Işıldayan Bir Cilde Sahip Olmak Elinizde!

3.5.2017 15:42:28

Bahar aylarına girdiğimiz bugünlerde ruhen ve bedenen yenilenme ihtiyacı hisseden cilt, kış mevsimi boyunca soğuktan yıprandığı ve solduğu için zamanla parlaklığını kaybedebiliyor. İşte size özellikle kış mevsimi sonrası cilt bakımını nasıl yapmamız gerektiği konusunda önemli ipuçları…

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman cilt bakımını nasıl yapmak gerektiği noktasında şu ifadelere yer veriyor

 YÜZÜNÜZÜ DÜZENLİ OLARAK HER GÜN TEMİZLEYİN

Temizleme, üç aşamalı cilt bakım rutininin ilk bölümüdür. Yüz, çevreyle doğrudan temas ettiğinden iyi temizlemeniz çok önemlidir.  Her gün sizin farkına bile varmadığınız dışarıdan yüzünüze yapışan bir sürü kir vardır. Bu kirleri temizlemek için bir krem ​​ya da köpük esaslı yüz temizleyici kullanabilirsiniz. Cildiniz yağlıysa, köpük veya jel bazlı bir temizleyici kullanın. Yüzünüzün günde iki kez temizlenmesi, toniklenmesi ve nemlendirilmesi gerekir, bu nedenle en iyi sonuç için bu üç aşamalı bakımı sabah ve akşam uygulayın.

TONİK KULLANMAYI İHMAL ETMEYİN

 Tonik, cilt bakım rutinin ikinci kısmıdır.  Tonik, gözenekleri sıkılaştırarak, gözeneklerin içine daha az kir birikmesini sağlar.  Cildinizin türüne uygun ve hafif tonikler kullanmayı unutmayın. Yanlış veya sert tonik seçimi cildinize zarar verir.

 CİLDİNİZİ YETERLİ MİKTARDA NEMLENDİRİN

 Bu, günlük cilt bakım programındaki son adımdır.

İlk iki basamağı tamamladıktan sonra cildi nemlendirerek, orijinal nemini muhafaza etmesine ve cildinizi daha yumuşak hale getirmenizi sağlar.

Günlük cilt bakım rutininizi, cildinize uyan ürünleri kullanarak her gün uygularsanız, cildiniz de bahar tazeliğinde olacaktır.

 GÜNEŞ KREMİ MUTLAKA KULLANIN

 Mart-Nisan güneşleri de yaz aylarındaki güneş kadar zararlı olabilir. Bu nedenle etkilerini mümkün olduğunca engellemek için güneş kremi kullanmak çok önemlidir. Güneş kremi satın alırken, içinde yüksek bir SPF'ye sahip iyi bir ürün kullandığınızdan emin olun. Cildinize güneşten koruma sağlamak için en az SPF 30 almaya özen gösterin.

BELİRLİ ARALIKLARDA YÜZ MASAJI YAPTIRIN

 Belirli aralıklarla cilt bakım merkezlerine giderek yüz masajı ve siyah nokta temizleme işlemi yaptırabilirsiniz. Yüz masajı yüzünüzü gerer ve daha sağlıklı ve taze görünmesini sağlar. 

 MAKYAJI HAFİFLETİN

 Bahar, tazelik zamanıdır. Yüz ve çevresinde aşırı makyaj yapmayı bırakın. Ağır makyaj yerine daha hafif ürünlerle bahar tazeliğini ve doğallığını tercih edin. Aşırı makyaj zamanda gözenekleri tıkayarak cildin nefes almasını zorlaştırır.

AĞIR KREMLER YERİNE HAFİF KREM VEYA LOSYONLARI TERCİH EDİN

Kışın soğuktan çatlayan cilt için yoğun krem ve nemlendiriciler kullanılır. Fakat ürün tercihimiz bahar aylarıyla birlikte değişmelidir. İlkbaharın hafif havasıyla beraber, hafif, yağsız nemlendiriciler, gece kremleri ve vücut losyonları tercih edilmelidir.

SAĞLIKLI BESLENİN

 Sağlıklı bir diyet, mevsim ne olursa olsun cildinizin bakımında çok önemli bir rol oynar. Bu yüzden diyet cilt bakımının bir parçasıdır. Midenizde neler olup bittiği yüzünüze yansıyabilir. Bu nedenle sindirim sistemi düzgün çalışmıyorsa, besin öğeleri bakımından zengin yiyecekleri yemeye başlayın ve zararlı yiyeceklerden kaçının.

Ulusal Gazeteler
21 Ağustos 2017 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar