Güvenli Bir Seyahat İçin Aracınız Kışa Hazır mı?

7.11.2017 16:38:47

Havalar soğumaya başladı, kış hazırlıkları son sürat sürüyor. Peki, kışa hazırlanırken hayatın pek çok alanında kullanılan araçları da hesaba kattınız mı? Oto tamircisi Derin, olası bir aksaklığın önüne geçmek adına sürücüleri uyararak, “Kışı rahat geçirmek istiyorsa­nız, aracınızın kışlık bakımını ihmâl etmeyin!” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Rahime Gül Erbaş ( Özel Haber)

Hava sıcaklıklarının yavaş yavaş düşmeye başladığı son günlerde, uzmanlar, sürücüleri, aniden bastırabilecek kış koşullarına karşı araçlarının kışlık bakımlarını zaman geçirmeden yapmaları yönünde uyarıyor. Oto Tamircisi Levent Derin’le kış için araç bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenleri konuştuk. Araç bakımının ihmale gelmediğini vurgulayan Derin şunları dile getirdi: “ Araç bakımı ihmale gelmez. Küçük bir arızayı sonra yaptırırım diye ertelemek, araç sahibine daha pahalıya mal olabilir. Bu bakımdan araç bakımı ihmale gelmez. Kışlık bakımda aracın antifriz ayarlaması yapılır, hava filtresi, bujileri, yağı, suyu, fren tertibatı kontrol edilir, dizel araçlarda enjektör ayarının kışlık bakım sırasında mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Hava filtresi ve bujilerin bakımı ise yakıt ekonomisi açısından büyük önem taşımaktadır. Araç sahipleri, bu bakımı ihmal edip sonraya bırakırlarsa daha sonra yüksek fatura ödeyerek kışlık bakım yaptırmak zorunda kalabilir. O yüzden vatandaşlarımız kendi can ve mal güvenliği ve başkalarının can güvenliği için mutlaka araçlarının kışlık bakımını yaptırsın." 

GÜVENLİ SEYAHAT İÇİN BAKIM ŞART!

Sürücülerin araçlarının soğuk havalarda sorunsuz bir şekilde çalışması ve araçlarıyla güvenli seyahat edebilmeleri için mutlaka kışlık bakımlarının yapılması gerektiğini belirten Derin sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Araçlara yazlık ve kışlık olmak üzere yılda en az iki kere bakım yapılması gerekirken, özellikle kışlık bakımda araçların yağı, suyu, filtreleri, bujileri, fren tertibatları, silecekleri, hortumları, akü ve lastiklerinin kontrol edilmesi büyük önem taşıyor. Bakım yapılmaması özellikle kış şartlarında araçlara büyük zararlar verebiliyor. Bakımsız aracın sürücü ve sürüş güvenliği de olumsuz yönde etkileniyor. Kışlık bakımı yapılmayan araçta performans düşüyor, yakıt sarfiyatı artıyor, bakımsız aracın sahibine çıkardığı masraf bununla sınırlı kalmıyor. Kışlık bakım yapılmaması halinde araç sabahları geç çalışıyor ya da çalışmayabiliyor.”

TRAFİK VE KASKO SİGORTALARINI KONTROL EDİN!
Araç sahiplerine, kışa girmeden önce mutlaka trafik ve kasko sigortalarını da kontrol etmesi önerisinde bulunan Derin: “ Kışa girmeden önce sürücüler mutlaka trafik ve kasko sigortalarını da kontrol etmeli. Süresi dolan sigortaların mutlaka yenilenmesi gerek.  Araçların muayene süresi dolanların da, araçlarının muayenelerini yaptırmaları gerek.  Tüm bu uyarılar sürücülerin kış şartlarında güvenli şekilde araçlarını kullanmaları ve ortaya çıkacak kazalarda masraflarını azaltmaları için önemli.  Kışa girerken akü bakımı da çok önemli. Araç sahipleri akü bakımlarını da aksatmamaları gerekiyor.”

  KIŞ ÖNCESİ ARAÇ BAKIM KURALLARI

Derin kış öncesi araç bakım kurallarını şu şekilde sıraladı:Antifriz miktarının azalmaması için her zaman için özel sıvılar kullanılmalı. Araçlara özel sıvılar yerine su kullanmak, sudan kaynaklı kireçlenmelere, kireçlenmeler de su kaçaklarına ve hararet problemine yol açar. Kış seyahatlerinde arabada aracın lastik çapına uygun zincir bulundurulmalı. Zincir daha önce kullanılmışsa herhangi bir kırık, eksik veya ezilme olup olmadığı kontrol edilmeli. Camda donmalar olmaması için cam suyuna antifriz ilave edilmeli. Cam suyu antifrizi suyun donmasını engeller ve daha iyi performans alınmasını sağlar. Silecek suyunda her zaman için soğuğa dayanıklı özel sıvılar kullanılmalı. Soğutma sıvıları antifriz desteği yerine, sürekli su ile tamamlanmamalı. Mevsim şartlarının ağır olduğu yerlere giderken arabada bir buz kazıyıcının bulunması gerekir. Zincir takma, lastik değiştirme gibi durumlar için arabada buna elverişli bir eldiven olmalı.”

 

 

Ulusal Gazeteler
22 Ocak 2018 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar