Kayısıya Bağlı

20.3.2017 16:33:51

Tapu harçlarında yapılan indirimin Malatya’yı nasıl etkileyeceğini konuştuğumuz Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, “İnsanlara faydası olacaktır. Ama Malatya’yı pek etkileyeceğini düşünmüyorum. Çünkü Malatya’da gayrimenkul sektörü genelde kayısının tutup tutmayacağına bağlı.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

30 Eylül’e kadar geçerli olacak damga vergisi oranının sıfırlanması ve tapu harçlarının binde 20’den binde 15’e çekilmesini Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül ile Malatya’yı kıstas alarak değerlendirdik.   “Tapu harçları binde 40’tan binde 30’a düştü. 30 Eylüle kadar geçici olarak” diyen Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül,  “İnsanlara faydası olacaktır. Ama sektörü fazla hareketlendireceğini ben düşünmüyorum. Çünkü Malatya’da gayrimenkul sektörü genelde kayısıya bağlı. Tutup tutmayacağı nisan ve mayıstan sonra belli olacağı için nisandan sonra piyasanın hareketlenip hareketlenmeyeceğini göreceğiz. Şu an tapu almak isteyen arkadaşlara tabi ki üçte bir faydası olmuştur. Fakat istenilen düzeyde hareketlendireceğini ben düşünmüyorum şu an. Hava koşulları çok etkiledi. Kar yağdı, kaysının yanıp yanmadığı henüz belli değil. Tabi büyük şehirlerde bunun faydası olacağını düşünüyorum. Çünkü büyükşehirde devamlı hareketlilik var ve alım satımların hızlanacağını düşünüyoruz. Bu kanunun getirisi, vatandaşların parasının 3’te biri cebinde kalacak, tabi ki bir faydası olacaktır ama bu işin kalıcı olması gerekiyor. Hatta binde 20’ye düşürülmesi gerekiyor. Bu sektörün hareketlenmesi için”  ifadelerini kullandı.

MÜTEAHHİT FİRMALARI YATIRIMLARA YÖNELECEK

Düşen damga vergisinden de söz eden Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, son olarak şunları söyledi, “Müteahhit firmaları inşaat sözleşmelerinde damga da yüksek. Binde 94 vergisi de bu kanunla beraber muaf tutuldu. Bu da müteahhitler için büyük bir kazanç sağlayacaktır. Örneğin, bir arsa kat karşı sözleşmesi beyan değer üzerinde noterler damga vergisi alıyorlardı. Damga vergisinde de muaf tutulması sayesinde müteahhit firmalarının yatırımlara biraz daha yöneleceğini düşünüyorum.”

Ulusal Gazeteler
21 Ağustos 2017 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar