Kuyumculara Göre Gram Altın Algısı Yanlış “Vatandaş Zarar Ediyor”

27.12.2017 18:08:37

Vatandaşın, Gram altının çeyrek altından daha avantajlı olduğu algısının yanlış olduğunu belirten kuyumcular, yatırım amaçlı çeyrek altının gram altına göre daha avantajlı olduğunu ifade ediyor. Gram altında işçilik ve fiyat farkı olduğunu ve vatandaşın zarar ettiğini belirten Kuyumcu Temizer, gram altının çeyrek altından daha avantajlı olduğu algısı aslında yanlış bir algıdır. Gram altında 10 liralık bir fark alınırken, çeyrekte ise sadece 6 liralık bir kayıp olur. Bir çeyrek 1,75 gramdır ve alım satımda grama göre daha avantajlıdır.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

M. ALİ GÜNAYDIN

Çeyrek altına parası yetmeyen vatandaş gram altına yöneliyor. Gram altının çeyrek altından daha avantajı olduğu algısının yanlış olduğunu belirten kuyumcular, yatırım için çeyrek ve yarım altının daha avantajlı olduğunu belirtti. Gram altının alım ve satımında işçilik ve fiyat farkı olduğunu dile getiren Maraton Kuyumcusu Engin Temizer, “gram altının çeyrek altından daha avantajlı olduğu algısı aslında yanlış bir algıdır. Yatırım aracı olarak çeyrek altın daha çok tercih edilir. Gram altında kuyumcu, işçiliğini üzerine koyarak fiyat verir, yani normal gramdan daha pahalıya satmak zorunda kalır. Gram altında 10 liralık bir fark alınırken, çeyrekte ise sadece 6 liralık bir kayıp olur. Bir çeyrek 1,75 gramdır ve alım satımda grama göre daha avantajlıdır. Gram altını daha çok çeyreğe parası yetmeyen birisi 260 lirayı veremeyip de 150 lira vereyim 1 gram altın alayım diye düşünür ve bunu da genellikle düğünlerde veya özel günlerde yaparlar” dedi.

“GRAM ALTIN AVANTAJLI DEĞİL”

“Gram altının, çeyrek altından daha avantajlı ve kar getiren bir yatırım aracı olarak bilinen bir algı var, bu tamamen yanlış bir algıdır” ifadesini kullanan Kuyumcu Engin Temizer, “Bu aslında bankaların alım satındaki düşüşünden kaynaklanıyor ama gram altındaki olay her kuyumcunun darphaneye kendi adına bastırdığı 1 gramlık altınlardan oluşuyor. Vatandaş özel günlerde, düğünlerde daha uygun olduğu için tercih ediyor ama fiyat olarak çeyrek altın, gram altından daha avantajlı bir yatırım aracıdır. Gram altın çok çetrefilli bir iş ve çeyrek altına göre daha pahalıya geliyor. Gram altında 10 liralık bir fark alınırken, çeyrekte ise sadece 6 liralık bir kayıp olur. Bir çeyrek 1,75 gramdır ve alım satımda grama göre daha avantajlıdır. Yani gram altının çeyrek altından daha avantajlı olduğu algısı aslında yanlış bir algıdır. Yatırım aracı olarak çeyrek altın daha çok tercih edilir. Gram altında kuyumcu, işçiliğini üzerine koyarak fiyat verir, yani normal gramdan daha pahalıya satmak zorunda kalır. Gram altının aynı zamanda hem 24, hem de 22 ayar olanı da var ve biz kimsenin gram altına girmesini tavsiye etmeyiz. Çünkü kuyumcu alım satıma göre fiyat farkını verir, yine de en sağlam ve daha sağlıklı olanı çeyrektir diyebiliriz” diye konuştu.

GRAM ALTINDA ZARAR ETMEM ALGISI

Gram altında, çeyrek altına göre vatandaşın zarar ettiğini belirten Kuyumcu Temizer şunlara dikkat çekti, “Vatandaş gram altını alınca zarar etmeyiz diye bir algı oluşturmuş kafasında ama aslında yanlıştır. Gram altını daha çok çeyreğe parası yetmeyen birisi 260 lirayı veremeyip de 150 lira vereyim 1 gram altın alayım diye düşünür ve bunu da genellikle düğünlerde veya özel günlerde yaparlar. Altının son zamanlarda yükselmesiyle çeyreğe parası yetişmeyen vatandaş haliyle gram altına yöneliyor. Vatandaş düğünlerde takı takarken altın olsun düşüncesiyle yaparlar. Zira gram altın devlet tarafından basılan bir şey değil, elbette darphanede basılır ama bunu kuyumcular şahsi olarak istediği siparişe göre bastırıyor. Kuyumcu darphaneye külçe altınını verir, istediği kadar gram altın bastırır. Kuyumcu altına işçilik parasını ekleyerek sattığı için vatandaş çeyreğe göre zarar ediyor. Bugün PTT bile kendi adına altın bastırıp piyasaya satıyor. Aslında PTT kuyumcuların yaptığı işi yaparak kuyumculara bir darbe vurmuş oluyor. Herkes kendi işini yaparsa herhangi bir sıkıntı olmaz. Yani düşündüğünüz Postane neden altın bastırsın ki, yarın bir bakarsınız tüm bankalar altın basıyor. PTT de artık bir banka gibi çalışıyor.”

PİYASA SON DURUM, ALTIN YÜKSELİŞTE

Altın piyasasındaki son durumu değerlendiren Temizer, altının iki hafta boyunca durgun olduğunu dile getirerek, “Altında durum, son iki haftaya baktığımızda her hangi bir artış yok, bugün biraz yükseldi. Şuan gram24 ayar 157 lira, 22 ayar ise 152 lira civarında, çeyrek 257 lira, yarım 514 lira, tam altın ise bin 28 liraya yükseldi ama çok hafif bir yükseliş oldu. Bir ay önce hatırlarsınız altın gramı 168 lirayı buldu, çeyrek 267 lira satılıyordu, sonradan bir daha düştü. Dolarda da bir yükseliş olmuştu, en son 3,95’leri görmüştük, şuan 3,80 civarında seyrediyor. Ons ise şuan bin 275 civarında, bin 300’lere kadar yükselebilir. Piyasa kış sezonundan dolayı biraz sakin, bu aslında normal bir durum ve alışık olduğumuz bir şey. Kimisi altını yazın değil, kışın alın der ama aslında altının mevsimlerle bir alakası yoktur. Altının fiyatında yükseliş ve inişleri anlamak için gündemde Uluslararası olaylara bakarak anlayabilirsiniz. Ne zaman yatırım yapıp, ne zaman yapılmayacağını yaşanan olaylara göre çözebilirsiniz. Önümüzde bazı sıkıntıların olacağını ön görüyoruz, bu da altının daha da yükseleceğini gösteriyor. Her zaman altına yatırım yapabilirsiniz, bir kenarda paranız varsa yatırım amaçlı altın alabilirsiniz. Altının önceden yükseleceğini anlayabilir ve ona göre yatırım yapabilirsiniz” şeklinde konuştu.

 

Ulusal Gazeteler
23 Ocak 2018 Salı 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar