Ağbaba'dan Seçim Çağrısı

27.10.2017 20:46:32

Gündeme dair Türkiye ve Malatya ile ilgili açıklamalarda bulunan Veli Ağbaba, hükümete çağrıda bulunarak erken seçim istedi. Ağbaba il başkanlığında yaptığı açıklamada, “Birçok ilin belediyesinde, Kayyum vardır, birçok ilin belediyesi seçimle gelenler tarafından yönetilmiyor. Biz bundan dolayı hodri meydan diyerek erken seçim yapalım diyoruz. Erken seçim Türkiye’nin tıkanmış demokrasisi için şarttır. Buradan bu çağrıyı bir kez daha söylüyoruz. Türkiye’deki belediyelerin yeni bir seçimle yenilenmesini istiyoruz.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

M. ALİ GÜNAYDIN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Türkiye ve Malatya gündemine dair birçok konuya temas etti. Ağbaba’nın, İl Başkanlığında gerçekleştirdiği basın toplantısına İl Başkanı Enver Kiraz, İlçe Başkanları ve partililer katıldı. Erken seçim konusunda Hükümete seslenen Ağbaba, “Birçok ilin belediyesinde, Kayyum vardır, birçok ilin belediyesi seçimle gelenler tarafından yönetilmiyor. Biz bundan dolayı hodri meydan diyerek erken seçim yapalım diyoruz. Erken seçim Türkiye’nin tıkanmış demokrasisi için şarttır. Buradan bu çağrıyı bir kez daha söylüyoruz. Türkiye’deki belediyelerin yeni bir seçimle yenilenmesini istiyoruz. Türkiye bu tıkanıklığı açmalıdır. İstanbul, Bursa, Ankara, Balıkesir, Düzce, Niğde Belediye Başkanları istifa etti. Türkiye istifalarla, Kayyumlarla yönetiliyor. Bundan dolayı hodri meydan diyoruz. Gelin erken bir seçim için Anayasayı değiştirerek hep birlikte bir seçim yapalım diyoruz” dedi.

“ERKEN SEÇİM İÇİN HODRİ MEYDAN”

Erken seçim için hükümete seslenen CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Bir ihanet meselesi konuşuluyor, ama bu konuşmayı yapmadan önce bir gerçeğin altını çizmek istiyorum. Türkiye’nin yarısına yakın yerel yönetimleri seçilen kişilerce yönetilmiyor. Kiminde Kayyum, kiminde AKP’nin yeni seçtiği memurlar tarafından idare edilmektedir. Birçok ilin belediyesinde, Kayyum vardır, birçok ilin belediyesi seçimle gelenler tarafından yönetilmiyor. Diyorlar ki, biz seçtik biz alırız. Bu anlayış bizi seçim yapmamaya götürüyor. Bu kafa Türkiye’yi 50 yıl geride bıraktı. Biz bundan dolayı hodri meydan diyerek erken seçim yapalım diyoruz. Erken seçim Türkiye’nin tıkanmış demokrasisi için şarttır. Buradan bu çağrıyı bir kez daha söylüyoruz. Türkiye’deki belediyelerin yeni bir seçimle yenilenmesini istiyoruz. Türkiye bu tıkanıklığı açmalıdır. Bir taraftan kendi belediye başkanlarını istifa ettiriyorlar, metal yorgunluk diyorlar. Eğer bunların bir yolsuzluğu varsa yargılanacaklardır ki, bunları yargılayacak kişiler bağımsız yargılardır. Bunları gittiği yer, istifa ederek kurulmak değil yargıya teslim olmalarıdır. İstanbul, Bursa, Ankara, Balıkesir, Düzce, Niğde Belediye Başkanları istifa etti. Türkiye istifalarla, Kayyumlarla yönetiliyor. Bundan dolayı hodri meydan diyoruz. Gelin erken bir seçim için Anayasayı değiştirerek hep birlikte bir seçim yapalım diyoruz” diye konuştu.

“İŞ ADAMLARININ 5,1 MİLYAR BORCU SİLİNDİ”

Devlete Vergi borcu bulunan iş adamlarıyla birlikte hükümetin anlaşmaya gittiğini, toplamda 5,1 milyar lira borcun silindiğinin altını çizen Milletvekili Ağbaba şunları ifade etti, “2016 yılı öncesinde 5 yılda Devletin alması gereken 6 milyarlık vergi borcunda uzlaşmaya gidiliyor. 6 milyardan tam tamına 5,1 milyar lira borç siliniyor. Kimin borcu siliniyor, Malatya’daki kayısı borcu olan traktörüne, evine haciz gelmiş Malatyalı üreticilerinin mi, çiftçinin mi, işçinin mi, memurun mu, hayır. Yandaş iş adamlarının borçları siliniyor. Torba yasayla büyük GSM operatör firmalarının yaklaşık 5 milyarlık borçları silindi. Türkiye’de bir taraftan insanlar yokluğa mahkûm edilirken, bir yandan bizim verdiğimiz kanun teklifi ile Malatyalı üreticilerin borçlarının sadece faizleri silinsin dedik ama duymuyorlar bizi ama bunlar kendi yandaşlarının iş adamlarının borçlarını bir çırpıda siliyorlar.”

CAMİ GÖREVLİSİ OLARAK ATANAN İMAM

Bazı imamların, camilere temizlik görevlisi olarak İŞKUR tarafından atandığını belirten Ağbaba, “Geçtiğimiz günlerde Malatya’da bir grup vekil imam geldi. Yazıda, ‘Cami görevlisi olarak alınacaktır’ diyor.  Bunlarda uzak köylere gidiyorlar. Türkiye’de yaklaşık 5 bin tane böyle insan var. Göreve başladıktan 15 gün sonra ceplerine bir mesaj geliyor. Diyorlar ki size geçici olarak imam belgesi verdik ama siz İŞKUR kapsamında temizlik işçisi olarak görev yapacaksınız. İmamın biri de diyor, ‘ Vekilim babam beni hoca sanıyor, kadrom temizlikçi’ Yani Diyanet İşleri Başkanlığı herkesi kandırıyor, kendi imamlarını da kandırıyor. Yani bu insanlar öz yakınları değilse, imam olmuş, öğretmen olmuş hiç fark etmiyor. Bunlar aylardır haklarını arıyorlar; kimseye seslerini duyuramıyorlar. Yine CHP onların sesi oldu. Mecliste gündeme getirdik, tekrar gündeme getireceğiz. Yine taşeron işçilerle alakalı da kadro vereceğiz diye açıklamalarda bulunmuşlardı. Kadro veremedikleri gibi, sürekli oyalıyorlar ve işçileri mağdur ediyorlar” ifadesini kullandı.

“İYİ PARTİ; İŞÇİYE, MEMURA İYİ OLMAYACAK”

Yeni kurulan İYİ Parti ile ilgili partinin kurulması İşçiye, Akademisyene, memura iyi olmayacağını vurgulayan Ağbaba şunları dile getirdi, “Arkadaşlar şunu söyleyeyim, İyi Parti bizim alternatifimiz veya sosyal demokrasinin alternatif olarak kurulmadı. Sağda bir boş alan gördüler ki, kuruldu. Onların siyasi anlayışı bizim siyasi anlayışımız farklı. Onların düşüncesiyle bizim düşüncemiz farklı. Onlarla rejimin yaşaması için 16 Nisan'da 'hayırda' buluşmuştuk ama Türkiye'yi yönetmeye ilkelerinin farklı olduğunu herkesin bilmesi gerekiyor. Sağ anlayış ne ise aynı anlayış. İşçi için iyi olmayacak. Memur için iyi olmayacak.  Akademisyen için iyi olmayacak. Sağ anlayış olarak görüyoruz. İşleri rast gitsin. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kendi ilklerimizi, cumhuriyetimizi,  demokrasimizi savunmaya devam edeceğiz. Hayırlı olmasını diliyoruz. Arkadaşlarımızın delege seçimleri yapıldı. İlçe başkanlarımızla da konuştuk. Arkadaşlarımızla bir değerlendirme yapacağız. Bizim bu dönemde, parti seçime giderken parti içi tartışmaları doğru olmadığını, parti içi kavgaları doğru bulmadığımı belirtmek istiyorum. Kavga zamanı değil, Malatya’nın önünü, partinin önünü açma zamanıdır. Türkiye'nin gündemi, Malatya'nın gündemi bugün bu kadar yoğun iken partinin bu tür tartışmalarla gündeme gelmesi son derece yanlıştır”

“BAŞKA YERE GÖTÜRMELERİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Hekimhan Madeni ile ilgili olarak Malatya Toprağından çıkan madenin başka yere görülmesine izin verilmeyeceğini dile getiren Ağbaba, “Hekimhan’daki maden ile ilgili maalesef şirket Hekimhan ve Malatya’yı kandırmıştır. Bu konuda Hekimhan’daki tüm kuruluşlar bir araya geldi, Genel müdürlükle ve Valilikle görüştü. Bu göre bir hareket planı hazırlayacaklar, ancak şunu söylüyorum ben; tüm siyasi partililere buradan çağrıda bulunuyorum, Malatya toprağından çıkan madenlerin başkasına verilmesini, ekmeğimizi elimizden almalarına izin verilmemesi gerekiyor, bu konuda üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız. Bu konuda arkadaşlarımızla da konuşuyoruz, en kısa sürede bununla ilgili bir eylem takvimi başlatacağız. Ama bu sorun sadece bizim değil, bütün Malatyalıların sorunudur. Malatya toprağından çıkan madenler bir başka yerlere gönderilemez, çünkü oradan çıkan madenden ne Malatya, ne de Hekimhan para alabiliyor, sadece orada çalışarak istihdam ediliyor, başka bir amacı yok. O madenlerin başka yerlere gitmesine izin vermeyeceğimizi söylemek istiyorum” şeklinde konuştu. 

Ulusal Gazeteler
22 Ocak 2018 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar