• DOLAR
  7,8605
 • EURO
  9,4287
 • ALTIN
  447,70
 • BIST
  10,5172

Gürkan; “717 Merkezin Yolu Aynı Gün Açıldı”

Kar yağması ile birlikte, Belediye ve MASKİ’ye bağlı bütün ekiplerin ve iş makinaların görevleri başında olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye başkanı Selahattin Gürkan, kent merkezinde yer yer yarım metreyi aşan kar yağışında Malatya Büyükşehir Belediyesi Ekiplerinin başarılı bir çalışma yürüttüğüni söyledi

Gürkan; “717 Merkezin Yolu Aynı Gün Açıldı”

Ekiplerimiz Başarılı bir Mücadele verdi

Kar yağması ile birlikte, Belediye ve MASKİ’ye bağlı bütün ekiplerin ve iş makinaların görevleri başında olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye başkanı Selahattin Gürkan, kent merkezinde yer yer yarım metreyi aşan kar yağışında Malatya Büyükşehir Belediyesi Ekiplerinin başarılı bir çalışma yürüttüğüni söyledi

Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Başkan Gürkan, Bazı vatandaşların karlar, kaldırımlarda kaldı. Neden hemen temizlenmedi gibi sorularının hatırlatılmasına da Başkan Gürkan şöyle değerlendirdi. “Kar’ın çok yağması berekettir, rahmettir. Efendim kar yağdı niye kaldırımda duruyor. Vatandaşın kar görmesi lazım, onun zevkini hazzını yaşaması lazım tabi. Biz olaya bu gözle bakıyoruz. Kar yağmaya başlamadan sosyal medyada şöyle tweet’ler atıldı. Belediye araçlarında antifrizler olmadığı için araçları çalışmıyor, mazot olmadığı için araçlar çalışmıyor dendi. Bu gibi spekülasyonlar yani daha kar yağmadan yapıldı.

HİÇ KİMSE KARDAN DOLAYI MAHSUR KALMADI 

Aynı gün sabahleyin dokuzda Sayın valimizle buluştuk ve yapılacak ortak çalışmaları planladık. Bütün ana arterleri gezdik hepsi açıktı. Ara sokaklar zaten ilçe belediyelerinin kontrolünde olduğu için oraklardaki çalışmaları da ilçe belediyeleri yürüttü. 1 gün sonrasında da şehirlerarası yollar açılmadan önce bizim bütün 717 köyümüzün hepsinin yolu açıldı. Kapalı olan bir yer kalmadı. Son 20-30 yılın en yüksek miktarda karının yağmasına rağmen kardan dolayı bir tane vatandaşımız bir yerde mahsur kalmadı. Bir aracımız bir yerde mahsur kalmadı bir yerde aracımız kaydı da oraya düştü de kaldı diye böyle bir olay olmadı. Böyle bir olay ile ilgili bir tane örnek yoktur.

SON 50 YILIN EN ÇOK KAR’I YAĞDI

Ben elli senedir böyle bir kal görmedim. Çocukluğumda gördüm de ondan sonra da görmedim. Madem böyle bir kar yağmış. Bu karı zevkini yaşamamız lazım. Kaldı ki bir de böyle bir şey var. Avrupa diye bir örnek veririz. Avrupa’da herkes evinin önünü ve işyerinin önünü de tutmak zorunda olduğunu biliyoruz.  Bu kadar yüksek yarım metrenin üzerinde bir kar yağmasına rağmen şehir merkezinde aynı gün bütün ana arterler açıldı. Gece sokaklar kardan temizlendi. Bir gün sonra da biliyorsunuz biz Atatürk’ün Malatya gelişini kar olmayan bir yerde tören yaptık.

AYNI GÜN 717 MERKEZİN DE BÜTÜN YOLLARI AÇILDI

Kar yağdığı gün Valilik ile birlikte yapmış olduğumuz açıklamada 500 merkezimizin yolunu kapalı olduğunu ifade ettik. Aynı akşam bu sayı 200’e düştü, ertesi gün de 717 merkezin de bütün yolların hepsini açıldığını ifade ettik. Karla mücadelede buradaki hadise şuydu. Malatya tarihinde büyükşehirde böyle bir organize görmemişti. Altını çizerek söylüyorum, niye görmemiştir. Bütün araçları kar yağacak kış şartları olacak diye depremdeki saat gece 23 te enkaz altında bir tane adam kalmaması yolların açılması araçların büyük bir bölümünün bölgede olması konusu da vardı. Bizim MASKİ ekiplerimiz, yol asfalt ekiplerimiz gitti orada enkaz kaldırdı. Yol açtı. Enkaz altındaki insanları çıkarttı.

DEPREM BÖLGESİNDE EKİPLERİMİZ VAR

Halen Bizim orada 7/24 saat çalışan ekiplerimiz var. O ekipler hemen bu yoğun çalışmayı yaptı. Kar yağdığı gün gece meteorolojiden kar yağacağı bilgisini aldık. Ama bu kadar kar yağacağını biz de hesaba edemedik. Buna rağmen karla ilgili bir tane vatandaşımız mağdur olmadı. Bir tane vatandaşımız hastaneye gelememezlik etmedi.  Hepsinin yolları açıldı. Bin 500’e yakın mezarımız var. Bir tane vatandaşımızın arabası da kaydı da orada mahsur kaldı çıkaramamazlık etmediler diye bir konu gündeme gelmedi.  Ya da araçların yolda kaldığını veya yolda terk edildiğini ve çıkarılmadığını 3 gün – 5 gün sonra oraya gidildiğini duymadık. Dolayısıyla Malatya’da Belediye işleri çok güzel gidiyor.”

A. Vahap KAYGUSUZ (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber