Faizsiz Bankacılıkta Önemli Adım

17.2.2017 18:36:50

Ziraat Katılım Bankası Malatya Şubesi dün yoğun bir katılımla açılışını geçekleştirdi. Burada konuşan Vali Mustafa Toprak, Ziraat Katılım Bankacılığının, ülkemizde tasarruf oranının yükselmesine vesile olacağını belirtirken, AK Parti Milletvekili Nurettin Yaşar ise kamunun faizsiz bankacılığa girmesi açısından önemli bir girişim olduğunu vurguladı

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>Hanife Sarı

Hizmetine açılışından önce başlayan Ziraat Katılım Bankası Malatya Şubesi’ nin dün yapılan açılış törenine Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar, Vali Mustafa Toprak Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal,  Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren, resmi kurum ve kuruluş müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Osman Arslan yaptığı açılış konuşmasında “Ziraat Katılım Bankası kamunun devletimizin bu alanda kurmuş olduğu ilk yatırım. 29 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı ilk şube İstanbul’da açıldı ve açılışından geçen zaman boyunca Türkiye genelinde 46 şubeye ulaştık. Ciddi bir gelişme göstermekteyiz. Katılım bankacılığı dünyada da gelişen bir alan. Türkiye bu alanda bir finans merkezi olma yolunda. Dünyadaki ismiyle İslami finans olarak gelişiyor Türkiye bu alanda bir finans merkezi olma yolunda ilerliyor” ifadelerini kullanarak katılım bankacılığı hakkında bilgiler verdi.

“KENTİ İLERİ TAŞIYAN EKONOMİDİR

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise yaptığı konuşmada, “Böyle bir katılım bankasının Malatya ve esnafı için biraz daha bankalarla hassas müşterilerimiz için çok önemli bir açılış olduğu kanaatindeyim. Ülkemizin son yıllarda büyümesi biz Malatya olarak bu ekonomik büyümeden daha çok pay almak arzumuz. Bir kenti ileri taşımanın temellerinden bir tanesi de ilin ekonomisinin büyümesi.  Bankların burada açılması da ekonominin büyüklüğünün bir göstergesi. İnşallah bütün insanlarımızın istifa edebileceği katılım bankaları var bunlar farklı yapıyla çalışıyor ve büyük bir fırsat veriyor” sözlerini kullandı.

Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar ise “Belli bir duyarlılığı olan yastık altı sermaye dediğimiz henüz piyasaya sürülmemiş endüstriyel kazandırılmamış bir sermayenin piyasaya Türkiye finans piyasasına sanayi sektörüne kazandırılması için çalışılan kamunun faizsiz bankacılığa girmesinin öncülüğü ziraat bankasına ait bu nedenle önemli bir girişim bu” diye konuştu. 

“BÜYÜK MEBLAĞLARLA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ BORÇLANMADA ORTADAN KALDIRILACAK”

Vali Mustafa Toprak da bu yatırımın ile, ülkeye ve bankacılık sektörüne hayırlı olmasını dileyerek, “Elbette ki 2015 yılı içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı bir proje olan katılım bankacılığının ülkemizde devreye sokulması ile kurulan Ziraat Katılım Bankası’nın 44 nolu şubenin adıyla da müsemma olan bu şubesi inşallah ilimize, ülkemize, ticaret hayatına, insanlarımıza önemli katkı sağlayacaktır. Şüphesiz ki ülkemizdeki tasarruf oranı düşük, bir türlü yastık altındaki paralar bankacılık sistemi içerisine giremiyor. İnsanlarımızın hissiyatı, hassasiyeti ve inançlarından gelen birtakım özel duyguları var. Bu anlamda bu katılım bankacılığının, Ziraat Katılım Bankacılığı ülkemizde tasarruf oranının yükselmesine, yastık altındaki paraların insanların inancı ile birlikte ekonomiye kazandırılmasına vesile olacaktır. Bizim milli paramızla burada oluşturduğumuz bu tasarrufla birlikte katılım bankacılığı sayesinde yurtdışından büyük meblağlarla gerçekleştirdiğimiz borçlanmada ortadan kaldırılarak kendi yerli milli paramızın kendi katılım bankacılığımız içerisinde oluşmasına fırsat verecektir. Özellikle Malatya'da son yıllarda ticari hayatta gelişmeler var, göstergeler bunu gösteriyor. Bir taraftan sıcak para gelirken bir taraftan da devletimizin, hükümetimizin önemli yatırımları, kamu yatırımları gerçekleşiyor. Yine devletimizin teşvikleri ile birlikte özellikle Cazibe Merkezi Programının da devreye girmesiyle birlikte özel sektör yatırımlarında da Malatya endeksli olmak üzere diğer illerimizde de gelişmeler sağlanacak. Şüphesiz ki tüm bu gelişmelerin kaynağında ve temelinde para var ve o parayı da inancıyla ve hissiyatıyla birlikte değerlendirmek isteyen insanlarımızın istediği yönde gelişen bir bankacılık sektörü olan katılım bankacılığı var. Ziraat Katılım Bankacılığının Malatya'mıza da, ülkemize de önemli bir katkı sağlayacağını ben biliyorum, teşekkür ediyorum, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmalar sonrasında dua edilerek banka şubesinin açılışı gerçekleştirildi.   

Ulusal Gazeteler
18 Ocak 2018 Perşembe 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar