AB Bir Kriz Yaşıyor…

20.4.2017 18:16:56

Avrupa Birliği’nin (AB) ülkemiz için bir taraftan psikolojik bir süreç bir taraftan ekonomik bir mesele olduğunu vurgulayan Ak Parti Malatya Milletvekili Taha Özhan, AB’nin kendisinin bir kriz yaşadığına dikkat çekerek, “AB’de çok ciddi bir sağ dalga yükselmeye başladı. Irkçı ve faşizan dalga ile oradaki demokratik hareketi yüksek olan siyasi partiler mücadele etmek noktasında basiretsiz davranıyorlar. Bunu karşılarına alıp yanlış olduğunu söylemek yerine onlarla beraber milliyetçilik, ötekileştirme, ırkçılık yarışına giriyorlar.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

Rahime Gül Erbaş ( Özel Haber)

Avrupa Birliği ile ilgili yaşanan gerginliklerle ilgili gazetemize önemli açıklamalarda bulunan TBMM Dış işleri Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Malatya Milletvekili Taha Özhan AB’nin kriz yaşadığına dikkat çekerek şunları dile getirdi: “AB meselesi çok uzun bir hikâye. Bir taraftan bir süreç, diğer taraftan bir psikolojik mesele, ciddi anlamda ekonomik bir mesele bizim için. Şu an AB’nin kendisi bir kriz yaşıyor. İngiltere’nin çıkma kararının ardından 2000’lerin hemen başından sonra birikmeye başlayan negatif enerji kendisini her tarafta göstermeye başladı. Ülke olarak istediğimiz şey çok ciddi bir şekilde jeopolitik geçişkenliğe sahip olduğumuz Asya’nın bir yarım adası olan Avrupa Birliği’nde sadece ilişkiler anlamında değil toplamda da gerilimin olmadığı bir senaryo istedik.”

“BİZDE OLUNCA IRKÇILIK ONLARDA OLUNCA İSMİ POPÜLİZM”

Özhan:  “Popülizm diye tarif ettikleri çok güzel bir kavram, bizde benzer şeyler olunca ismi ırkçılık, faşizm, ötekileştirme, antidemokratik süreçler isimleri bu. Aynı şeyler Avrupa’da olunca çok güzel bir ismi var popülizm. ABD’de olduğu zaman daha da güzel bir ismi var demografik sorunlar. Siyahi insanlar öldürülüyor ama ismi demografik sorunlar oluyor. Aynı sorun sende olduğu zaman ismi etnik bir sorun oluyor. Böyle bir konforu var Avrupa’nın maalesef. Bu bir hayır getirmiyor onlara. Tam tersine içine kapanma ile beraber süreç başlamış durumda bazı ülkelerde, hem bunun ekonomik neticeleri olacak hem de siyasi toplumsal neticeleri olacak. Çok ciddi bir sağ dalga yükselmeye başladı. Sağ milliyetçi, ırkçı ve faşizan dalga ile oradaki demokratik hareketi yüksek olan siyasi partiler mücadele etmek noktasında basiretsiz davranıyorlar. Doğrudan bunu karşılarına alıp yanlış olduğunu söylemek yerine onlarla beraber milliyetçilik, ötekileştirme, ırkçılık yarışına giriyorlar.  Hollanda bunun en güzel örneği oldu. Normal şartlar altında bu çizgiyi savunması hiç beklenmeyecek siyasi aktörler çıktılar oradaki bir tane müptezel ırkçı ile ırkçılık yarışına girdiler. Hollanda’da Wilders eski bir rakçı, pankçı, Endonezya kökenli Hollanda milliyetçiliğini taşıyan adam” dedi.

YAŞADIKLARI KRİZ İLE YÜZLEŞEMİYORLAR

Avrupa’nın yaşadıkları kriz ile yüzleşmediğini vurgulayan Özhan şu ifadeleri kullandı: “ Avrupa’nın bununla açık bir şekilde yüzleşip, bir kriz olduğu cesaretini gösterseler ardından da bir siyasi program koysalar yüzleşebilecekler. Onu yapmak yerine en az bu adam kadar biz de Türklere düşmanlık yapalım, Müslümanlara düşmanlık yapalım, milliyetçi söylemleri yükseltelim, tabanımızı konsolide edelim. Bu mümkün olmuyor. Dünyada bilinen çok basit bir siyasi hareketlenme gerçeği var.  Bir şeyin taklidi her zaman aslını güçlendirir. O kadar doğru bir prensiptir ki bu hiç değişmez. Arada bir istisna gibi görünen anlar olur ama son tahlilde bir şeyin taklidi her zaman aslını güçlendir. Orada da aynısı oluyor. Liberal demokratik güçler diye bilinen siyasi partiler ırkçı, faşizan partileri taklit etmeye çalıştıkları sürece Avrupa’daki sağcı, milliyetçi damar yükselecek, bu da bizde ciddi sorunlara yol açıyor.”

“ZEKÂMIZA KİMSE HAKARET ETMESİN, BİZ AYRIMLARI GAYET NET GÖRÜYORUZ”

Özhan: “Bizim gündemimizdeki Avrupa ile sorun yaşadığımız başlıklara bakın; onlara diyoruz ki’ Terör örgütlerine destek vermeyin, terör örgütlerini cirit atmasına müsaade etmeyin.’ Kuzey Avrupa ülkesinden bir savunma bakanına söylemek zorunda kalmıştım meclise geldiğinde. Bana dedi ki ‘ Bizim parlamentonun önünde Türkiye aleyhtarı gösteri yapıyorlar insanlar ifade hürriyetinin kısıtlandığını söylüyorlar.’ Ben de ona bir fotoğraf gösterdim ‘ Gösteri bu mu’ dedim. ‘ Evet’ dedi. ‘ Bu fotoğrafta eylem yapanların elinde genç bir adamın resmi var. Bu adamı tanıyor musun’ dedim. ‘ Yok’ dedi. ‘ Bu adam kendisini havaya uçuran ve 39 tane masum insanı öldüren terörist’ dedim. Sustu kaldı. Senin Norveç’inde de 77 tane insanı öldüren bir tane psikopat çıktı, onun ismi psikopat oldu. Müslüman biri yapınca ismi İslamcı terörizm oluyor. Seninkinin delirme hakkı var da bizdekinin delirme hakkı yok mu? Zekâmıza kimse hakaret etmesin, biz ayrımları çok net bir şekilde görüyoruz. Her zaman bizim gündemimiz pozitif. Pozitif gündem de el uzatınca el verilmesinden geçiyor” diye belirtti.

Ulusal Gazeteler
21 Ağustos 2017 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar