Dedelerimize Layık Torunlarız…

19.5.2017 18:29:33

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ilimizde büyük bir coşku ile kutlandı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı, “Dikkat edelim kalleş düşman bizzat gelmeyip FETÖ, PKK, YPG, DAEŞ vb. çapulcularını kullanarak üzerimize gelmektedir. Kurtuluş Savaşı’nda dedelerimiz vatan uğruna nasıl canını seve seve feda etmişse, bugün torunları da onlara layık bir şekilde vatan uğruna hainlerle yürütülen bu savaşta şehadet şerbetini içmektedirler.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>Rahime Gül Erbaş

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ilimizde büyük bir coşku ile kutlandı. Atatürk Kapalı Spor Salonunda düzenlenen törene Vali Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, İŞKUR Müdürü Vahap Toman, Ticaret il Müdürü Ahmet Demirbağ, MHP İl Başkanı Dr. Ömer Faruk Kalı, askeri yetkililer ve Garnizon komutanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.  Saygı Duruşu ve istiklal Marşının ardından başlayan törende 19 Mayısın önemine değinen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı şunları dile getirdi: “Malumunuz üzere 19. yüzyılda devletimiz birçok topraklarını kaybetmiş ve tabir caiz ise Anadolu’ya sıkışmış durumda idi. ancak düşman devletler hep birlikte yurdumuza dört bir tarafından sürekli saldırarak son vatan parçamız olan Anadolu’dan da bizleri çıkarıp, tarih sahnesinden milletimizi silme gayretleri içerisine girmişlerdi. Atalarımız olan şanlı Türk milleti ise tarihte örneğine ender rastlanacak bir kurtuluş mücadelesi destanını etnik,  mezhepsel ve benzer tüm farklılıklarını bir kenara bırakarak Gazi Mustafa Kemal Paşa liderliğinde yazacaktı. Ve tarih 19 Mayıs 1919. Bundan tam 98 yıl önce. Parolası ‘Hatt-ı müdafaa yoktur; sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça vatan terk olunamaz.’ diye bir liderin Anadolu’da topyekûn bir milli mücadele ruhunu ve iradesini harekete geçirmek için İstanbul’dan Bandırma Gemisi ile Samsun’a ayak bastığı tarihtir 19 Mayıs 1919. Ardından Amasya, Sivas ve Erzurum gibi illerin ileri gelenleri şehirlerin yerel dinamiklerinin temsilcileri ile araya toplantılar, kongreler düzenleyip halkın çoluk- çocuk, yaşlı-genç, erkek-kabın ayırt etmeden top yekûn ordusunun yanında bir ordu-millet olarak düşmana karşı savaşa katılmalarını sağlamıştır. Çilekeş ve fakat aynı zamanda şerefli, azimli ve kararlı olan bu ordu- millet, düşmanlarına öyle bir şanlı direniş ve öyle bir kurtuluş mücadelesi verdiler ki, tüm dünya milletlerine örnek oldular. Ve bugün biz onların torunları olarak, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu vatanı bizlere yeniden kazandıran tüm şehitlerimizi ve ahirete göçmüş tüm gazilerimizi rahmet minnet ve şükranla anıyoruz.”

DEDELERİMİZE LAYIK BİRER TORUN OLACAĞIZ

Fındıklı şu ifadelere yer verdi: “Sevgili gençler; dün askerleri, topları, tüfekleri ile yurdumuzu işgal etmek isteyen bu alçak düşman milletler, bugün ise taktik değiştirerek bizzat gelmeyip, taşeron hain terörist gruplarla işbirliği yapıp, onları destekleyerek eski davalarını hala sürdürmektedirler. Fazla uzağa gitmeye gerek yok. Daha 10 ay önce 15 Temmuzda cennet vatanımıza ve milletimize kasteden yurt dışı mihraklar yerli işbirlikçi hain terör örgütü Fetö ile beraber kalleşçe saldırıya geçmiş, ancak şanlı Türk milletinin muhteşem direnişi ve vatanına ölümüne sahip çıkma iradesi ile paramparça edilmiştir. Yine bu gün Güneydoğu Anadolu topraklarımızda ve Suriye tarafında silahlı olarak cereyan eden operasyon ve savaş ortamı hepimizin gözleri önünde cereyan etmektedir. Ama dikkat edelim kalleş düşman bizzat gelmeyip FETÖ, PKK, YPG, DAEŞ v.b. çapulcularını kullanarak üzerimize gelmektedir. Kurtuluş Savaşı’nda dedelerimiz vatan uğruna nasıl canını seve seve feda etmişse, bugün torunları da onlara layık bir şekilde vatan uğruna hainlerle yürütülen bu savaşta şehadet şerbetini içmektedirler. Şu an vatanımızın bütünlüğünü korumak için yapılan bu savaşta şehit olan tüm asker, polis ve korucularımız ile 15 Temmuz şanlı direnişinde canını feda eden tüm asker, polis ve sivil şehitlerimize Allahtan rahmet yakınlarına sabırlar diliyoruz. Yaralanan gazilerimizde Allahtan sağlık, sıhhat ve şifalar diliyoruz.”

NECİP FAZIL’DAN ALINTI YAPTI

Fındıklı: “Sevgili gençler, Atatürk’ün bizlere gösterdiği ‘muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak’ sözü hedef olarak önümüzde durmaktadır. Bu yüzyıl ve gelecek yüzyılların bizim olması için ve dünya mazlumlarının ümidi kahraman bir millet olarak yeniden dünya sahnesinin en üstünde yer alabilmemiz için, bıkmadan usanmadan çalışmalıyız. Ülkemizin son on beş yılda kat ettiği mesafe özlediğimiz o parlak günlerin yakında olduğu belirtileri ile doludur. Bu nedenle bıkmadan usanmadan çalışmalıyız. Bütün değer yargıları maddecilik olan bu dünyaya yeni bir soluk vermek, yeni bir Türk İslam medeniyeti rüzgarı estirmek için, bilimde, teknolojide, ekonomide, sanatta, sporda insanlıkta, ahlakta örnek olmak için, atalarımıza layık, torunlarımızın da övüncü olmamız için tekrar ve tekrar bıkmadan usanmadan var gücümüzle çalışmalıyız. Konuşmamı Necip Fazıl Kısakürek’in şiirinden günün anlamına uygun bir beyit ile bitirmek istiyorum. ‘Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!’” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmanın ardından öğrenciler tarafından çeşitli gösteriler düzenlendi. 100 kişi ile zeybek oynayan öğrenciler kendilerine hayran bıraktırırken öğrencilerin gösterileri salondan büyük alkış aldı.

Ulusal Gazeteler
21 Ağustos 2017 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar