YKS Ücretinde Uçuk Rakamlar Öğrencilere Maddi Yük

28.12.2017 15:56:53

Geçtiğimiz günlerde ÖSYM Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’ na başvuru ücretlerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) için ayrı ayrı 50 lira ödenecek. Yabancı Dil Sınavı'na girmek isteyenler de ayrıca bir 50 lira daha verecek. Durumu değerlendiren öğrenciler ve veliler, “YGS ve LYS devrine göre fiyatta düşüş var, ancak bu yeterli değil. Öğrenciler hemen hemen her yıl bir sınava giriyor, bu sınava her girdiğinde de ücret ödemek zorunda kalıyor. Bu hem velilere hem de öğrenciye maddi yük oluyor.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Hanife Sarı (Özel Haber)

Ortalama bir birey 6-7 yaşlarında eğitim ve öğretim hayatına başlar. Bir ömür boyu sürecek olan bu hayatta birey çeşitli sınavlara tabi tutulur.  Sadece sınava tabi tutulmayan her sınav başı da ücret ödemek zorunda kalan birey âdeta finansal anlamda çökmektedir. Geçtiğimiz günlerde buna yönelik açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’ na başvuru ücretleri geçtiğimiz yıllara nazaran azalsa da genel anlamda istenilen fiyatta değil ne yazık ki.  ÖSYM tarafından yapılan açıklamada üniversiteye girişte 23 Haziran 2018 Cumartesi günü uygulanacak birinci oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve 24 Haziran 2018 Pazar günü uygulanacak Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile aynı gün öğleden sonra yapılacak Yabancı Dil Sınavı'na başvuru ücreti 50'şer lira oldu. Yani yabancı dil sınavına girmek isteyenler hariç YKS ücreti 100 TL. Eski sistemde bu fiyatlar daha fazlaydı. YGS oturumu ile LYS'de dil hariç dört oturum için 220 lira ödeniyordu ve bu ciddi manada hem veliyi hem de öğrenciyi yıpratıyordu.   

“ÜCRETLER HER ARTIĞINDA ÖĞRENCİ VEYA VELİ İKİ KISKAÇ ARASINDA KALIYOR”

ÖSYM tarafından belirlenen ücret ile ilgili veliler ve öğrenciler: “Liseye girişte, üniversiteye girişte sınav sistemini uyguluyorlar ve hepsinden de ücret alıyorlar. Her yıl onlarca insan sınava giriyor ve her sınava girdiğinde de ücret ödüyor. Aslında burada tonlarca para kalkıyor. Bu paralara karşılık maalesef insanlar istedikleri alanlarda, bölümlerde okuyamıyor bu kötü bir durum gerçekten. YGS ve LYS devrine göre fiyatta düşüş var, ancak bu yeterli değil biraz öncede dediğimiz gibi öğrenciler hemen hemen her yıl bir sınava giriyor, bu sınava her girdiğinde de ücret ödemek zorunda kalıyor. Bu hem velilere hem de öğrenciye maddi yük oluyor. Veliler çocuklarını iyi yerlerde görmek istiyor bunun için de elinden gelen her şeyi yapıyor ve bu bağlamda gereken maddiyatı da bir şekilde sağlıyor. Öğrenciler ise özellikle dar gelirli ailelerin çocukları yaşadığı stresin yanında bir de maddi açıdan ailesine yük olduğunu düşünüyor, bunun için de ayrıca strese giriyor.  Dar gelirli dedik ama genel anlamda ülke dar gelirli ailelerden oluşuyor. Bu ücretlerin biraz daha düşürülmesi gerek, Ülkenin huzurunu sağlamak için. Öğrenciler bir rant kapısı değildir. Bu yüzden eğitimde iyileştirmeler yapılırken sınav ücretleri de da daha da iyileştirilmeli, iyi noktaya taşınmalı. Öte yandan bu ücretler her artığında öğrenci veya veli iki kıskaç arasında kalıyor.  Bu da ailedeki iç huzuru bozuyor maalesef” diye konuştu. 

Ulusal Gazeteler
24 Ocak 2018 Çarşamba 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar