• DOLAR
  7,6811
 • EURO
  8,9432
 • ALTIN
  460,10
 • BIST
  1,1631

Gürkan: “Bundan Sonra Karar Yönetimin”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Yeni Malatyaspor ‘da yaşanan yönetimde istifa talebi tartışmalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Kulübün yeni kana ve yeni yönetimle ilerlemesinin uygun olduğunun düşünüldüğünü aktaran Başkan Gürkan, kamuoyunun bu talebine karşılık Kulüp yönetiminin karar vermesi gerektiğini söyledi.

Gürkan: “Bundan Sonra Karar Yönetimin”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Yeni Malatyaspor ‘da yaşanan yönetimde istifa talebi tartışmalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Kulübün yeni kana ve yeni yönetimle ilerlemesinin uygun olduğunun düşünüldüğünü aktaran Başkan Gürkan, kamuoyunun bu talebine karşılık Kulüp yönetiminin karar vermesi gerektiğini söyledi.

Yeni Malatyaspor ’da istifa sesleri yükselirken, Kulüp Başkanı Adil Gevrek 2 yıl sonraki seçimleri işaret etmişti. Kulüpte transfer çalışmaları hız kazandı derken, yönetime istifa çağrıları büyüdü. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da çağrı yapanlar arasına katıldı. Dün Ramada otelde sabah saatlerinde  gerçekleştirilen Basın toplantısında açıklama yapan ve soruları yanıtlayan Başkan Gürkan, “Bizim şahıslarla bir durumumuz olmaz. Adil Bey bu memlekete hizmet etmiş biri. Bizim amacımız hem onun huzuru açısından, hem YMS ‘de kan değişikliği, hem de yeni bir yönetimle gitmesi daha uygun olacağını yönünde idi. Bundan sonra karar Yönetimindir, başarılı olmasını bizde istiyoruz” dedi.

“DERE GEÇİLİRKEN AT DEĞİŞTİRİLMEZ DEDİK”

Basın açıklamasında bu çağrının transfer döneminde neden yapıldığı sorularına cevaben Başkan Gürkan; “Son sürece geldiğimizde, özellikle geçtiğimiz sezonun ikinci yarısında hatalar zinciri birbirinin ardına geldi. Teknik heyetin değişmesi, tekrar değişmesi, tekrar değişmesi… Futbolcuların satılmış olması… Var olan futbolculardaki sahaya çıkmama eğilimi şeklindeki disiplinsizliğin olması Ve yönetimin yaptırım noktası burada zayıf kalması Malatyaspor ’umuzun ligden düşmesiyle sonuçlandı. Biz, özellikle ikinci yarıda ‘Acaba bu süreci kurtarabilir miyiz?’ düşüncesiyle belediye başkanları, kulüp başkanı ve yönetimiyle çok yakın temas içerisindeydik. Yaptığımız görüşmelerde o dönemde Malatya kamuoyunda ilgili yönetimin bir an evvel ‘istifa’ etmesi istenirken, biz bulunduğumuz sorumluluğumuz ve mevkiden dolayı ‘Dere geçerken at değiştirilmez’ dedik. Bu anlamda olan şimşekleri de üzerimize çektik. Ve sonuçta o şimşekleri üzerimize atan insanlar haklı çıktılar. Ama bizimde ikinci bir alternatifimiz yoktu. O dönemde yönetimin istifa etmesi belki de takımda daha başka şeyler olabilir ve bu arada sorumluluğu da tekrar bize iade edebilirler. Malatya’da belirli bir grup var. Ona nasıl bir kelime kullanacağımı bilemiyorum; basın mensupları o insanları biliyorlar. Onlara uygun bir kelimeyi, o cümlenin ortasına yerleştirin.” ifadelerini kullandı.

“KAN DEĞİŞİMİNİN UYGUN OLACAĞINI İFADE ETTİLER”

Gelinen süreçte Malatya kamuoyunun ve basın mensuplarının yönetimin istifa ederek, Malatya ile illiyet bağının bulunmaması noktasında yoğun bir baskısının olduğuna vurgu yapan Gürkan; “Ben, Malatyaspor başkanımıza ‘Adil Bey durum böyle böyle, ilgili ve yetkililerle görüşeceğim’ dedim. Öyle kapalı, gizli, kapı arkasında düşüncesi olan bir insan değilim, bu tür insanları da tasvip etmem. ‘Belediye başkanlarıyla yaptığımız görüşmede sizin istifa etmenizi istiyorlar’ dedim. Akabinde Yeni Malatyaspor Divan Kurulu toplanmış; Divan Kurulu Başkanı daha önce istifa etmiş, ikinci başkanı 1-2 ay önce istifa etmiş, divan kendi arasında toplanmış. Bizi çağırdılar. Dediler ki, ‘Bizim kararımız Malatyaspor’da bir kan değişikliğinin kulüp ve Malatya açısından önemli.’ Bunu da bir basın açıklamasıyla deklare ettiler. Biz bunu da kendilerine ifade ettik. Sonrasında milletvekillerimizle bir görüşme gerçekleştirdik. Bülent bakan, Veli Ağbaba, Mehmet Fendoğlu ile telefonda görüştük, diğer milletvekillerimizle de yüz yüze oturup, konuştuk. Ve hepsinin ortak fikri olarak ‘Malatyaspor’da bir kan değişiminin uygun olacağını’ ifade ettiler. ‘Peki, bunu Malatyaspor Kulübü Başkanımıza kim ve kimler iletecek?’ diye sorduğumuzda, ‘Başkanımız siz Şehrül-Eminsiniz, siz iletin’ dediler. Bende dün kulüp başkanımız Adil Gevrek Beyi aradım, ‘Malatyaspor ile ilgili halk, ilgili ve yetkililerle yapmış olduğumuz görüşmede böyle bir sonuç alındı ve bu konuda da bu tebliği senin yapman uygun dediler’ diye ifade ettim. ‘İsterseniz telefonla söyleyeyim, isterseniz bir yerde bir araya gelelim’ dedim. O da Allah’ı var, ‘çağırırsanız geleyim, isterseniz telefonla söyleyin’ dedi. Telefonla aynen bu görüşmeleri ifade ettim. Kendileri de, ‘Başkan siz böyle diyorsunuz ama bana da bazı yerlerden telefon ediyorlar, görevimde kalmamın daha uygun olduğunu’ söylüyorlar. Bizim şahıslarla bir sorunumuz söz konusu olamaz, Adil Bey bu memlekete hizmet etmiş. Bizim buradaki talebimiz hem onun huzuru açısından hem Malatya’da bir kan değişikliğinin olması ve yeni bir yönetimle gitmesinin uygun olacağını uygun bir lisanla ifade ettik. Ama bunu karıştırma noktasında birileri farklı amaçla bunu yapıyorsa üzülürüm. Zayıflık ifadesidir. Malatya’da gezdiğimde herkes bana ‘Ne zaman buraya müdahale edeceksin?’ diyorlar. Neticede burası bir hukuk devletidir biz ancak görüş ve düşüncelerimizi ifade ederiz, kendilerine de bunu söyleriz ve bunu da söyledik. Basın toplantısı yapacağımı da kendisine de söyledim. Aynen bu konuşmalarım özetini de kendisine ifade ettim. Ama hem ona zarar verme noktasında hem Malatya’ya zarar verme noktasında farlı spekülatif ifadeler kullanmak doğru bir hadise değildir. Bizim temennimiz ve dileğimiz Malatya ve yönetim açısından aklıselimin galip gelmesidir” dedi.

YAPILAMAYACAK HATALAR YAPILDI

Yapılacak ne kadar hata varsa yapıldı diyen Gürkan; “deplasmana gitmesinde, teknik heyeti bizzat yerinde ziyaret ederek, antrenmanları ziyaret etmede, İstanbul’da kamp yaptıkları otele kadar gittik. ‘Bu süreci düzeltebilir miyiz?’ diye düşündük. Ama sonuç olarak Malatyaspor küme düştü. Yani yapılamayacak ne kadar hatalar varsa, bütün hatalar sanki nispetmiş gibi yapıldı ve sonuç Malatyaspor’un ligden düşmesi oldu” şeklinde konuştu.

KARAR YÖNETİMİN

Yeni Malatyaspor ’un kişiye endeksli olmadığını ifade eden Başkan Gürkan,”Kişilerle husumetimiz, duygusal anlamda küskünlük, isteyip istememe şeklinde bir düşüncemiz olamaz. Aklıselim insanında zaten böyle bir düşüncesi olamaz. Ben bu açıklamayı Malatya kamuoyu huzurunda, Malatya’nın önümüzdeki süreçte belediyenin bir daha bu konuda sorumlulukla addedilmemesi noktasında açıklama gereğini duyuyorum” dedi. Başkan Gürkan sözlerine şu şekilde devam etti; ”Belediyelerin kişilere endeksli olmadığı gibi… Bunlar Malatya’nın ortak malıdır, Malatya’nın hepsi ortak paydaşıdır. Dolayısıyla biz paydaş olarak; Malatyaspor’a hem maddi hem de manevi desteklerin getirdiği sorumlulukla kamuoyunda oluşan duygu ve düşünceleri yönetime ifade ettik. Bundan sonraki karar Malatyaspor yönetiminin kararıdır. Burası da hukuk devletidir. Bizim kimseye ‘şöyle, böyle’ deme şansımızda yoktur. Temennimiz ve dileğimiz odur ki, kamuoyunun beklentisine cevap verilsin. Cevap verilmediği takdirde, sezon içerisinde yine biz Malatyaspor’un başarısından yana oluruz. Bir belediye, kurum kişiyle gain değildir.  Zihinsel ve duygusal anlamda problemleri olan insanlar bunu bu şekilde düşünür. Dolayısıyla biz hataları, eksikleri, yanlışları Malatya kamuoyu ile yönetimin bütünleşemediğini değişik platformlarda ifade ettik. Dünde başkana ifade ettim, bugünde siz basın mensuplarının huzurunda Malatya’mıza bunu deklare ediyorum. Bu benim Şehrül-Emin olarak sorumluluğumun gereğidir.”

Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber