Yerli Ürün Teşvik Edilecek

22.9.2016 19:03:31

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci CNN TÜRK kanalında Gülşen Coşkun ile gündemi değerlendirdi. Bakan Tüfenkci röportajında, Merkez Bankasının yapmış olduğu indirimi memnuniyetle karşılıyoruz. Sebze ve meyvede ürün künyesi dönemini başlattık, kırtasiye ürünlerinde ise sağlık açısından denetimlerini yaptık” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci CNN TÜRK kanalında Gülşen Coşkun ile gündemi değerlendirdi. Başbakan Binali Yıldırım ekonomiye dair açıklamalarının ardından, merkez bankası faiz indirimi kararını açıkladı. Üst üste yedinci kez faiz indiren Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandını yüzde 8,5'tan yüzde 8,25'e çekti. Politika faizini de yüzde 7.25'te sabit bıraktı. Para Politikası Kurulu, son dönemde açıklanan veriler ve yılın üçüncü çeyreğine dair göstergelerin iktisadi faaliyetin ivme kaybettiğine işaret ettiğini belirterek, mevcut durumda genel finansal koşulların sıkı olduğunun değerlendirildi. Kararların detaylarını açıklayan Bakan Tüfenkci, “merkez bankasının yapmış olduğu indirimi memnuniyetle karşılıyoruz. Biz merkez bankasının faiz indirimi politikasını destekliyoruz. Ekonomik kararların alındığı toplantısında Sebze ve meyvede ürün künyesi dönemini başlattık. Malların perakende satışa sunulduğu tüm noktalarda yer alacak bu künyeler, sebze ve meyveler için adeta bir kimlik vazifesi görecektir. Bu künyelerde; ürünün üretim veya ithal edilmişse ithal tarihi, adı, cinsi ve türü, üretici bilgileri vb. yer alacak” diye konuştu.

HERKES ÜRÜNLERİN KÜNYESİ TAKİP EDEBİLECEK

Tüketicilerimiz ürün künyelerinde, satın aldıkları sebze ve meyvenin satıcılar tarafından ne kadara alındığını görebilecektir diyen bakan Tüfenkci, “Bu şekilde oluşturulacak kamuoyu üzerinden perakende satış fiyatlarındaki artış izlenebilecek. Sebze ve meyvelerin fiyat oluşumunda şeffaflığın sağlanması amacıyla perakendeciler tarafından sunulması zorunlu olan ürün künyelerinde, ürünün alım fiyatının da yer almasını zorunlu hale getirdik. Ayrıca, künye numaralarının www.hal.gov.tr web adresinden sorgulanmasıyla sebze ve meyvelerin kaç aşamadan geçtiği ve her aşamada oluşan fiyat bilgilerine de ulaşılabilmesi mümkün olacaktır. Böylelikle tüketicilerimiz satın aldıkları sebze ve meyvenin satıcılar tarafından ne kadara alındığını bilebilecektir. Üreticilerden tüketicilere ulaşıncaya kadar oluşan tedarik zincirinin kısaltılması suretiyle tüketicilerin daha uygun fiyatlı mal temin edebilmesini sağlayabilmek temel hedeflerimizden birisidir” ifadelerini kullandı.

KREDİ KARTLARINDAKİ TAKSİT ARTIŞI
 

Kredi kartlarındaki taksit artışları ile ilgili konuşan bakan Tüfenkci şunları söyledi, “Özellikle tabi burada daha önce de ifade edildiği gibi çeşitli bakanlarımız ve Başbakanımız tarafından İthal ve yerli ürün temel ayrımı içerisinde özellikle ithalatımızı körüklemeyecek ürünler noktasında taksit sayısını artırmış bulunuyoruz. Çünkü biz bunu yaparken bir yandan iç piyasanın canlanmasını istiyoruz, bir yandan da cari açık dengemizin daha fazla artmasını istemiyoruz, hatta düşmesini istiyoruz. Dolayısıyla yerli ürünlerin teşviki noktasında böyle bir uygulamaya geçtik."

YERLİ ÜRÜN TEŞVİK EDİLECEK

 

Burada lüks tüketim sayılan cep telefonlarına, cep telefonlarında da yerli üretim yapan cep telefonlarına bu anlamda taksit sayısını artırıyoruz ama diğerlerinde bir değişiklik yapmıyoruz diyen Tüfenkci, “Yine yerli üretim örneğin mobilyalar, beyaz eşya, aklınıza ne gelirse mutfak eşyalarından tutun da sehpalara kadar, onun üzerine örttüğünüz örtülere kadar hepsini sayabilirsiniz. Buradaki temel ayrım elektronik ürünlerde diyelim ki ithal bilgisayarlarda taksit sayısını aynı tutuyoruz veya mücevher de altında taksit sayısı aynı şekilde ama onun dışında kalan otomotiv dâhil diğerlerinde taksit sayısını artırmış bulunuyoruz. Cari açığı artırmayacak ürünler noktasında taksit sayısının 9 dan 6 ya çekmiş olduk. Esasında baktığımızda da tüketicide bu ürünlerde ortalama 6 taksitte yapıyor” ifadelerine yer verdi

KIRTASİYE ÜRÜNLERİ DENETLENDİ

Okul döneminin açılmasıyla beraber kırtasiye ürünlerinde sağlık denetimleri yaptıklarını belirten Bakan Tüfenkci CNN TÜRK kanalındaki röportajında şunları söyledi, “Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Onların sağlığı her şeyden önemli. Kırtasiye denetimlerimizi yaptık, yakında kamuoyu ile paylaşacağız. Kırtasiye ürün grubunda 2011 yılında yapılan denetimlerde %53 olan güvensizlik oranı, 2016 yılı Eylül ayı itibariyle %1,53’e gerilemiştir. Toptancı, dağıtıcı ve nihai satıcılar nezdinde toplam 38.006 adet kırtasiye ürününü denetledik. Bu ürünlerden 36.067’sinin güvenli olduğu tespit edilmiştir” şeklinde konuştu.

Ulusal Gazeteler
22 Ocak 2018 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar