• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71

Güz Bakımlarını İhmal Etmeyin

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, üreticileri uyararak bağ ve bahçelerde mutlaka kış dönemi hazırlıkların yapılmasını ve ortamın sonbahara hazırlanması uyarısında bulundu.

Güz Bakımlarını İhmal Etmeyin

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, üreticileri uyararak bağ ve bahçelerde mutlaka kış dönemi hazırlıkların yapılmasını ve ortamın sonbahara hazırlanması uyarısında bulundu.

Oda Başkanı Fevzi Çiçek, sonbahar ve güz dönemi kış hazırlıkları ile ilgili yaptığı açıklamada güz bakımının bölgemizin tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu bir bölge olduğu için güz bakımlarının ihmal edilmemesi konusunda şunları söyledi. “İlimizde özellikle çiftçilerimizin bu dönemde artık yavaş yavaş arazilerinin terk edip kendi kış dönemine girdikleri bir dönem olduğu için bu döneme girdik. Bu dönemde yapılacak bütün çalışmalar, bitkilerin bir sonraki yılın verimini, kalitesini çok yıllık dediğimiz meyve ağaçlarında da bundan sonra bir ömür boyunca verecekleri meyvenin kalitesini ve miktarını olumlu ya da olumsuz etkileyecek unsurlardır. Bu nedenle üreticilerimizin çok dikkat etmeleri gerekiyor. İçinde bulunduğumuz dönem itibarıyla özellikle yoğun yetiştiriciliği yapılan kayısılarda, kayısı yetiştiriciliğinde, sert çekirdeklilerde, budama hazırlıklarının bitmiş olması gerekiyor. Çünkü bu saatten sonra özellikle yağışların yavaş yavaş başladığı, sonbahar yağışların başlamasıyla beraber nemli ortamlar olunca budama yaralarından hastalık ve zararlıların geçişi, yuvarlanması, kışlaması dolayısıyla da burada ağaç bir nevi konukçuluk yapması açısından tehlikeli bir durum. Bu nedenle de biz genellikle budama çalışmalarını nemli dönemlerin başlamadığı yani yağmurlu dönemler başlamadan önce bitirilmesi gerektiğini ve kesinlikle yaralar açık bırakmadan aşı macunlarında kapatılmasın tavsiye ediyoruz.

Toprak Tahlili Önemli

İçinde bulunduğumuz dönemde bitki besin elementlerinin takviyeye ihtiyaç duyduğunu kaydeden Fevzi Çiçek; “İçinde bulunduğumuz dönemde, özellikle bitki besin elementlerinin takviyesi, besin açısından yani diğer adıyla gübreleme çok çok önemli. Bu ağustos-eylül aylarında Toprak tahlili yaptırmış olmaları gerektiğini birçok kere ifade etmiştik. Çiftçilerimiz bunu sıklıkla ihmal ediyorlar. Bu da gereksiz yere ve zamansız gübre kullanımı faydası olmayan sonuç alamayacak gereksiz maliyetlerinin yükselmesine sebebiyet veriyor.  Her zaman bütün bakım çalışmaları zirai mücadele çalışmaları doğru zamanda doğru dozda yapıldığı sürece faydalı olur. Aksi halde buradan fayda telaffuz etmek mümkün değil.  Gübre açısından da çok önemli. Toprak tahlili de önemli. Bu aşamadan sonraki süreçte yavaş yavaş artık belli bölgelerde ağaçlar yapraklarını dökmeye başladılar. Bu nedenle sonbahar ilaçlaması başladı. Geçmiş dönemden bu tarafa çeşitli nedenlerle ihmal edilen, gerek mali nedenler, gerekse işçi yetersizliği sebepleri ile sonbahar bakımı ki bordo bulamacı özellikle tavsiye ediyoruz. Koruyucu olması açısından da bunu ihmal etmemelerini öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Ağaçları Öldürmeyin

Çiçek, ağaçlarda yaşanan geriye dönük ölüm olaylarını da hatırlatarak uyarısını; “Geçtiğimiz dönemde kısmen yaşadığımız önümüzdeki yıllarda eğer bu şartlarda devam ederse şiddetle artacağını korkarak endişeyle tahmin ettiğimiz, ağaçlardaki geriye doğru ölüm dediğimiz, yani ani kurumalar özellikle bu kış sonbahar bakımlarını ihmal edilmesinden uzun vadede kaynaklanıyor.  Bunun yanında sulama yanlışlıklarından, özellikle bu kurmalarının önüne geçmesi için sonbahar mücadelesini kesinlikle ihmal edilmemesi ve takip eden süreçte de ilkbaharda da hiçbir bahane uydurmadan bu zirai mücadelenin devam ettirilmesi gerekiyor. Bu konu ürün miktarı, gerek ürün kalitesi açısından çok çok önemlidir. Özellikle meyve ağaçlarında bugün yaşadığımız olay önümüzdeki bu ihmallerin devam etmesi durumunda daha da şiddetli yaşayacağımız ağaç kurmalarını önlenmesini yegâne sebebi de ya da en büyük sebebi de sonbahar mücadelesi olması gerekiyor. Bordo bulamacı, bunu kesinlikle ihmal etmemeleri gerekiyor. Tarımsal üretim deyince sadece bahçelerde veya ağaçlarda yapılan bakım çalışmaları değil İçinde bulunduğumuz dönem özellikle kışlık ekimlerde tarla tarımında hububat ekimlerinin de dönemine girmiş bulunuyoruz. Bugünlerde tekrar yağış olması toprağın tohum yatağı hazırlıyor olması çiftçilerimiz açısından da büyük bir şans oldu. Umarım bu dönem iyi değerlendirirler. Kaliteli sertifikalı tohum ekimi yaparlar ise ümidimiz önümüzdeki dönemde geçmiş dönemlerde yaşamadığımız kuraklık ve buna bağlı birçok nedenlerden dolayı verim kaybını yaşamamış olurlar. Emeklerinin karşılığını almış olurlar. Yine burada da ekim yaparken maliyetlerinin yüksek olduğunu biliyoruz ama bazı bakımları ihmal etmemek gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde sürdürdü.

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber