“Malatya’daki Müzede Malatya Değeri Yok!”

10.11.2017 15:19:40

Sanat Sokağı’nda yer alan Çocuk Oyunevi ve Oyuncak Müzesi’nde İç Anadolu Bölgesi’, dünya geneli ve Trabzon yöresine ait bez bebek örnekleri sergilenirken bu bez bebekler içinde Malatya’nın değerlerinin olamaması vatandaşların tepkisine neden oldu. Vatandaş, “ Diğer yörelere ait eserler sergileniyor ama Malatya’da üretilen “Azet Bacı”, “Aşhan Bacı” ve “Mercedes Kadir” bez bebekleri sergilenmiyor! Neden? Bu, Malatya’ya ve Malatyalı sanatçılara değer vermezlik değil de nedir?” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>Hanife Sarı (Özel Haber)

Çocukların yeni gözdesi olması için Yeşilyurt Girişimci Kadınlar Derneği ’’Barbi’’ bebeklere karşı’’Azet Bacı’’ ve ’’Hamdi Dayı’’ isimli bez bebekleri üretmişti. Dernek Başkanı Refika Uçar da Türk çocuklarının yabancı kültürün etkisinde kalmaması ve kendi kültürünün ürünü olan bebeklere yönelmesi için Azet Bacı ve Hamdi Dayı bez bebeklerinin üretildiğini ifade etmişti. Ancak görülen o ki zaman bu bebeklerin varlığını unutturmuş. Malatya’nın yöresel giysileri giydirilen bez bebekler Sanat Sokağı’nda yer alan Çocuk Oyunevi ve Oyuncak Müzesi’ nde yerini İç Anadolu Bölgesi’, dünya geneli ve Trabzon yöresine bırakmış ve Malatya’da açılan bir sergide maalesef yer edinememiş. Malatya’nın simgeleri haline gelen bez bebeklerin bu müzede yer edinmemesinden dolayı duyduğu rahatsızlığını dile getiren vatandaş sitemini şu şekilde dile getirdi; “ Bu durum kulağa komik geliyor. Malatya’da bir müze açacaksın ancak Malatya’nın değeri olan Azet Bacı, Aşhan Bacı ve Mercedes Kadir’e yer vermeyeceksin. Hâlbuki bu oyuncaklar ne amaçla üretilmişti?   Bu bebekler Malatya insanının değerini içeriyordu bu yüzden de geleneksel yaşantıyı yansıtmakta ve kültürel yaşam hakkında bilgi vermekteydi. Malatya’da o bez bebek üreticileri olmasına rağmen  Çocuk Oyunevi ve Oyuncak Müzesi’ nde başka illerden hatta yabancı ülkelerden getirilen bez bebekler yer alıyor.  Karadeniz bölgesinden, Niğde Soğanlı’dan getirilen bez bebekler ile oluşturulan müzede Malatya da üretilen “Azet bacı Bebekleri” ve “Aşhanbacı Bez Bebekleri” sergilenmiyor! Neden? Bu, Malatya’ya ve Malatyalı sanatçılara değer vermezlik değil de nedir? Şunu hemen ifade edeyim ki her şey para demek değildir. Bir makamda veya koltukta oturan kişi o yörenin, yerelin değerlerine öncelik vermesi şarttır ve bu kuraldır. Ama bakıyoruz ki Malatya’daki müzede Malatya değeri yok, maalesef. Bir de Malatyalı olmayan birilerinin Malatya’nın değerlerini ortaya çıkarılmasından rahatsızlık duyuyorsa o başka mesele! Malatyalı sanatçılara değer verilmeli…”

“GEÇMİŞİNE DEĞER VEREN GELECEĞE KUVVETLİ ADIMLARLA YÜRÜR”

Vatandaş daha sonra: “Ayrıca, bu yerli malımız bebeklerin burada satışına da yardımcı olmak lazım değil mi? Keşke adına yakışır bu sokakta gerçek sanatçılar kendilerini bulsalar. Haftanın belli günlerinde, ortaya koydukları eserlerini de buralarda satma imkânı bulsa. Sanatı sanat için yapsalar da sanatçılarında paraya ihtiyaçları vardır. Sanatçılar el üstünde tutuldukları zaman daha verimli olurlar. Şunu unutmamak gerekir ki kültür düzeyi yüksek toplumlar sanata değer verirler. Geçmişine değer veren toplumlar geleceğe daha kuvvetli adımlarla yürürler” diye konuştu. 

Ulusal Gazeteler
23 Ocak 2018 Salı 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar