“İstihdamı Kalıcı Kılmalıyız”

31.10.2017 16:39:54

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nun 4. Olağan toplantısı düzenlendi. Toplantıda İŞKUR tarafından ilin işgücü piyasası hakkında brifing verilirken ilin istihdam ve mesleki eğitim politikalarına yönelik kararlar Vali Kaban’a sunuldu. Vali Kaban yaptığı açıklamada, “İstihdamı kalıcı kılmalıyız.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

M. ALİ GÜNAYDIN

Malatya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü İşverenler ile istişare toplantısı Vali Ali Kaban’ın başkanlığında valilikte düzenledi. Toplantıda İŞKUR tarafından ilin işgücü piyasası hakkında brifing verilirken ilin istihdam ve mesleki eğitim politikalarına yönelik kararlar sunuldu. İl Milli Eğitim Müdürlüğünce de il genelindeki okullarda açılması planlanan alan dallar hakkında Vali Kaban’a bilgi verildi. Toplantıya işverenlerin yanı sıra İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyeleri de katıldı. Toplantıya Vali Ali Kaban’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Miktat Alan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Bilim Sanayi İl Müdürü Akif Gülaçtı, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop, Şeker Fabrikası Müdürü Suat Altun, Ticaret İl Müdürü Ahmet Demirbağ, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, İŞKUR Müdürü Vahap Toman ve İŞKUR yönetim kurulundan bazı üyeler katıldı.

“İSTİHDAMIN KALICI OLMASI İÇİN ÖNLEM ALMALIYIZ”

Toplantı öncesi konuyla ilgili açıklama yapan Vali Ali Kaban, “Bugün burada İl İstihdam Mesleki Eğitim Kurulunun 4. Olağan toplantısı için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Geçtiğimiz ve özellikle bu son bir yıl içerisinde açıklıkla görüldüğü üzere, ülkenin ekonomisinin Makro dengelerinde ne kadar büyük başarılar sağlanırsa sağlansın, Mikro düzeyde benzer başarının devam etmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluğun da olmazsa olmazı özellikle İstihdamın mükemmel düzeyde gerçekleştirilmesini sağlanması gerekmektedir. Şu geçtiğimiz bir yıl içerisinde gene dikkat edilirse yapılan istihdama dair atakla çok büyük başarılar elde edilmiş, büyük oranda istihdamda artış sağlanmıştır. Bunun devamlı kılınabilmesi için bizim istihdama dair bütün çalışmaları ciddiyetle ele alıp bir sonraki aşamada istihdamın daha kalıcı olmasını sağlayacak önlemleri hayata geçirmemiz gerekmektedir. Bu toplantıların ayrı bir ehemmiyeti bulunduğundan bu çalışmaları ciddiyetle el alıp devamını, sürdürüle bilirliğini sağlamamız gerekmektedir. Bu toplantımızın da hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

MALATYA’DA % 7,1 İSTİHDAM ARTIŞI

Araştırma sonucu elde edilen veriler Vali Kaban’a sunuldu. Verilen sunumda; “Malatya’da Önümüzdeki Dönemde % 7,1 İstihdam Artışı Bekleniyor. Malatya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 636 işyerini ziyaret ederek İşgücü Piyasası Araştırması gerçekleştirdi. Bu kapsamda Malatya ilinde, İmalat, İnşaat ve Toptan ve Perakende Ticaret sektörleri açık iş bakımından ilk sıralarda yer almakta. Malatya genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinin %8,9’unda açık iş olduğu tespit edildi. Malatya genelinde açık iş oranı % 1,5 olarak hesaplanmış ve en yüksek açık iş oranına sahip sektör % 71,3 ile İmalat sektörü olmuştur. İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler Makineci (Dikiş), Ütücü ve Kalite Kontrolcü (Tekstil) meslekleridir. Açık işlerde en çok aranılan beceriler Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübe, Fiziki ve Bedensel Yeterlilik ve Takım Çalışması becerileridir. İşverenlerin talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR ve Akraba-Eş Dost aracılığı ile aradıkları ortaya konulmuştur” ifadesi kullanıldı.

İSTİHDAMDA GÜÇLÜK ÇEKİLEN MESLEKLER

Eleman temininde en çok sorun yaşayan meslekleri de ele alan İŞKUR’un sunumda şunlara dikkat çekildi “Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin %21,7'sinde eleman temininde güçlük çekilmekte. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler Makineci (Dikiş),Düz Dikiş makineci, Fayans Seramik ve Karo Döşemecisi, Garson (Servis Elemanı),Elektrik Teknisyeni, Muhasebeci, Aşçı, Kayısı İşleme ve Paketleme İşçisi, Caz Altı Kaynakçısı ve Kaynakçı (Oksijen ve Elektrik) meslekleridir. Malatya genelinde 20 ı istihdamdı işyerlerinde 2.773 kişilik istihdam artışı beklenmektedir. İşverenler. 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 7,1 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler İmalat, İnsan Sağlığı ve Sosyal Hizmet Faaliyetleri, Gayrimenkul Faaliyetleridir. Konfeksiyon İşçisi, Kayısı İşleme ve Paketleme İşçisi, Makineci (Dikiş) mesleklerinde istihdam artışı beklenirken Diğer Özel Eğitim Öğretmenleri, İnşaat Bekçisi, Büro Memuru (Genel) mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir.”

Ulusal Gazeteler
22 Ocak 2018 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar