“Türk Semenderi” Şaşırttı

6.11.2017 15:21:28

Etkisini gösteren yağmurla birlikte kuyruklu kurbağa olarak bilinen nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan “Türk Semenderi” Yeşilyurt’ta ortaya çıktı. Bahçelerinde semenderi gören vatandaşlar kısa bir şaşkınlık yaşarken, hayvanın zarar görmemesi için doğal alanına bıraktılar

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Rahime Gül Erbaş ( Özel Haber)

Yeşilyurt’a bağlı Topraktepe Mahallesinde yaşayanları geçtiğimiz gün yaşanan yağışın ardından bir sürpriz yaşadılar. Sabahleyin bahçelerinde Türk Semenderi gören vatandaşlar kısa bir şaşkınlık yaşadılar. Semenderi gören vatandaşlardan Ali Kara yaşadığı şaşkınlığı şu sözlerle dile getirdi: “Geçtiğimiz gün yağan yağmurun ardından evimin bahçesine çıkınca gördüm. Kapımın önüne kadar gelmişti. Önce şaşırdım ve kertenkele sandım, baktığımda rengi farklı idi. internetten araştırdık ki meğer nesli tükenmekte olan benekli ‘Türk Semenderi’ imiş. Boyu yaklaşık 20 cm dolayında. Daha sonra doğal yaşamına bıraktık zaten hayvanı. Burası köylük olduğu için çeşitli hayvanlara rastlıyoruz bahçemizde. Bahçemizde sürekli görüyoruz. Özellikle bahçe sulanırken ya da yağmurdan sonra ortaya çıkıyor semenderler.”

YAĞMURLU HAVALARDA ORTAYA ÇIKIYORLAR

Şekilleri kertenkeleye benzerse de tamamen kertenkelelerden farklıdırlar, çıplak ve yumuşaktır. Yumuşak olan derileri, pulsuzdur. Deri düz ve siyah, ya iki uzunlamasına sıra biçiminde ya da düzensiz olan sarı tonlardaki lekelerle kaplıdır. Alt bölümü siyahımsı gridir ve kirli yeşilimsi sarı lekelerle kaplıdır. Küt vücudu, geniş başı, kısa kuyruğu, kulak bölgesinde çok büyük bir bezi ve sırtta bez ile siğil sıraları vardır. Kuyrukları yüzmeye elverişli olarak, dikey-yassıdır. Erkeklerin sırtında, dişileri cezbeden sırt yüzgeci bulunur. Kuyruklu kurbağalar ya da semenderler (Caudata ya da Urodela), iki yaşamlıların yaklaşık 500 türünün ortak adıdır. Vücutları uzunlamasına ve uzun kuyrukludurlar. Nesli tükenmemiş olanlar Urodela olarak gruplandırılırken, bilinen tüm fosil kalıntıları ve nesli tükenmiş türleri ile beraber Caudata adı altında gruplandırılırlar. Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olduğu için benekli “Türk Semenderi”  göllerde, havuzlarda, nehirlerde, derelerde yaşarlar. Yeraltı sularında, mağaralarda, dağlarda, yamaçlarda, hatta ağaç kovuklarında yaşayanları da vardır. Fakat derileri yoluyla solunum yapmak için rutubetli bir havaya ihtiyaç gösterdiklerinden, çöllerde yaşayanları yoktur. Ve yağmurlu havalarda genelde ortaya çıkarlar. Güney-Orta Avrupa, Suriye ve Anadolu gibi çok geniş bir alanda yaşarlar. Malatya’da sıkça görülen semenderler kısa adı BERN olan Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesin gereğince koruma altına alınmıştır.

Ulusal Gazeteler
21 Şubat 2018 Çarşamba 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar