• DOLAR
  6,0994
  % 0,10
 • EURO
  6,8383
  % 0,51
 • ALTIN
  252,0908
  % 1,05
 • BIST
  84.596
  % 1,10

Güney Çevreyolu projelendiriliyor!

Büyüksehir Belediye Baskani Çakir, tartismali Kuzey Çevre yolu öncesinde Güney Çevreyolu projesini hazirladiklarini açikladi

Güney Çevreyolu projelendiriliyor!

 

Çakir “2. Devlet Üniversitesi için kurucu bir heyet olustu, yer tespiti için Altay Kislasi da alternatifler arasindadir.”

 

                “GÜNEY ÇEVRE YOLUNU PROJELENDIRIYORUZ”

 

*Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir maliyeti ve zorluklariyla bilinen Kuzey Çevre yolu öncesinde Güney Çevre yolu için arastirma ve proje hazirladiklarini belirterek “Kuzey de çalismalar var, ama Güney Çevre yolu da önemli Bir firmaya ihale ettik, proje hazirliyor. Ortaya çikinda hep birlikte karar verecegiz” dedi.

 

*”IKINCI DEVLET ÜNIVERSITESININ YERI ÖNEMLIDIR”

Malatya’ya kurulmasi düsünülen ikinci Devlet üniversitesi için Gazetemizin önerdigi “2.Üniversite Altay Kislasina kurulsun” önerisini de degerlendiren Çakir “Kurulacak Üniversitenin içini doldurmaliyiz. Kurucu bir heyet olustu. Yeri konusunda da alternatifler var. Altay kislasi ve Seker Fabrikasi arazisi de alternatifler arasinda” diye konustu.

 

 

Malatya’da büyük maliyetlere ve istimlak zorluklarina ragmen Kuzey Çevre Yolu projelendirilerek programa alinirken, Güney Çevre yolu içinde ilk defa Büyüksehir Belediyesi harekete geçerek, Güney Çevre yolu projesini hazirlamaya basladi.

 

Vuslat Tv’de yayinlanan Ökkes Cerit’in hazirlayip sundugu “Medya Analiz” programina Gazeteci konuk olarak katilan Sonsöz Gazetesi Koordinatörü Vahap Güner, Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir’a, Malatya’da konusan Sehir Plancisi Tavit Köletavitoglu’nun “Kuzey Çevre Yolunun yapilmasini istemek katliamdir, Bu yola karar verenlerin yarin çocuklarina ve torunlarina hesap veremeyecekler” dedigini hatirlatarak, tarim arazilerinden geçen Kuzey Çevre yolunun ne oldugunu, Güney Çevre yolu projesinin neden hazirlanmadigini sordu. Bunun üzerine Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci ve Milletvekilleriyle birlikte bir araya geldiklerini ifade ederek “Malatya için ne dogruysa ve ne hayirliysa onu yapacagiz. Yolun kuzeyden gitmesini sahsen bende istemiyorum, ancak yol geçerse de beklendigi gibi tarim tamamen yok olmaz. Ancak öneriler var görüsler var. Kuzey Çevre yolu, orada dururken, biz Büyüksehir Belediyesi olarak Güney Çevre yolu projesini bir firmaya ihale ederek projelendirmeye karar verdik. Firma simdi çalisiyor, Güney Çevre yolunu projelendiriyoruz. Kuzey Çevre yolunun da projesi hazir, Güneyi de biz hazirliyoruz. Ondan sonra hep birlikte bakacagiz, artilari ve eskileri gözden geçirecegiz. Kuzeyle birlikte Güney Çevre yolu projesi de hazir ve var olmalidir. Güneyden geçerse 3-4 kilometrelik tünel, yapilacak viyadükler ve sanat yapilari, yolun uzunlugu, maliyeti hesaplanacak. Ondan sonra da Malatya olarak karar verecegiz. Simdi öncelikle Güney Çevre yolu projesini hazirliyoruz. Malatya genelinin planlamasini yapiyoruz” dedi.

 

“IKINCI ÜNIVERSITE YERI ÖNEMLIDIR”

 

Malatya’ya kurulmasi düsünülen ikinci devlet Üniversitesinin Altay Kislasinin yerine kurulmasi amaciyla Sonsöz Gazetesinin sundugu öneriyi de degerlendiren Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, “Hükümetimizin gündeminde Malatya’ya ikinci devlet Üniversitesinin kurulmasi teklifi var. Bu nedenle elbette üniversitenin kurulacagi yer oldukça önemlidir. Önce kurulacak Üniversitenin içini doldurmak lazim. Hangi bölümler açilmali, hangi fakülteleri içermeli onun üzerinde çalisilacak. Üniversite kuruculugu yapmis bir heyete görev verildi, çalismalar yapiliyor. Bizde yeri konusunda çesitli alternatifleri degerlendiriyoruz. Altay Kislasi eski Soför okulunun yeri de alternatifler arasinda, Seker Fabrikasi arazilerinin oldugu yerde düsünülebilir. Ama bu konuda da ben-sen degil ortak akilla en uygun yere Üniversitesinin kurulmasini saglamak için hepimize görev düsüyor. Trafik durumu, çevrenin gelisimi gibi etkenlerde ele alinacak. Ikinci devlet Üniversitesi üzerinde hassasiyetle duruyoruz ve çalisiyoruz” diye konustu.

Medya Analiz Programi bu gün aksam saat 20.40’da Vuslat Tv’de yayinlanacak.

 
>>Kayhan INCEOGLU

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber