak kapasitesini artırmadan dolayı 2018 yılının ilk çeyreğinde oranında temelini atacağız. Parası herşeyi hazır. Yatırım programına alındı. Sadece ihalelerinin bitmesini bekliyoruz. İnşallah oraya da 300 yataklı Devlet Hastanesi'ni Malatya’ya kazandırmış olacağız” diye konuştu.

“ÇOK KUTUPLULUĞU YAŞIYORUZ”

Vali Ali Kaban ise yaptığı konuşmada şunları ifade etti, “eskiden muhtarlara sorulurdu sen olsan ne yapardın diye, cevap vermezdi. Şimdi sorduğumuzda ise köye yol yaptırırım, su getiririm, elektrik getirim, iş aş getiririm diyor. Şuan karşımdaki muhtarlara söylersem bir kitap yazarlar. Çünkü onlar artık akademili oldu, bundan sonra işlerini akademik olarak sürdürecekler. Dünyanın iki kutuplu olduğu bir zaman dilimin yönetimler sadece Türkiye’de değil. Eğer incelikle bakılırsa dünyanın her yerinde. Demir perde de ve demir perde dışında bütün liberal özgür dünyada genellikle hukuk ve mevzuat üzerinden okunurdu. O zamanlar hukuk ve mevzuatın egemen olduğu zamanlardı. Ama iki kutupluk dünya bittikten sonra bir 10 yıl kadar tek kutupluk denemesi yaşandı. Arkasından şimdi çok kutupluluğu yaşıyoruz. Şuan mevzuat ve kanun hükümlerinden ziyade daha çok toplumlarda oylaşmanın egemen olması için müthiş çalışmalar var. Ülkemizde de bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımızın inisiyatifi ile ciddi manada oynaşmayı arttırıcı müthiş çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalardan birisi ise muhtarlık müessesesi üzerinden yapılan çalışmadır. Ve o çalışmanın bir sonucudur ki toplumda gittikçe çok kutupluluğun bir doğal neticesi olarak daha hassas ve kavgaya hazır bir dünyada toplumun çimentosunun daha sağlam kalması gerektiği bir zamanda yapılan çalışmaları ancak kutlayabiliriz.”

 

Ulusal Gazeteler
22 Ocak 2018 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar