Elektrik kablosuz yayılacak

14.6.2015 14:28:3800:00:00

İstanbul Fatih Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği, enerji sektörünü heyecanlandıracak bir çalışmaya imza attı. Çalışma sonucunda, Tesla bobininden çıkan yüksek akım, hiçbir yere bağlanmayan ampulü yaktı.

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

PROJENİN İSMİ CAFER

Tesla bobini, 1891 yılında Nikola Tesla tarafından icat edildi. Yüksek voltaj düşük akım ve yüksek frekansta alternatif akım üretmek amacıyla kullanılan Tesla bobini, projenin öznesi oldu. 220 voltu 100 bin volta çıkartan bobin, elektrik akımını kablosuz dağıtmaya zemin hazırladı. Sistematik bir biçimde çalıştırılmak istenen obje, kablosuz bağlanan elektrikle çalışmaya başlar. 

TEK SIKINTI SPONSOR 

6 kişilik ekibin başarılı çalışmalarında görev alan Malatyalı Mehmet Safa Bağlan, ekibin başkan yardımcılığını üstlendi. Proje çalışmaları sırasında maddi sıkıntılarla karşılaştıklarını söyleyen Bağlan, başta Malatya Valiliği olmak üzere bilimsel çalışmaları destekleyen resmi kamu kurum ve kuruluşların yardımına ihtiyaçları olduğunu bildirdi.

Projeyle ilgili bilgiler veren Malatyalı Mehmet Safa Bağla, “İstanbul Fatih Üniversitesinde Elektrik Elektronik Mühendisliğinde 3’üncü sınıfta okuyorum. Aynı üniversitede IEEE kulübü başkan yardımcılığı yapmaktayım. Tesla bobinini kulüp üyelerimizle birlikte yaptık. Enes Aydın, Nermin Kalmaz, Ayşenur Kan, Eyüp Mutlutürk, Umur Polat ve Ben proje ekibini kurduk. Tesla Bobini, 1891 yılında Nikola Tesla tarafından icat edilmiştir amacı yüksek voltaj düşük akım ve yüksek frekansta alternatif akım üretmek amacıyla kullanılan deşarj bobinleridir. Tesla bobini yüksek gerilim yüksek frekans ile elektriği kablosuz bir şekilde iletmeye yarar.

ÇALIŞMA PRENSİBİNİ AÇIKLADI

Tesla bobininin çalışma prensibini şöyle anlatayım. Şebekeden gelen 220 voltluk gerilimi bir mekanik neon trafosu ile yükseltip çıkışında elde ettiğimiz yüksek gerilimle 1. Rezonans devresini aktif hale getiriyoruz. 1. Rezonans devresi ayarladığımız yüksek bir frekansta bir elektro manyetik dalga yaymaya başlıyor. Hemen yanında bulunan 2. Rezonans devresini de bu dalgaları havada en iyi şekilde yakalayabilecek ayara getirip çıkan dalgaların voltajını arttırıp tekrardan 2. Rezonans devresinin tepesinden en güçlü bir şekilde etrafa yüksek frekansta ve yüksek gerilimde dalga yaymış oluyoruz. Enerjiyi aktarmak istediğimiz alıcının önüne tesla bobinimizden çıkan dalgaları yine en iyi şekilde yakalayabilmesi için bir rezonans devresi yapıp yakaladığımız enerjiyi alıcıya aktarmış oluyoruz. Tesla bobininde kabloyu bir hortum, elektriği bu hortumun içinde akan su, elektrik akımını suyun akışı ve voltajı da suyun basıncı olarak düşünebiliriz. Hortumun ucuna bir ağızlık eklendiğinde ters orantılı bir şekilde suyun akış hızı azalırken basıncı da artar. Tesla bobininin çalışması da bu şekilde gerçekleşir.

YETER Kİ DESTEK VERİN

En basitinden tesla bobiniyle ampulü hiçbir şeye bağlamadan kablosuz yakabiliriz. Bu projeyi İzmir'de Tepekule Kongre Merkezinde sergiledik. Orada Tesla Science Foundation üyeleriyle tanıştık, bizi Amerika'ya davet ettiler. Kulübümüz her sene başka projelerde de bulunuyor. Bunlar teknik geziler, seminerler, kongreler, mühendisliğe giriş dersleri workshoplar, ve kulübümüz seneye "biyonik el" projesini gerçekleştirecek. Kulübümüzün bu tür projeleri gerçekleştirmek için desteklerinizi bekleriz. Bir Malatyalı olarak Malatya Valiliğinin ve Büyükşehir Belediyesinin destekleri beni ve kulübümüzü çok mutlu edecektir. Malatyalı işadamlarının da desteklerini bekliyoruz. Bizim kulübümüzün tanıtımı ve faaliyetlerimizi kamuoyuyla paylaştığınız için teşekkür ederiz.”

Ulusal Gazeteler
22 Ocak 2018 Pazartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar