“Esnaf da Donanımlı Olmalı!”

20.10.2017 16:54:12

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin açıkladığı esnafı iş adamı yapmayı hedefleyen kuluçka mantığı ile Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Projesi hakkında konuşan ANESİAD Malatya Şubesi Başkanı Resul Kocamaz, esnaf ve iş adamı arasındaki farkları sıralayıp işletmelerin büyümesini sağlamak ve geliştirmek için bu sistemde esnafın da iş adamı gibi kendisini her yönden geliştirmesini istedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Hanife Sarı ( Özel Haber)

Geçtiğimiz günlerde Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Projesi’nin ayrıntılarını sıralayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci “Proje 3 etaptan oluşacak, yaklaşık 52 milyon TL’lik maliyetle, 36 ayda tamamlanacak,  proje alanı olarak 1. Organize Sanayi Bölgesi düşünülüyor. 180 dönümlük araziye 3 etap şeklinde orta ölçekli sanayi sitesi inşa edeceğiz. 3 etap için 108 işyeri öngörüyoruz. Firmalara belirli süreli kira yoluyla tahsisler yapılacak. Sonrasında fabrika ölçeğine geçmek isteyen firmalara, OSB’de parsel tahsisinde öncelik tanınacak. 500, 750 ve 1.000 metrekarelik yapılacak olan işyerleri, atölyeden fabrikaya geçiş şeklinde olacak. Örneğin Akpınar’daki apartman altındaki tekstilcilerimizin gelecek problemini biliyoruz. Biz bunun için sektörlerine göre gruplar oluşturacağız. Mesela bir bölümde tekstilciler, bir bölümde makine-teçhizat işiyle uğraşan sanayicimiz yer alacak. Böylece kuluçka mantığıyla, üretim daha organize ve kurumsal bir çatı altında toplanmış olacak, OSB içinde yer alması ve fabrikalara tedarikçi olma yönü ile de karşılıklı işbirliği ortamını kolaylaştıracak. Böylelikle burada yer alacak firmalar, 6. Bölge teşviklerinden faydalanma imkânı bularak daha rekabetçi hale gelecekler ve Malatya sanayisinin itibar ve cazibesi artacaktır” ifadelerini kullanmıştı.  

“İŞLETME KURAN İNSANLARIN HAYALİNDE İŞ ADAMI OLMAK OLSA DA GENELDE ESNAF OLUR”

Bakan Tüfenkci’ nin anlatmış olduğu bu sistemle ilgili görüşlerini aldığımız Anadolu Esnaf ve İş Adamları Derneği (ANESİAD) Malatya Şubesi Başkanı Resul Kocamaz: “Cazibe Merkezleri Programı kapsamına alınan Malatya, Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Projesi ile pilot il konumunda olacak. Planla iş hayatının gerçekleri bir birinden çok farklıdır. Hiç bir iş adamın hayatı filmlerde izlediğiniz gibi ya da kitaplardan okuduğunuz gibi olmaz. Her ne kadar işletme kuran insanların hayalinde iş adamı olmak olsa da genelde esnaf olur. Esnafla iş adamı arasındaki fark sadece düşünce biçiminde yatar. İş adamı işin üstünde çalışırken esnaf işinde çalışır. Aslında esnaf işletmeci, iş adamı demek yerine kendi işinde çalışan insan demek daha doğru yaklaşım olur. Bizlerde kendi işletmesini kuran insanlar beli bir plan yerine göre duyumlara dayanarak araştırmamdan ya da duygusal davranarak işletme kurma surecine giriyorlar. İşin teknikerliğinden gelenlerde genelde iş yerinde verilen parayı az bulur ya da kendini çok yetenekli olduğunu düşünerek hareket eder. Oysa bir işin teknik konunu bilmek işletmeci ve iş adamı olmak için yeterli değildir. Çünkü bir birinden çok farklıdır. İş adamı olmak bir hayat tarzı iken teknikerler işletme yönetim bilgisinden uzak insanlardır. Onun içinde sadece giderlerini karşılayacak kadar para kazanırken çok azı yatırım yapacak kadar para kazanır. Teknikerlikten gelen ya da babasının işini devam ettirenler işletme yönetimi konusunda kendini geliştirmeli ve işletme yönetim danışmanlarından faydalanmalıdır. O zaman ancak sistemli bir işletme kurulur ve işin içinde çalışmak yerine işin üzerinde çalışarak işini ve işletmesini geliştirmek, bağlantılar yapmak, işletme kültürünü artırmak için faaliyetlerde bulunarak sosyal sorumluluk ve ilişkiler yollu ile yeni müşteriler bulur. Bir iş adamının kişisel gelişim yanında işletmesini büyütmek ve geliştirmek için gündemi de takip etmesinin yanında finansal yönetim, işleri koordine etme yeteneğinin olması lazım,  muhasebe, ticaret ve hukuki kanunları hakkında bilgi sahibi olmadır. Ayrıca pazarlama ve satış konularında deneyim önemli olup insan ilişkileri, iletişim konularında da iyi olması gerekiyor. Eğer iş adamı olmak istiyorsa esnaf bu özelikleri kendinde barındırmalı ya da barındırmaya gayret etmeli, donanımına donanım katmalı” ifadelerine yer verdi.

 

 

Ulusal Gazeteler
22 Ocak 2018 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar