• DOLAR
  6,7368
  %1,85
 • EURO
  7,3003
  %1,25
 • ALTIN
  350,71
  %2,20
 • BIST
  8,2747
  %0,45

Gürkan’dan 5 Yıl Sonra Bir İlk: 17-21 Temmuz’da Yapılacak

23. Uluslararası Malatya Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında 17-21 Temmuz 2019 tarihleri arasında Kayısı Festivali yapılacak. Uzun süredir festival yapılamadığına dikkat çeken Başkan Gürkan, “2014 yılında büyükşehir olduktan sonra kayısı fuarı ile ilgili bu dönemlerde bir şey yapılmamış. Ama Malatya’daki genel halk ve STK’ların bu konuya dikkat çekmeleri bu ihtiyacı doğurdu. Iğdır gibi illerde bu tür festivallerin yapılması Malatya’yı hakikat siz neredesiniz ve ne yapıyorsunuz gibi bir sorgulamaya tabi tutmuştur. “ifadesini kullandı

Gürkan’dan 5 Yıl Sonra Bir İlk: 17-21 Temmuz’da Yapılacak

23. Uluslararası Malatya Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında 17-21 Temmuz 2019 tarihleri arasında Kayısı Festivali yapılacak. Nikâh Saray’ın yapılan toplantıya Vali Aydın Baruş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yanı sıra, Kaymakamlar, Bakanlık temsilcileri, kurum ve kuruluşların temsilcileri, ilçe belediye başkanları, STK’lar, üreticiler katıldı. Vali Aydın Baruş buradaki açıklamasında, “Kayısı Malatya için simge olmuş bir meyve ve Allah’ın bu güzel topraklara bahşettiği iklim, rüzgâr ve su sayesinde hazine gibi bir değere sahip olarak ortaya çıkan ve yüz yıllar boyunca yöre insanının damak zevkini tatlandıran ayrıca, 10 yılda Malatya ekonomisine ciddi katkısı olan bir değer. Bugün Malatya’da yaklaşık 7 milyon 800 bin kayısı ağacı var. Kayısıların kapladığı alan 80 bin 800 hektar civarındaki bu tarım alanlarının yüzde 20’sine tekabül ediyor. Özellikle son 40 yıldır Malatya insanı topraklarının kayısı ile daha fazla değerleneceğine inanarak bu meyve ağacı sayısını yaklaşık 9-10 katına çıkarmış. Bu artış ise halen devam etmektedir. Demek ki Malatya insanı kayısıdan ekonomik değer elde ediyor, bu meyveye sahip çıkıyor ve ailesinin geçimini temin etmek için kayısı üretimine devam ediyor ve edecek. Bugün dünya kayısı ticaretindeki yerimizde Malatya hakikaten dünyada kuru kayısı ticaretinde rakipsiz bir konumda. Ama bu rakipsiz böyle mi devam edecek, etmez. Çünkü bir ürünün ekonomik değeri olduğunu öğrenen başka alanlardaki, başka yerlerdeki, başka ülkelerdeki insanlar da eğer yetiştirebilirler ise bu ürüne önem vermek isteyecek ve sahip çıkmak isteyeceklerdir. Nitekim bugün artık Orta Asya’daki ülkelerde özellikle Türk Cumhuriyetlerinde kayısı üretimine yönlendiğini görüyoruz. Bizim savımız, düşüncemiz Malatya kayısısına rakip olabilecek, bu değerde bu lezzette bir kayısı üretilemez. Bu değeri dünyaya tanıtmamız lazım ki kayısı hak ettiği yere gelsin ve Malatya insanı da kayısıdan beklediği faydayı sağlasın.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan açıklamasında, “Kayısı Malatya açısında, ülkemiz açısından ve dünya gıda boyutunda önemli bir yerdedir. Coğrafi işaret alması hasebiyle tescil edilmiş bir ürün olmasından dolayı da ayrı bir önem arz ediyor. Kayısının coğrafi işaret alması, tescil edilmiş olması kayısının önündeki engellerin kaldırılması noktasında bizler yerel yöneticiler olarak elimizden geldiği kadar gayret göstermişiz ama bu yeterli değildir. Kayısı festivalinin amacı da kayısının önemine dikkat çekmek, bu şehrin değeri olan yıllık yaklaşık 350 milyon gelir sağlayan ve dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 70’inin karşılandığı bir ülkede kayısı ile ilgili sosyal kültürel etkinliklerin yanında bilimsel konferanslar, paneller gibi aktivitelerin de olması gerekir diye düşünüyoruz. 2014 yılında büyükşehir olduktan sonra kayısı fuarı ile ilgili bu dönemlerde bir şey yapılmamış. Ama Malatya’daki genel halk ve STK’ların bu konuya dikkat çekmeleri ve bu kayısı etkinlikleri ile festival ve fuarların yapılması ile Iğdır gibi illerde bu tür festivallerin yapılması Malatya’yı hakikat siz neredesiniz ve ne yapıyorsunuz gibi bir sorgulamaya tabi tutmuştur. Bundan sonra her yıl bunun üzerine taşlar örerek, kalitesini, içeriğini ve işlevini aktif hale getirecek bir kayısı festivali etkinliğinde işletmeye gayret edeceğiz.” “Biz bu yıl Kültür A.Ş’nin kayısı ile ilgili çalışmaların başlatılmasını ve kayısı ile ilgili Malatya’da ve diğer illerde STK’lar, iş adamları, yerel yönetimler, kamu görevlileri olsun fuar anlayışı içerisinde uzmanlaşmış ekiplerle istişare edilmesi noktasında ilgili arkadaşlara gerekli talimatı verdim. Bu çalışmalar devam ediyor. Bugün ki çalışmada da aslında bir istişare toplantısı içeriğindedir. Burada herkesin fikir ve düşünceleri alacağız ve bu fikirler doğrultusunda yol pusulamızın oluşturulması noktasında bir harita oluşturacağız. Bu harita Malatya haritası olacak, o harita Malatya’yı sevenlerin haritası olacak. Bu haritanın sonunda ise Malatya’nın bütün fotoğrafını, Malatya’nın bütün değerleri o fotoğrafın içerisinde yer alacaktır. İnşallah kayısı festivalimiz de hem Türkiye’de hem Malatya’da hem de dünyada hak ettiği yere ulaşmasıdır. Kayısının toplam katma değeri yaklaşım 350 milyon girdi sağlıyor.”

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber