• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Guardian: Sessiz bir devrim gerçeklesiyor

Dis basinda referandumla ilgili farkli yorumlar ortaya çikiyor.

Guardian: Sessiz bir devrim gerçeklesiyor
Dis basinda referandumla ilgili farkli yorumlar ortaya çikiyor.
 
Guardian: 'Sessiz ama demokratik bir devrim gerçeklesiyor', Financial Times: 'Erdogan yargiyi da kendi adamlariyla doldurursa, Türk demokrasisi için hayra alamet olmaz', Times: 'Islamci kökenli hükümete büyük destek'…
 
Türkiye'deki anayasa degisikligi referandumunun sonuçlari dünya basininda genis yer bulmaya devam ediyor.
 
Guardian gazetesi, haberi "Geçmisi baski ve askeri darbelerle dolu bir ülkede sessiz bir devrim gerçeklesiyor. Üstelik bu devrim kansiz ve demokratik bir sekilde hayata geçiyor." seklinde duyururken, Financial Times, "Degisiklikler zaten bir hayli güçlü olan yürütmeyi daha da güçlendirdi. Erdogan yargiyi da kendi adamlariyla doldurursa, Türk demokrasisi için hayra alamet olmaz" diyor.
 
Times gazetesi ise referandumla ilgili yorumunda, "Referandum sonucu Erdogan'in Islamci kökenli hükümetine büyük bir destek anlamina geliyor” yorumunda bulundu.
 
Kansiz ve demokratik bir devrim
Guardian konuya basyazisinda yer verdi. Degisikliklerin Islamci bir gündemden ziyade insan haklarini öne aldigini belirten gazete, yine de ülke içinde bu yöndeki kaygilarin devam ettigini vurguluyor.
 
Guardian Basbakan Recep Tayyip Erdogan ve hükümetini icraatlari ile degerlendirmek gerektigini savunuyor ve icraata iliskin su bilânçoyu çikariyor:
 
"Geçmisi baski ve askeri darbelerle dolu bir ülkede sessiz bir devrim gerçeklesiyor. Üstelik bu devrim kansiz ve demokratik bir sekilde hayata geçiyor. Iktidarin, 1960'tan beri dört hükümeti deviren generaller ve yargiçlarin elinde toplandigi sistem demokratik bir uzlasi ile degistiriliyor.
 
Bu politikalar alkislanmali
Türkiye'nin dis politikasi da, AB sonsuza kadar kapida bekletse bile, büyük mesafe kat ediyor. Rusya ve Iran gibi geleneksel rakipleri, onun bölgedeki uzlastirici rolünden övgüyle söz ediyor.
 
Ayrica Türkiye Mavi Marmara olayinin ardindan, bir yandan Gazze'de hapsolmus Filistinlilerin davasina destek olurken bir yandan da Israil ile iliskilerini sürdürmesini bildi. Türkiye attigi her adimla, hem demokratik standartlari ve ekonomi yönetimiyle Avrupa'ya yaklasiyor, hem de Ortadogu'daki baglarini güçlendiriyor. Bu alkislanmali."
 
Yürütme daha da güçlendi
Financial Times da Türkiye'deki anayasa degisikligini basyazisinda degerlendirdi. Reformlarin memnuniyet verici oldugunu belirten gazete, Anayasa Mahkemesi ve Hâkimler Savcilar Yüksek Kurulu'nun yapisi ile ilgili degisiklikler konusunda ise bazi kaygilarini dile getiriyor. Bu kayginin laiklikle ilgili olmadiginin altini çizen gazete söyle devam ediyor:
 
"Asil kaygi, degisikliklerin zaten bir hayli güçlü olan yürütmeyi daha da güçlendirirken bazi devlet organlarini zayiflatmasi. Geçmiste hükümetlerin ellerindeki gücü nasil kullandigini ordu denetlerdi. Ancak simdi dogru bir sekilde ordu zayiflatildi.
 
Daha güçlü kontrol mekanizmalari gerekiyor
Dolayisiyla artik daha güçlü demokratik kontrol mekanizmalarina ihtiyaç var. Bu rolü genelde basin ve yarginin üstlenmesi beklenir. Ancak Dogan Medya Grubu'na 2009'da siyasi güdülerle kestigi 2,5 milyar dolarlik cezada da görüldügü gibi AKP'nin basin özgürlügü karnesi zayif. Erdogan'in partisi bir de yargiyi kendi adamlariyla doldurma yoluna giderse Türk demokrasisi için hayra alamet olmaz."
 
Financial Times anayasa referandumuna dünya sayfalarinda da yer verdi ve Basbakan Erdogan'in söz verdigi yeni anayasa konusunda nasil bir strateji izleyebilecegini analiz etti. Dikkat çeken satirlar söyle: "Erdogan'in önündeki seçeneklerden biri, Pazar gecesi söz verdigi gibi, reformlar konusunda genis bir uzlasi arayisina girmek. Ikincisi ise partisinin seçim bildirgesinden alacagi maddeleri degisiklik önerileri olarak sunmak ve sadece kendi partisinin seçmenine seslenmek.
 
Esas amaç baskanlik mi?
Bu türden bir inisiyatif muhalefet için tam bir kâbus olur. Zira yargi reformunun, Erdogan'in gizli Islamci gündemini gerçeklestirmesine olanak taniyacagini düsünüyorlar. Zaten simdiden yeni anayasanin asil amacinin Erdogan'i Amerikan tarzi bir baskanliga tasimak oldugundan süpheleniyorlar.
 
AKP ise Türkiye'nin laik kurumlarinin altini oymak gibi bir niyeti olmadigini beyan ediyor. Ama yine de 2001 seçim kampanyasini hazirlarken, referandumun bölge bölge ortaya çikardigi tabloyu dikkate alacak gibi görünüyor."
 
Islamci hükümete büyük destek
Times gazetesi basyazisinda anayasa degisikligini Türkiye'nin saglikli bir demokrasi olarak gelecegi açisindan önemli bir adim olarak nitelendirdi. Ancak bazi kaygilari var.
 
"Referandum sonucu Erdogan'in Islamci kökenli hükümetine büyük bir destek anlamina geliyor. Türkiye'nin Avrupa ve ABD'deki müttefikleri için sorun da burada basliyor. AK Parti'nin dini hassasiyetleri Türkiye'yi görülmemis bir refah dönemine sokmasina engel olmadi. Ancak Iran ile iliskileri ve Israil ile zitlasmasi disarida kaygi yaratirken, ülke içinde de sinsi bir Islamciliktan yakiniliyor.
 
AB Türkiye'yi cesaretlendirebilir
Türkiye bu hafta daha güçlü bir demokrasi olma yönünde önemli bir adim atti. Avrupa Birligi'nin degisiklikleri memnuniyetle karsiladigini açiklamasi da dogruydu. Ancak Brüksel daha fazlasini yapabilir. Türkiye'ye üyelik sansini süpheye yer birakmayacak bir sekilde sunarak, bu kutuplasmis ülkenin Dogu'ya oldugu kadar Bati'ya dogru da yürümesini de cesaretlendirebilir."
 
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber