Projeler Durmadan İlerliyor

11.12.2017 17:41:15

Türkiye’de bir ilk olacak olan Yeşil Kuşak projesi ve devam eden projeler hakkında bilgi veren Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Yaklaşık 200 dönüm alanı yeşil kuşak kapsamında şehrin hem meydanı olsun hem de nefes alacak akciğeri olsun istedik. Ticaret Lisesi, Atatürk Kız Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, stadyum ve DSİ binaları miadını doldurmuştu. Milli Eğitimle yapılan protokol çerçevesinde Atatürk Kız Lisesini aldık yerine 7 ay gibi kısa bir süre içinde yenisini yaparak Milli Eğitime devrini gerçekleştirdik. Yeşil kuşak projesine DSİ ve Hürriyet Parkı tarafından başladık.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Rahime Gül Erbaş (Özel haber)

Türkiye’ye rol model olacak olan Yeşil Kuşak ve devam eden projeler hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan şu ifadeleri kullandı: “ O dönemki başbakanımız buraya geldi ve akşam bir otelde yemek esnasında yeşil kuşağı, 2. üniversiteyi ve hastanenin yapılması gerektiği hususunu ifade ettiler. Biz de Yeşil Kuşakla ilgili yapmış olduğumuz çalışma Türkiye’de bir ilk olacak ve Türkiye’ye rol model olacak dedik. Avrupa ülkelerinde, gelişmiş çağdaş ve modern ülkelerde şehirlerin ortasında büyük parklar vardır. ABD’deki Central Park, İngiltere’deki Hyde Park gibi içinde arabaların gezdiği parkların olduğu yerler. Bizim memleketimizde bunlar neden olmasın? Kaldı ki burada ekonomik ömrünü doldurmuş, yasal anlamda da değişmeye mecbur olan okullarımız var. Ticaret Lisesi, Atatürk Lisesi, Atatürk Kız Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, stadyum ve DSİ binaları miladını doldurmuştu. Yaklaşık 200 dönümü yeşil kuşak kapsamında şehrin hem meydanı olsun hem de nefes alacak akciğeri olsun istedik. Milli eğitimler yapılan protokol çerçevesinde Atatürk Lisesini aldık yerine 7 ay gibi kısa bir süre içinde yenisini yaparak Milli Eğitime devrini gerçekleştirdik. Yeşil kuşak bir taraftan DSİ tarafından bir taraftan Hürriyet Parkı tarafından başladık. Sanat Okulu ile ilgili çalışmaları da Büyükşehir’imiz, ‘ Biz burayı yapalım.’ dedi onlara devrettik onlar da yapacaklar. Stadyumla ilgili ilgili mercilerle görüşmeler yapılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Malatya ziyaretinde gündeme getirdik ve Cumhurbaşkanımız TOKİ başkanına vererek bu yeşil kuşağın gerçekleştirilerek hayata geçirilmesi hususunu desteklediklerini ifade etmişlerdir.”

“RESTORASYON ÇALIŞMALARINI HIZLI YAPAN BİR BELEDİYEYİZ”

Askerlik Şubesi yerine yapılacak olan Müze projesine de değinen Başkan Gürkan, “Askerlik şubesinde çalımalar devam ediyor. Biz restorasyonları çok hızlı yapan bir belediyeyiz. Ve Türkiye’de de en hızlı yapan belediyeyiz. Hemen orada çalışmaya başladık. Koruma kurulundan rıza aldık, bir kısmını bitirdik. Koruma kısmına devam ettik bir kısmını aldık. 6 Aralık’taki koruma kurulunda da diğer kemerleri, iç duvarlarıyla ilgili bir proje revizyonu var o onaya girecek. Onayı yapıldığı zaman sekteye uğramadan restorasyon işlemleri devam edecek. Malatya’da Yaygın, Hanlı, Şişmanhan kaldı onları da bitireceğiz. Çavuşoğlu’nda bulunan kiliseyi de biz yaparız. Bizim bölgemizde değil ama geçen Vali beyle görüştük. Kilisenin bir kültür merkezi olması noktasında bir an önce yapılması gerekir.” dedi.

“ÜNİVERSİTE, BECERİ, YETENEK VE GİRİŞİMCİLİK KURSLARI DEVAM EDİYOR”

Öğrencilere yönelik açılan etüt merkezlerine değinen Başkan Gürkan: “Bizim şu anda Hasırcı’larda, Yaygın’da, Battalgazi’de etüt merkezimiz var. Orada bilgi işlem merkezleri var ve öğrencilere ders veriliyor, SODES kapsamında, ajans projeleri kapsamında onlara her türlü materyaller temin ediliyor.  Orduzu ile ilgili talimatı verdik. Orduzu Belediye’sini yeni taşıdık. Orada da üniversite kursları, beceri kursları, yetenek kursları, girişimcilik kursları devam ediyor. Şu anda Türkiye’de girişimcilik kursu açısından KOSGEB’de dâhil olmak üzere en fazla girişimcilik kursu veren belediye Battalgazi Belediyesidir. Şehit Fevzi’ye yeni sosyal tesis yapıp bitirip teslim ettik. Büyükşehir semt konaklarında da bu tür çalışmalar yapılıyor. Bizim semt konaklarımız da var. Niyazi Mısri de yaptık, Beylerbaşında yaptık, Şehit Fevzi’de yaptık, Fırat’ta yaptık onlar da bir yandan yapılıyor. Belediye binaları bu tür işlere tahsis edildi.” şeklinde konuştu.

 

 

Ulusal Gazeteler
22 Ocak 2018 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar