Ağbaba İntiharı Meclise Taşıdı

20.4.2017 18:58:39

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’da yaşanan intihar vakalarından yola çıkarak Türkiye'de artan intiharları Meclis gündemine taşıdı

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Geçtiğimiz günlerde 18 yaşında bir kız, 21 yaşında bir erkek ve 78 yaşında bir kişinin evlerinde kendilerini asarak intihar etmesi üzerine konu Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba tarafından Meclis’e taşındı.

Ağbaba, Türkiye'de artan intiharları ve alınan önlemler ile bugüne kadar gerçekleşen intihar vakalarını Başbakan Binali Yıldırım'a sordu. Ağbaba’ nın Başbakan Binali Yıldırım’a yönelttiği soru önergesinde ise şu ifadeler yer aldı, “Malatya ilinde 19 Nisan 2017 tarihinde 3 intihar olayı birden yaşanmıştır.18 yaşında bir  genç kız, 21 yaşında genç bir  erkek  ile  evinde tek başına yaşayan 78 yaşındaki bir şahısın kendilerini asmak suretiyle intihar ettiği belirlenmiştir. Türkiye hızla  intihar olaylarının en fazla olduğu ülkeler arasına girmektedir. Şiddet, taciz ve intihar gibi tüm dünyada çocuklar ve gençler arasında yaşanan bu sorunlarda batıda azalma, Türkiye’de ise artış göze çarpmaktadır. Son yıllarda artan intihar olaylarının önüne geçilememesi ise toplumda kaygıyla karşılanmaktadır. Bu çerçeveden hareketle; 1- Malatya ilinde son 10 yılda meydana gelen intihar vakalarının istatistikleri nasıldır? İntihar olaylarında hayatını kaybeden kişi sayısı ne kadardır? 2- Malatya ilinde son 10 yılda sağlık kuruluşlarından psikolojik yardım alan kişi sayısı ne kadardır? 3- Bir şehirde aynı gün 3 kişinin hayatına son vermesi hükümetiniz tarafından nasıl değerlendirilmektedir? 4- Yıllara göre artış gösteren intihar vakalarının önlenebilmesi için hükümetiniz tarafından çalışma yürütülmekte midir? İntihar olaylarını önlemek için neler yapılmaktadır? 5- İntihar olaylarının en sık görülen sebepleri nelerdir? Yıllara ve intihar olaylarına göre dağılımı nasıldır? 6-Türkiye genelinde son 10 yılda meydana gelen intihar vakalarının sayıları illere göre nasıldır? En çok intiharın meydana geldiği iller hangileridir? 7- İntihar eden kişilerin cinsiyetlere ve yaşlarına göre dağılımı nasıldır? 8- Türkiye intihar sayısı ile değerlendirildiğinde Dünya ülkeleri arasında kaçıncı sıradadır?” 

Ulusal Gazeteler
21 Ağustos 2017 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar