Yerli mi İthal mi?

20.4.2017 15:34:38

Bahar mevsiminden itibaren toprağın sıcaklığını hisseden sebze ve meyve üreticileri tohum ekmeye başladı. Toprağa tohumu ekme zamanının geldiğini söyleyen zahireci esnaf Hamit Yılmaz, “Bazı sebze ve meyve türleri için tam tohum ekme mevsimindeyiz. Küçük çiftçiler genellikle yerli tohum ekiyorlar. Ticari amaçlı ekim yapanlar ithal tohumu tercih ediyor.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

M. ALİ GÜNAYDIN

Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte tohum ekme zamanının geldiği belirten zahireci Esnaf Hamit Yılmaz, “bazı sebze ve meyve türleri için tam tohum ekme mevsimindeyiz. Sebzeler fide olarak ilk başta küçük bir alana dikiliyor ve daha sonra tarlaya götürülüp ekiliyor sedir olarak. Ekilen fideler 2 hafta içerisinde tarlaya ekilir. Doğrudan ekilenler de Karpuz ve kavunlar yaklaşık 10 gündür ekilmiş durumda ama bu dönem Fasulye, salatalık, kabak dönemidir ve tarlaya ekiliyor şuanda. Kendi bağına bahçesine ekmek için 10-15 gramlık alıyor ve bu kadarı bile bir evin tüketimi için yeterli oluyor. Hem salatalık, kabak sebze türü hem de kavun, karpuz gibi meyve türleri için tam mevsim zamanı. Vatandaş hem bağına bahçesine, hem tarlaya ekim işlemini yapıyor” ifadelerine yer verdi.

BİLMEYENLERE TOHUM EKME YÖNTEMİ

Tohumu nasıl kullanacağını bilmeyenler için tohum ekme yöntemini anlatan tohumcu Esnaf Yılmaz, “Bilmeyen vatandaş ekeceği yeri ilk olarak hayvan gübresiyle serpmesi lazım tarlaya ve ondan sonra belleyip cırmalaması ve ardından dik dikmesi lazım. Dikim derinliği ise 1 veya 2 santimlik olursa yeterli olur. Salatalık, kabak ve fasulyeyi fide yapmak için olur. Bunlar çimleninceye kadar sulanmaz, eğer sulanırsa sararır ve o bitkiden bir şey elde edemez. Birer hafta arayla kuru kazma dediğimiz uygulama var daha sonra sulamayı yapar ve çok güzel bir verim alır. Kabak, salatalık, fasulye tohumu, tere otu, maydanoz ve diğer yeşilliklerin tam ekme zamanıdır. Çimlenmesi için mutlaka toprağı ısınması lazım, yani toprak ısınmadan belli bir kıvama gelmeden ekilirse tohum verim almaz çürür. Mevsime göre toprağın ısınması lazım ki tohumu çimlendirebilsin. Ekilecek hem tohumun bir zamanı var” diye konuştu.

“ÜRETİCİ AZALDI”

Tohum ekme işinin daha önce çok yapıldığını ve zamanla üreticilerin azaldığını söyleyen Zahireci Yılmaz şunları ifade etti, “Kendi bağına veya bahçesine hobi olsun diye alanlar var. Kendilerine yetecek kadar tohum ekiyor. Eskiden daha çok alınıyordu, sebzecilik eskisi gibi Malatya’da yok. Yoğunluk şuan kayısıda var. Eskiden hal binamız yakındı, vatandaş 3 çuval indiriyordu ardından hesabını alıp gidiyordu. Şimdi ise sermayeyi kurtarmıyor ve uzağa gitti. 2 veya 3 çuval için oraya gitmesi lazım ama gitmeyi bıraktı ve işten vazgeçti. Hele ki bizim doğu tarafındaki İzollular ve Kale ilçesindeki vatandaş eskiden daha çok sebze ekiyordu. Hepsi batı tarafa geçti, mesafe uzak olduğu için bu işi yapmaz oldu. Vatandaşın kazandığı üç kuruş, ondan dolayı uzak mesafeden gelip alış verişini yapmakta güçlük çekiyor. Bu yüzden farklı meslek gruplarına yöneliyor. Bu haliyle üretimi de etkiliyor.”

YERLİ TOHUM MU İTHAL TOHUM MU?

Küçük çiftçilerin yerli, ticari amaçlı üreticilerin ise ithal tohum aldığını vurgulayan Zahireci Yılmaz şöyle konuştu, “Küçük çiftçiler genellikle Yerli tohum ekiyorlar. Ticari amaçlı ekim yapanlar ithal tohumu tercih ediyor. Yerli tohumlarda iyi ve kaliteli var ama daha pahalı olduğu için büyük üreticiler ithal tohumu alıyor. İthal ürünlerde Fransa, Hollanda, İsrail gibi tohumlar var. Son yıllarda yerli tohumlarda da kalite arttı. Satın alan vatandaş sayısı arttı diyebiliriz. İsrail tohumunda diğerlerine göre farkı ikinci bir verimin alınamaması. Yani tek seferlik tohumu ekiyorsun, bir daha verim alamıyorsun. Fakat o tek seferde bile çok ürün veriyor. Böyle yapıyor ki, sürekli yeni tohum satın alınsın. Yerli ürünlerimizde tohumunu alıp ikinci kez verim almak mümkün, daha az verir ama organik olur ve daha sağlıklıdır.”

 

Ulusal Gazeteler
21 Ağustos 2017 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar