• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Günes enerjili sondaj köylülere umut oldu

Tarim arazilerini sulamak için kullanilan elektrigin faturasini ödemekte zorlanan köylülerin imdadina, okul bahçesine kurulan solar enerji sistemi yetisti. Günes enerjisiyle çalisan sistem sayesinde köylüler elektrik faturasi kabusundan kurtuldu.

Günes enerjili sondaj köylülere umut oldu
Tarim arazilerini sulamak için kullanilan elektrigin faturasini ödemekte zorlanan köylülerin imdadina, okul bahçesine kurulan solar enerji sistemi yetisti. Günes enerjisiyle çalisan sistem sayesinde köylüler elektrik faturasi kabusundan kurtuldu.
 
Malatya Il Özel Idaresi.nin açtigi ihaleyle Yesilyurt ilçesine bagli Kusdogan köyüne sistemi kuran firma sahibi Hakan Aklan, sistemin günes enerjili bir sondaj oldugunu söyledi.
 
Aklan: Türkiye.de çift yönlü kurulan ilk tesistir
Sistemin kayisi üreticisi çiftçilerin umudu oldugunu belirten Alkan, tesisin gün isigiyla çalisan bir solar pompa seklinde entegre edildigine isaret ederek sunlari aktardi: ..Solar pompanin çalisabilmesi için bir güce, enerjiye ihtiyaci var. O gücü günes panellerinden sagliyoruz. Normalde bu sistem sabit konstrüksiyon üzerine de kurulabilir. Ancak biz günesi dört mevsim kovalayan bir tesis kurduk. Tesisin amaci solar pompanin verimini sürekli olarak nominal degerlerde tutmaktir. Bu da suyumuzu en verimli sekilde almak anlamina geliyor. Günes, yazin dik, kisin daha egik yörüngeyle hareket eder. Solar pompadan daha fazla verim almak için modüllerimizi günese dik bir açiyla yerlestirmemiz gerekir. Tamamen 90 derecelik açiyi da çift yönlü (tracker) dedigimiz ünite saglamaktadir. Sistem günesin hareketine paralel olarak yönünü belirler ve o sekilde çalismaya devam eder. Tesisimiz Türkiye.de çift yönlü tracker olarak kurulan ilk tesistir…
    
Er: Sisteme saniyede iki litre su veriliyor
Il Özel Idaresi Genel Sekreteri Sami Er de, köye önce 120 metre derinliginde sondaj açtiklarini, sondajin çalismasi için daha sonra solar enerjiyle çalisan bir tesis kurduklarini dile getirdi.
 
Er, söyle konustu: ..2010 yili Köy Alt Yapisini Destekleme Projesi kapsaminda kurdugumuz tesis 60 bin liraya mal oldu. Günes enerjisinden yararlanilarak 4 bin 600 wat/saat enerji üretiliyor. Tesis için 20 adet günes paneli kullanildi. Tesisin üzerine iki adet günes takip sistemi kurduk. Sistem yil boyunca günesi takip özelligine sahip. Tesisi Kusdogan köyü Ilkögretim Okulu.nun bahçesine kurduk. Bu da yeni nesillere yenilenebilir enerji konusunda fikir vermesi açisindan önemli. Sisteme saniyede iki litre su veriliyor…
 
Türkiye.nin yenilenebilir enerji konusunda zenginlige sahip oldugunu kaydeden Er, sondajdan günes enerjisiyle çikarilan suyun hem içme hem de sulama suyu olarak kullanildigini belirtti.
Köy muhtari Sabri Akin ise Il Özel Idaresi.nin iki yil önce köy halkinin tarimsal sulamada kullanmasi için sondaj açtigini belirtti.
 
Akin, ..Sondaj elektrik enerjisiyle çalisiyordu. Köy halki sulama nedeniyle gelen elektrik faturalarindan bunalmisti. Günes enerjisiyle çalisan sistemi duydum. Il Özel Idaresi Genel Sekreterimiz Sami Er.e durumu ilettim. Bu konuda bize yardimci oldular ve sistemi köyümüze kazandirdilar.. diye konustu.
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber