“Kesimler Yenilenmeden Kaynaklanıyor”

9.11.2017 17:54:53

Fiyat düşüklüğü nedeni ile Malatya’da milyonlarca kayısı ağacı kesildiği iddialarına yanıt veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü v. Macit, “Spekülatif ve abartılı bir biçimde basın-yayın organlarına iletildiği gibi bir sayıda kesimin olmadığı; yıllık bahçelerin yenilenme oranına uygun bir gelişimle Kayısı ağaçlarının yenilendiği, kurumaların da yoğun olarak yaşlı ve bakımsız ağaçlardan kaynaklandığı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimizin Teknik elemanları ve İl Müdürlüğümüzce oluşturulan teknik komisyon tarafından tespit edilmiştir.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Milyonlarca kayısı ağacı kesildiği iddialarının asılsız olduğunu vurgulayan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür V. Tahir Macit açıklamasında şunlara yer verildi: “ Bugünlerde Kayısı ağaçlarının kuruduğu veya fiyat düşüklüğü nedeniyle aşırı sayıda kesildiği yolunda haberler yapılmaktadır. Bazı rivayetlere göre bu rakamın 2 milyonlara çıktığı iddia olunmaktadır. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak özellikle de Kayısı Tarımı konusunda bütün iş ve işlemler müdürlüğümüz elemanlarınca takip edilmektedir. Bu cümleden olarak her türlü spekülasyonun ve abartının ötesinde ilimizdeki Kayısı ağaçlarının miktarları aşağıdaki gibidir: Meyve verecek evsaftaki Kayısı ağaçlarımızın sayısı: 7 milyon 768 bin 300 adettir. Yeni dikilmiş henüz meyve vermeyen fidan evsafındaki Kayısı ağaçlarımızın sayısı: 1.500.000 adet civarındadır. Bir Kayısı ağacının ekonomik ömrünün 30-35 yıl olduğu düşünüldüğünde; İlimizdeki Kayısı ağacı miktarının yıllık yenilenme oranı 200-250 bin civarında olmaktadır.”

“100 BİN CİVARINDA KAYISI AĞACI YILSONUNA KADAR KESİLECEK”

Macit açıklamasında şunlara da yer verdi: “Tarafımdan 7 Ekim 2017 tarihinde İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize yazılan bir yazı ile İlimizde bu sene kesilen ve kuruma nedeniyle kesilmesi düşünülen kayısı ağaçlarının sayılması istenmiştir. 1 Aylık süre içerisinde müdürlüğümüze ulaştırılan bilgilere göre şu ana kadar 148 bin ağacın kesildiği ve yaklaşık 100 bin civarında Kayısı ağacının da yılsonuna kadar kesileceği öngörüldüğü gelen bilgilerden anlaşılmaktadır. Spekülatif ve abartılı bir biçimde basın-yayın organlarına iletildiği gibi bir sayıda kesimin olmadığı; Baştaki hesap üzere yıllık bahçelerin yenilenme oranına uygun bir gelişimle aslında Kayısı ağaçlarının yenilendiği;  Kurumaların da yoğun olarak yaşlı ve bakımsız ağaçlardan kaynaklandığı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürlüklerimizin Teknik elemanları ve İl Müdürlüğümüzce oluşturulan teknik komisyon tarafından tespit edilmiştir. Ayrıca DAP Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsünün Diyarbakır biriminden gelen Teknik Elemanlar da aynı raporu vermişlerdir. Daha önce Müdürlüğümüz tarafından her ne kadar bu konu da açıklama yapılmış olsa da spekülatif ve kamuoyunu yanıltıcı tarzda haberler yapılmaya devam edildiğini görmekle yeniden ve nihai bir açıklama zarureti doğmuştur.”

 

Ulusal Gazeteler
22 Ocak 2018 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar