Darende Sanat Atölyesi Seramik Sergisi Açıldı

27.12.2017 17:47:33

İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezinin ortak destekleri ile hayata geçirilen ve Darende’de Sanat Atölyesinde öğrenciler tarafından üretilen seramik eserler görücüye çıktı. Herkesi Darende’ye davet eden Darende Belediye Başkanı Süleyman Eser, “20 tane öğrencimiz bu işten mezun oldu. Bu gördüğünüz eserleri en güzel şekilde yapıyorlar. Artık Kütahya seramik değil de Darende seramik diye yayacağız.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>M. ALİ GÜNAYDIN

İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezinin ortak destekleri ile hayata geçirilen ve Darende’de Sanat atölyesinde üretilen seramik eserler Malatya’nın beğenisine sunuldu. Malatya Park AVM’de düzenlenen seramik sergisine Vali Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Darende Kaymakamı Enver Hakan Zengince, Darende Belediye Başkanı, Darende Belediye Başkanı Süleyman Eser, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Vahap Toman, Malatya İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Şerafettin Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Darende Belediye Başkanı Süleyman Eser, “20 tane öğrencimiz bu işten mezun oldu. Bu gördüğünüz eserleri en güzel şekilde yapıyorlar. Artık Kütahya seramik değil de Darende seramik diye yayacağız.

Ahmet Çakır, “Bunu hobi amacından profesyonel hale getirmeleri, sanat eserine dönüştürmeleri gerçekten takdire şayan” derken, Vali Ali Kaban ise, “Daha önce Darende ziyaretimde bu kadar çeşit yoktu. Kısa sürede baya bir ilerletmişler. Tebrik ediyoruz. Darende seramik hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“KÜTAHYA DEĞİL, DARENDE SERAMİK”

“Artık Kütahya seramik değil de Darende seramik diye yayacağız” diyen Darende Belediye Başkanı Süleyman Eser herkesi Darende’ye davet ederek, “bilindiği üzere Cumhurbaşkanımız diyordu ki, ‘herkese mutlaka sanatı öğretin, her eve bir iş sokun. İnsanlar çalışsınlar değişik şeyler üretsinler, yöresel hizmetleri yapsınlar, sanatlarını dile getirsinler. Bizde bu amaç ile çalışmaya başladık. Darende de 8 ay önce başlattığımız bu seramik çalışmalarımızı Kütahya’da gezdik gördük ki Kütahya çok güzel şeyler yapmış ve dedik ki biz bunu neden Darende’de yapmayalım. Darende’de neden soğuk vurmayan kayısı yetiştirmeyelim? Nasıl yetiştirelim, işte bu sanatları Darende’mize getirelim insanlarımızı sanatkâr yetiştirelim. Bu sanatlar ile beraber ekonomik gelir sağlasınlar, aile seviyesini yükseltsinler, hayatını yükseltsinler daha güzel yaşam sağlasınlar. Bizim yöresel ürünlerimiz bilindiği gibi kayısı ile ünlüyüz.  Darende’mizde de güzel kayısı yetiştiriyoruz ama öyle zamanlar oluyor ki kayısıyı soğuk vurdu diyoruz. Soğuk vurmayan kayısılar yetiştirelim diye Darende’de bu seramiği değerlendirdik. Çeşitli ürünlerin örneklerini göreceksiniz. 20 tane öğrencimiz bu işten mezun oldu. Bu gördüğünüz eserleri en güzel şekilde yapıyorlar. Artık Kütahya seramik değil de Darende seramik diye yayacağız. Bütün bu güzellikleri görebilmek için hepinizi Darende’ye davet ediyorum. Biz burada yine unutulmaya yüz tutmuş İpek Halıyı da seramik sergisi gibi açacağız inşallah” şeklinde konuştu.

Sergi açılışı öncesi Darende İzzet Paşa Ortaokulunun folklor gösterisi izleyenleri eğlendirdi.

Ulusal Gazeteler
24 Ocak 2018 Çarşamba 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar