• DOLAR
  6,9797
 • EURO
  8,2326
 • ALTIN
  442,88
 • BIST
  1,1779

“Güvercin Meraklıları Tükenmez”

Yarışmalarda, filmlerde, siyasi olaylarda sahne alan güvercinlere ilişkin Mehmet Genç ile bilinmesi gerekenleri ve daha fazlasını konuştuk. Genç, stresi, yorgunluğu alan güvercinlerin fiyatı için, “Çok fazla güvercin türü vardır. Bunların fiyatı 30 bin ile 100 lira arasında değişim gösterir.” derken güvercin merakına yönelik de, “Güvercin beslemek bir hobi olarak başlar ama sonra yaşam tarzına dönüşür ve güvercin meraklıları hiç tükenmez.” dedi

“Güvercin Meraklıları Tükenmez”

Hayatın yoğun temposundan kurtulmak için hobi olarak başlanan ancak daha sonra yaşam tarzına dönüşen bir serüven olan güvercin beslemek ile ilgili Mehmet Genç ile konuştuk. Güvercinlerin beslenmesinden türlerinden ve işlevlerinden kısaca bahseden Genç, “Güvercin beslemek işi bir merakla bir hobi ile başlar.  Ama daha sonra bu değişiklik gösterir ve yaşam tarzına dönüşür. Kişinin bebeği gibi olur ve her dakika onlarla vakit geçirmek ister. Ama bu tabi her zaman mümkün olmuyor. Bu yüzden güvercin meraklıları tükenmez hiç bir zaman. Çok fazla güvercin türü vardır. Bunların fiyatı 30 bin ile 100 lira arasında değişim gösterir. Bazıları çok özeldir bu yüzden fiyatları bunun dışında kalıyor mesela yarışmalarda birinci olur fiyatı artar çok fazla takla atar fiyatı atar. Güvercinler geçmişten günümüze farklı alanlarda hizmet veren hayvanlar olarak karşımıza çıkmıştır. Bir iletişim aracı olan posta güvercini olarak kullanılmışlar, şimdi de yarışmalarda esas oyuncu olarak karşımıza çıkmakla beraber stresten kurtulmak amacıyla hobi olarak beslenmesiyle karşımıza çıkmakta.   Hatta güvercinler için dernekler bile kurulmuştur. O dernekler yeri geldiği zaman yarışmalar düzenliyor, satış ihaleleri yapıyor.

“GÜVERCİN HIRSIZLARINA KARŞI DİKKATLİ OLUN!”

Güvercinler gibi birçok hayvan var hayatımızın bir parçası olan ama güvercinlerin yeri burada bir farklıdır.  Malatya’da güvercine ilgi besleyen çok sayıda insan var. Güvercin sahibi olmak isteyenlere tavsiyem güvercinler hem uysal hem de çok güzel hayvanlardır bu yüzden onlara bir evlatmış gibi bakmak gerek. Yemini, bakımını suyunu yerinde uygulamak gerek. Yeri geldiğinde gerdanından yaralanıyor, pansumanı yapmak lazım, aşılarını yaptırmak lazım. Bazen az da olsa karşılaşıyoruz, bazı vicdansızlar, kendini bilmezler güvercine sahip olmak ve ondan faydalanmak için çalıyor, hırsızlık yapıyor. Bu konuda güvercin sevdalıları dikkatli olmalı güvercinlerini iyi tanımalı ve bu gibi durumlar için önlemini en başta almalı.” İfadelerine yer verdi.

Hanife Sarı (Özel Haber)

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber