CHP Yine Eleştirdi!

26.12.2017 17:46:07

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanlığı

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>Hanife Sarı

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanlığı binasında bir araya gelen Malatya Emek Bürosu "Taşeron İşçilere Kadro" konusunda yaşanılan sıkıntıları ele alan bir basın açıklaması yaptı. Emek Bürosu adına açıklamayı yapan CHP İl Başkanı Enver Kiraz, “Bu düzenleme eksiktir, gediktir ve Anayasaya aykırı şekilde düzenlenmiştir. Bu düzenleme yapılırken, ne işçiler, ne konfederasyonlar, ne sendikalar, ne de taşeron işçi dernekleri dinlenmemiştir.” dedi

 "Taşeron İşçilere Kadro" konusunda yaşanılan sıkıntıları ele alan Emek Büroları tüm Türkiye’de ortak bir basın açıklaması yaptı. İlimizde de yapılan açıklamayı Emek Büroları adına CHP İl Başkanı Enver Kiraz yaptı. CHP İl Başkanı Enver Kiraz yaptığı açıklamada: “Yine bir gece yarısı KHK’sı ile Türkiye demokrasisine bir darbe daha vurulmuştur. 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL, hukuk rejimine, parlamenter demokratik rejime adeta bir saldırı halini almıştır. Türkiye 17 aydır bir darbe bildirisi olan OHAL KHK’larıyla yönetilmektedir.  17 aydan bu yana OHAL ile ilgisi olmayan KHK’larla siyasal, hukuksal yaşam işlemez hale getirilmiştir. KHK’nın 121. maddesi çok tehlikeli sonuçlar doğurabilecek ve cezasızlık hükmü içeren bir maddedir. Bu maddede “Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına bakmaksızın 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket edilen kişi hakkında, ceza verilmez.” denmektedir.  Çok açık söylüyoruz, bu hukuk devletinin idamıdır. Bu madde ile birileri, “ben terörle mücadele ediyorum” diyerek suç işlerse buna ceza verilmeyecektir. Bu düzenlemeden bir an önce vazgeçilmesini bekliyoruz.  Anayasal olarak OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar yalnızca ve yalnızca OHAL’le ilgili olmak zorundadır. Ama son çıkarılan KHK ile bir başka hukuksuzluğa daha imza atılmıştır. Milyonların yıllardır umutla beklediği, taşeron işçilere kadro konusu bir KHK ile çıkarılmıştır. Kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verilmesinde, CHP’nin yıllardan bu yana sürdürdüğü mücadelenin büyük etkisi vardır” diye konuştu.

“BAKANLIKLARIN KAPALI KAPILARI ARDINDA YAZILMIŞ VE DAYATILMIŞTIR”

Açıklamaya devam eden CHP İl Başkanı Enver Kiraz daha sonra: “Ancak bu düzenleme eksiktir, gediktir ve Anayasaya aykırı şekilde düzenlenmiştir. İşçiye müjde gibi sunulan ama aslında işçileri bölen, ayrıştıran ve haksızlık yaratan bu düzenleme ile ilgili düşüncelerimizi 9 madde ile özetliyoruz. 1- OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar, sadece OHAL süresi içinde geçerlidir. Ancak taşeron işçilerle ilgili konu süreklidir. OHAL sona erdiğinde, OHAL sona erdiğinde, eğer diğer çoğu KHK’da olduğu gibi meclisten geçirilmezse hukuksal bir sorun doğacaktır.  2-Bu düzenlemenin tüm uyarılarımıza rağmen KHK ile yapılması, işçilerin hak aramasının önüne geçmek içindir. Çünkü Anayasa Mahkemesi garabet bir kararla, KHK’ları incelemeyeceğini ilan etmiştir. Eğer bu düzenleme Meclis’te yapılsaydı, kadro alamayan ya da haksızlığa uğrayan emekçiler mahkemeler yoluyla haklarını arayabileceklerdi. Ama AKP bir oldubitti ile milyonların umudu ile oynamıştır. 3- Bu düzenleme yapılırken, ne işçiler, ne konfederasyonlar, ne sendikalar, ne de taşeron işçi dernekleri dinlenmemiştir. Sorunun doğrudan tarafları dikkate alınmamış, kapının arkasında bırakılmışlardır. Milyonları ilgilendiren hayati bir mesele, bakanlıkların kapalı kapıları ardında yazılmış ve dayatılmıştır. Bu düzenlemede işçilerin talepleri karşılanmamıştır. Bu nedenle eksiktir ve gediktir. 4- CHP olarak bizim ve sendikaların ortak talebi ayrımsız şartsız kadro verilmesiydi.  Ancak bu talep karşılanmadığı gibi, işçiler arasında ayrım yapılmıştır.  Bazı kurumlardaki taşeron işçilere kadro hakkı verilirken bazılarına verilmemiştir. 26 özel bütçeli kuruluş ve 26 Kamu İktisadi Teşebbüsü dışarıda bırakılmıştır. Bu ayrımın mantıklı hiçbir izahı yoktur. 5- İhale yöntemleri ve personel giderlerine göre bir ayrımcılık daha yapılmıştır. Birçok işçi bugün kadro alacağını düşünürken, yarın gerçeği öğrenecek, umutları yıkılacaktır 6- Kadroya alınacak işçilere sınav ve güvenlik soruşturması yapılacaktır. Ankara’da dayısı olmayanlar, mezhebine göre, memleketine göre, siyasi görüşüne göre bu sınavlarda eleneceklerdir. 7- Kadroya geçmek için başvuran işçilerden, hak kazandığı alacaklardan feragat etmesi istenecektir. Örneğin geçmişe yönelik 10 yıllık alacağını mahkeme yoluyla kazanan bir işçiye ya vazgeçersin ya da sana kadro yok denecektir. Bunun adı emekçiye şantajdır. 8- Kadroya alınacak işçilere yönelik ayrımcılık sürecek. İşçiler alındıkları kurumdaki toplu sözleşmeden yararlanamayacaklar. Aynı işi yapanlar arasında ücret ve hak farkları olacak. Bu durum işçiler arasında büyük yarılmalara, sosyal çatışmalara zemin hazırlayacak. 9- Yerel yönetimlerde çalışan yüz binlerce taşeron işçisi kadro kapsamı dışında bırakılmıştır. Yalnızca bir şirketten başka bir şirkete geçeceklerdir. Bu ayrım, ne ahlakidir ne de vicdanidir” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

Ulusal Gazeteler
24 Ocak 2018 Çarşamba 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar