Soba Satışları Başladı

20.10.2017 17:44:41

Havaların soğuması ve kışın iyice yaklaşması ile henüz doğalgazın olmadığı mahallelerde yaşayan vatandaşlar soba almak için Bakırcılar Çarşısının yolunu tutuyor. Soba satışı yapan Kemal Sevim soba almak için en uygun zamanın şu an olduğunu vurgulayarak, “Havalar sıcak olduğu için buralar sakin, bu durumda müşteri rahatça araştırıp, özelliklerine dikkat ederek istediği sobayı alabilir… Ama havalar soğumaya başladığı zaman sobacılar çok yoğun oluyor ve müşteriler ile tam manası ile ilgilenemiyor, sobaları onlara yeteri kadar tanıtamayıp, tavsiye edeceğimiz sobayı tavsiye edemiyoruz. “dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Rahime Gül Erbaş ( Özel Haber)

Havaların soğuması ve kışın kapıya dayanması ile doğalgazı olmayan mahallelerde yaşayan vatandaşlar soba almak için Bakırcılar Çarşısı’nın yolunu tutuyor. Her keseye uygun sobaların bulunduğu çarşıda şimdilik satışlar istenilen seviyede değil. Bakırcılar Çarşısı’nda soba satışı yapan Kemal Sevim ile vatandaşların sobalara olan taleplerini, sobaların özelliklerini, soba alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini konuştuk. Şu an satışların istenilen seviyede olmadığını vurgulayan Sevim şunları dile getirdi: “ Kış sezonu yaklaştığı için soba işi yapıyoruz.  Şu an soba satışlarımız devam ediyor ama hızlı ve aktif bir soba satışımız yok. Havaların sıcak gitmesi, kurak gitmesi çiftçileri nasıl etkiliyorsa soba satıcılarını da etkiliyor. Şu an soba satışları istediğimiz seviyede değil. Malatya’da yağmur yağdığı zaman veyahut ta kuru bir soğuk başladığı zaman soba satışları artıyor. 1 hafta 10 gün hızlı bir şekilde gidiyor ondan sonra tekrar yavaşlıyor işlerimiz. Hızlı bir şekilde 10 günlük bir işimiz oluyor.”

HER KESEYE UYGUN SOBA VAR

 Sevim soba fiyatlarını şu şekilde sıraladı: “ her keseye uygun soba bulunuyor. En düşük soba 50 liradan başlıyor, bin liraya kadar çıkıyor.  Bin liralık sobalar Malatya’da revaçta değil. Halkımızın ekonomisi kayısıya dayalı olduğu için kayısı da bu sene bol ama ucuz olduğu için o yüzden kimse bin liralık sobaları almıyor. Biz de getiremiyoruz, getirsek de birkaç tane numunelik getirip onları özellikle isteyen olursa satıyoruz. Kovalı, tuğlalı bunların döküm farkından dolayı fiyatları değişiyor. Turbo, kuzine bu modellerin fiyatları ayrı ayrı oluyor.  Tuğlalı kuzinelerimiz 200 liradan başlıyor 350-400 liraya kadar var. Kovalı kuzeneler ise 150 liradan başlıyor, 3 yüz liraya kadar var. Kovalı yuvarlaklar da 50 liradan başlıyor 120 liraya kadar devam ediyor. Turbo sobalarımızın ufak boyları 350-400 arası, büyük boylar ise 400-500 arasında değişiyor. “

“MALATYALILAR TURBO İLE KUZİNE TUĞLALI SOBALARI TERCİH EDİYOR”

Sevim: “Malatyalılar genellikle kuzine tuğlalı ile turbo sobayı tercih ediyorlar. Nedeni ise Malatya’nın kışlarının çok soğuk geçmesi. Ovanın belli bir kısmı da kovalı sobaları tercih ediyor. Odun bol olduğu zaman kovalı alıyorlar. Bu sene de kayısıları bol bol kestikleri ile odun bol. Bu ara genellikle kovalı sobalar gidiyor. Sobaların yüzde yetmişi bize Kayseri’den gelmekle birlikte Eskişehir ve Bursa’dan sobalar geliyor.” ifadelerini kullandı.

 

SOBA ALIRKEN VE YAKARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Soba alırken ve yakarken dikkat edilmesi gerekenleri Sevim şu şekilde sıraladı: “Vatandaşlar soba alırken ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz: “ Vatandaşlar bizlere sobaların çabuk yıprandığını söylüyorlar. Müşterilerimiz genellikle ilkbaharda sobaları kaldırdıkları zaman içine hortum ile bolca su tutup yıkıyor. Yıkadığı zaman sobanın ömrü 2-3 seneyi bulmadan dağılıp gidiyor. Ama yıkamadığı zaman 10-15 sene rahat kullanabilir. Soba yakarken herkesin yakma sitili farklıdır. Yakmada sıkıntı yok. Yalnız akşam yatarken özellikle uyumaya yakın odun, kömür atmamalarını tavsiye ediyoruz. Rüzgârlı havada geçe yatıp ta veya küçük çocukları evde bırakıp kömürü atıyorlar, çocuk zaten sobanın yanıp yanmadığını da anlamaz. Bu şekilde olduğu zaman tehlikeli oluyor. Özellikle bunlara dikkat etmelerini söyleyip tavsiye ediyoruz. Bacaların her sene temizlemeleri lazım. Bacalar çatı altında olduğu zaman çekmemezlik yapıyor, ters tepiyor bunlara da dikkat etmelerini söylüyoruz.”

“ŞİMDİ SOBA ALMANIN TAM VAKTİ”

 Sevim: “Eğer soba alacaklarsa şu anada gelip almalarını tavsiye ederiz. Hava sıcak gittiği için sakin. Sakin olunca müşteri rahatça gezip bakabilir. Biz de ilgilenebilir. Ama soğuk başladığı çok yoğun oluyor ve kalabalık oluyor. O zaman müşterilerimizle de ilgilenemiyoruz, sobaların özelliklerini de söyleyemiyoruz.  Tavsiye edeceğimiz sobayı da tavsiye edemiyoruz. Şu anda Türkiye genelinde en uygun fiyatlı sobalar Malatya’da satılıyor. Bizde kâr marjı çok düşüktür. Kâr marjı düşük olduğu için mobilyacılar komple soba işini bıraktı. Mobilyacılar bir sobadan 100-150 lira kazanmadan vermiyorlardı. Bizim en fazla kazandığımız bir sobadan 50 liradır. Bazılarından 20 lira bazılarından 30 lira kazanıyor. Bu kârla bu iş dönmüyor ama mecburuz, sürümünden veriyoruz o şekilde müşterimizi memnun etmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

 SOBACILAR AZALIYOR

Bu mesleğin artık öldüğünü dile getiren Bakırcılar Çarşısı sakinleri şunları dile getirdiler: “Sobalar eskisine göre iyi satılmıyor. Önceden bu çarşıda her taraf sobacıydı. Şimdi sadece bir elin parmakları kadar kaldık. Çoğumuz soba satımının yanında başka işlerle uğraşıyoruz. Sobacılık ge­nelde tercih edilmeyen bir meslek oldu­ğu için eleman yetiştiremiyoruz. Elemem bulamıyoruz. Küçük çocuk yanımıza gel­diğinde, bizimle çalışır mısın diye soru­yoruz. Ama çocuk hayır cevabını veriyor. O da biliyor bu mesleğin bir iki sene son­ra öleceğini.”

 

Ulusal Gazeteler
22 Ocak 2018 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar