“En Büyük Sıkıntımız Arsa”

18.12.2017 16:41:02

Tüm İşçi Emekleri Derneği Malatya Şubesi Dernek Başkanı Mehmet Tangüner TOKİ’de emeklilere tahsis edileceği sözü verilen yer için, “2 yılı aşkındır TOKİ için müracaatlarımız var, biz prosedür gereği ne gerekiyorsa yaptık ancak bir gelişme yaşanmadı. En büyük problemimiz arsa. Bu konuda milletvekillerimizin, bakanımızın bize destek olmasını bekliyoruz.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>Hanife Sarı (Özel Haber)

Ev hayaliyle yanıp tutuşan emeklilerin TOKİ’ye arsa temininin sağlanamaması emeklilerin bu isteklerini 2 yıl sekteye uğrattı.  Konuyla ilgili açıklama yapan Tüm İşçi Emekleri Derneği Malatya Şubesi Dernek Başkanı Mehmet Tangüner: “2 yılı aşkındır TOKİ için müracaatlarımız var. Şimdi biz prosedür gereği ne gerekiyorsa yaptık. Malatya belediye başkanımıza, sayın valimize, TOKİ başkanlığına dosyalarımızı verdik, Başbakanlık Daire Başkanlığına dosyalarımız gitti, yani ne gerekirse yapmışsız ancak 2 yılı aşkındır gerçekten fazla bir gelişme olmadı. Şuanda bizim en büyük problemimiz Malatya’ da arsa sorunumuz. Biz 2 defa arsa temin ettik Ankara’da TOKİ Başkanlığından ancak arsalarda bazı sıkıntılar çıktı.  Bazı yerler okula devredilmiş bazı yerlerde ihtiyati tedbir var. Şimdi yeniden sayın il başkanımız Kâhtalı olsun, milletvekillerimiz olsun, sayın bakanımız Bülent Tüfenkci olsun hepsi de bize yardımcı oluyor. Defterdar Müdürlüğüne de gittik müdür beyin bize söylemediği şey; ‘Biz elimizden geleni yapacağız en kısa zamanda inşallah arsayı bulacağız.’ Geçenlerde aldığımız duyumlarda da valiliğin orada bölge müdürlüğünün toplantısı olmuş bu toplantıda Sayın Bakanımız Bülent Tüfenkci da iştirak etmiş ve orada defterdar müdürlüğüne Malatya’da ne kadar hazine malı arsa varsa bunu bulun ve bildirin demiş. Bu arsalardan birinin bizler için tahsis edileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“ARTIK BİZ YAKIN VEYA UZAK BİR YER TALEBİNDE BULUNMUYORUZ”

“Şanlıurfa, Konya, Kayseri, Mersin, Silifke, Tarsus’ta bu binaların yapımı başladı bir kısmı da bitti geri kalanın inşaatları devam etmekte fakat biz geri kaldık arsadan dolayı. İnşallah umut ediyoruz ki arsalarımız en kısa zamanda bulunur.” diyerek sözlerine devam eden Tangüner: “Artık biz yakın veya uzak yer talebinde bulunmuyoruz bizim için önemli olan bu arsaların bir an önce bulunup yetkili yerlerden tapularının alınıp TOKİ başkanlığına teslim edilmesi. TOKİ’deki yetkililerden tanıdıklarımız ‘Eğer arsa meselesini çözerseniz Malatya’ya en kısa zanda temel atacağız.’ diyorlar.  Bu konuda yoğun çalışmalarımız oluyor. En büyük arzumuz milletvekillerimizin, bakanlarımızın bize destek olması. 6 bin kusur üyelerimizin yüzde 80’ i evsiz insanlar. Kendilerini zar zor idare eden insanlar, bu konuda evlerimiz yapılmadı 2 yılı aşkındır.  Geçenlerde yazısı geldi ‘biz bu evleri yapacağız’ diye onun için biz dört gözle bekliyoruz. Malatya’nın en büyük sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi biziz Malatya’da 60 bin tane emekli var kimse bunu göz ardı edemez. O yüzden mutlaka bize yardımcı olsunlar, destek sağlasınlar. Türkiye’nin her tarafında arsa bulunuyor da bir tek Malatya’ da mı bulunmuyor?  Gerekirse bakanımızın, milletvekillerimizin kapsının önünde yatarız ama bu işi öyle ya da böyle çözeceğiz. Bu çözüm noktasında en büyük görev siyasilerimize düşüyor. Bize 2 yıl önce TOKİ’nin gönderdiği ilk yazıda 2+1 evlerde 250 lira taksit 240 ay vade, 3+1’lerde 300 lira taksit 240 ay vade, 4+1’lerde 500 lira taksit 40 ay vade o zaman her hangi bir peşinat söz konusu değildi ama yarın böyle bir şey söz konusu olur mu dersek olabilir. Bu da tabi emeklinin gelirine göre olur. Bizden istenen dul ve yetimlerden babasından veya annesinden maaş alanların kayıt altına alınması. Biz bunları kayıt altına aldık.  Bir dul, yetimin maaşı 800 lira siz bundan 15-20 lira isterseniz o onu verme imkânı yok onun için bu ev tahsisinsin Malatya için iyi bir yatırım olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

“İSTEĞİMİZ GEÇİNEBİLİR BİR ZAMMIN EMEKLİYE VERİLMESİ”

Tangüner son olarak şunları ekledi: “Emekliler şimdi mağdur ve perişan. Biz yaşanabilir bir para istiyoruz illaki bize şu para verilsin demiyoruz gerçekten yaşanabilir bir para istiyoruz. Bu konuda iyileştirme çalışmaları yapılmalı.  Emeklilerimizin bazılarının yan geliri var bağı- bahçesi var ve onlar nispeten geçinebiliyor ama hiç bir şeyi olmayan geçinemiyor şuanda 6300 kişi kirada, bu insanların hiç bir şeyi yok.  Aldıkları maaş ortalama 1200-1300 lira. Bunun 500 lirasını kiraya verdiği zaman doğalgazdır vs. onun geçinmesi zor. Simit satarak, ayakkabı boyacılığı yaparak geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar biz istiyoruz ki geçinebilir bir zammın emekliye verilmesi. Çok alana az, az alana çok verilmeli.  Ama maalesef bir oran var onda 7 veya yüzde 4 verdiğiniz zaman bu 3 bin lira alan 120 lira alır bin lira alan 30 lira alır. Bunun ayarlanması gerekir. Hükümetimizin bu konuda bir çalışması var inşallah olumlu sonuçlanır.  Böylelikle emeklileri de memnun etmiş olurlar bu onların da faydalarına olacak çünkü onlar da bu gün, yarın emekli olacak.” 

 

Ulusal Gazeteler
24 Ocak 2018 Çarşamba 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar